Sahin: Edgar Savisaar ja Arnold Rüütel on üllatavalt heas vormis

29.12.2019 15:35
Nelli Teataja Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
6
Foto:

Möödunud nädalal peeti Rahvusraamatukogus esinduslik konverents, tähistamaks 30 aasta möödumist MRP (Molotov-Ribbentropi Pakti) salaprotokolli ametlikust hukkamõistmisest. Aasta varem oli selle salaprotokolli avalikustanud ajaleht Rahva Hääl.

Meenutuseks – jõululaupäeval 1989 leidis Kremlis, Nõukogude Liidu Rahvasaadikute Kongressil aset lausa fenomenaalne ime – okupeeriv suurriik tunnistas ise, et on Baltimaad okupeerinud, pealegi veel kokkuleppel Hitleriga, minetades sellega oma senini vähemalt sõnades justkui moraalsed argumendid.
Hukkamõistev otsus rajanes kongressil moodustatud komisjoni tööl, see komisjon oli aga loodud just Eestist valitud saadikute eestvõttel ja nende roll oli selles ka kandvaim.
Konverentsi avas peaminister Jüri Ratas, põhiettekandega esines akadeemik Lauri Mälksoo.
"Molotov-Ribbentropi pakt oli katse Versaille’ rahulepe meie ruumis ümber pöörata ehk rahvaste enesemääramise õiguse asemele tekitada uuesti suurruumide rahvusvaheline õigus, kus kohalikud suurjõud jagaksid asja omavahel ära," ütles ta.
Toonase komisjoni eesotsas olnud Endel Lippmaa on praeguseks surnud, mees number kaks ehk Edgar Savisaar aga oli konverentsil üllatavalt heas vormis. Eksivad need, kes väidavad, et Savisaare selge diktsioon on aastatega kannatada saanud, tema ettekanne oli selge sõnastuse, huvitava sisu ja väga hea hääldusega. Ehkki Edgar Savisaar veeres tähtsale üritusele ratastoolis, ei takistanud see tal mõjuvat ettekannet esitada.
Ka pole põrmugi õigus neil, kes väidavad, et „igavene president” Arnold Rüütel ajab ebaselget juttu: tema ettekanne oli väga konkreetne ning sügavuti huvitav. Rüütel meenutas, et vahetult enne hääletamist jõudis töölaudadele Eestis tehtud venekeelne brošüür MRP salapakti lahtiseletusega ning see võis olla üks kaalukeeli, mis hääletuse just selliseks suunas. Arnold Rüütli enese jaoks oli võimsaks seljataguseks tund enne istungit toimunud kohtumine Nõukogude Liidu riigipea Mihhail Gorbatšoviga.
Toonastest tuntud inimestest võiks öelda vast üksnes konverentsil viibinud Siim Kallase kohta, et mees nägi pisut väsinud välja. Samas grand old lady Marju Lauristin lausa hõõgus energiast.Vaadatud 1786 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Eiks

Viimne aeg kahurvägi kohe kastis.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi