Sahin: Mägismaa kuulid, Läänemere lained ja Margus Kurm

04.10.2020 23:20
Nelli Teataja Foto: Delfi
Kommentaarid
1
Foto:

Info teisenemine ajas on väga põnev. Estonia huku ümber on seda juhtunud väga korduvalt. Nüüd aga on teisenemisse läinud ka uurimiskomisjoni juhi isik. Kõneisikuks ning korraga nii päevakangelaseks kui löögi­aluseks on sattunud Margus Kurm, kelle karjäär on viimase kümnekonna aasta jooksul tõusnud otsekui ohtra pärmiga saiatainas.

Nelli huviorbiidis on Margus Kurm olnud siis, kui ta oli veel prokurör. Nimelt oli ta seotud terve rea erinevates hallides varjundites veiklevate kohtuasjadega. Igaks juhuks olgu öeldud, et selles kontekstis tähendab hall varjund seaduse ja kuriteo vahelist habrast piiri, mitte seda, mida filmi- ja seksilembesed mõtlema kipuvad.
Margus Kurm oli see prokurör, kes nõudis Lasnamäe pensionärile Märt Ringmaale eluaegset karistust, süüdistuseks Pae tänava kandis plahvatama pandud pommid. Ringmaa süüd tõestada ei õnnestunud, kuid vana mees sai karistuseks 15 aastat, mis pole seniajani läbi. Ringmaa ise arvab, et plahvatusi korraldasid aserid.
Samal ajal süüdistasid Margus Kurmi ennast aga Aserbaidžaani päritolu ärimehed, et prokurör Margus Kurm küsinud neilt oma kinnisvarafirmale raha. Raha eest lubanud prokurör väidetavalt meeste kriminaalasja lõpetada. Niisugune uudis jõudis Ringmaa protsessiga samal ajal uudistesse.
Ränga süüdistuse taga oli professor Javanshir Suleymanov, kes väitis, et juhtiva riigiprokuröri Margus Kurmi erahuvid olnud seotud Ahlim Zeinalovi ja Mirza Jamalovi vastu algatatud ja kohtusse ­jõudnud kriminaalasjaga.
Professor Javanshir Suleymanovi väidete kohaselt olid kohtuprotsessi materjalid võltsitud ning juhtiv riigiprokurör Margus Kurm on süüdistatavaid varem tundnud ja nõudnud nendelt raha oma kinnisvarafirmale. Kurm oli süüdistaja aserbaidžaanlaste kriminaalasjas, milles kolme meest süüdistati narkoäris.
Margus Kurmi äripartnerid summutasid toona teema, väites, et Kurm on nende ettevõttes üksnes väikeosanik, iseseisvalt ettevõtte juhtimise ja raha hankimisega ei tegele jne. Kurmi kaitseks astus välja ka toonane justiitsminister Rein Lang, kes andis riigikogus teada, et kavatseb jääda rahulikuks ning lasta Kurmil teha tema rasket tööd.
Margus Kurmi võimalik korruptsiooniteema sai sellega kenasti lõpetatud. Vandenõuhuvilised võivad omavahel teed juues otsida seoseid armeenia maffia ja aserbaidžaani ärimeeste vahel. Kas mingi seos viib mingit pidi ka Karabahhi sõjani, jääb vandenõuhuviliste kõrgemaks pilotaažiks.
Nüüd on Armeenia ja Aserbaidžaani sõda taas lahvatanud ning Margus Kurm täpselt sel ajal sündmuste tulipunktis – ehkki väga teise valdkonna ­teemaga...
Aga kes siis tegelikult Estonia hukku uurisid? Algul juhtis komisjoni teede- ja sideminister Andi Meister, hiljem laeva­kapten Uno Laur. Kriminaalasja ametlikuks uurijaks oli Väino Karmi. Tegelikult oli aga jäme ots rootslaste ja soomlaste käes. Margus Kurm oli üksnes valitsuskomisjoni juht.Vaadatud 1117 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
vana kabi

ihkab poliitikasse!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi