Sandra Vabarna: ­“Publikuga tuleb ­häälestuda õigele lainele!”

28.06.2020 23:20
Ülo Külm Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
0
Foto:

Ansambel Trad. Attack! sai hiljuti maha vinge albumiga “Make Your Move”. Juulikuust alates on neilt oodata ridamisi etteasteid, sügisel plaanitakse ka võimsat kontserti Saku Suurhallis.

Keskkonnasõbralik bänd. Palun rääkige see teema natuke rohkem lahti.
Meile meeldib elada nii igapäevaelus kui ka bändi elus keskkonnasõbralikult ehk teha seda mis meie võimuses ja propageerime seda ka oma kanalites – sorteerime prügi, kasutame korduvkasutatavaid veepudeleid ja kohvitopse, tarbime vähe (ostame riided peamiselt taaskasutuspoodidest) jne. Lisaks on meie uute albumite ja vinüülide ümbrised toodetud 100% taaskasutatud paberist ja meie uued fänniriided on samuti toodetud 100% taaskasutatud materjalidest.
Lisaks annetame iga müüdud uue albumi ja vinüüli pealt summa MTÜ KOOSLOODUSELE, mille eest nad istutavad puid.
Jah, me lendame, aga tänu reisimisele oleme ise leidnud nippe, kuidas olla veel rohkem keskkonnasõbralikud ja samas ka laiema publiku seas oma sõnumit levitada. Lisaks me planeerime tuurid nii, et me teeks üleliigseid lende.

Olete aja jooksul esinenud paljudes välisriikides. Kus teie muusikat osatakse rohkem hinnata, milline on olnud põnevaim esinemiskoht?
Hinnata osatakse igal pool ja inimesed hakkavad tantsima ja elavad kaasa ka igas riigis. Mõnes riigis läheb natuke rohkem aega soojenemiseks (nt Saksamaa) ja teistes riikides hüpatakse esimesest sekundist lava ees (nt Austraalias). Kõige eksootilisem oli kindlasti Jaapan oma väga erilise kultuuriga!

Mõni pöörane seik kontserdilt või seoses kontsert­turneega?
Tuuritamisel juhtub alati midagi! Seal on nii palju muutujaid, et kunagi ei tea, mis juhtub. Kõige pöörasem oli kindlasti see, kui me tuuritasime 2016. aasta suvel ja lendasime Kanadast Portugali – esiteks meie lennud tühistati ja kui saime uuele lennule, siis Portugalis avastasime, et pagas oli jäetud Kanadasse. Me ei saanudki seda Portugalis kätte! Pidime kiirelt poodi minema, et osta esinemisriided ja laenasime tehnikat kokku. Õnneks olid pillid käsipagasina.
Siis sealt edasi pidime lendama Eestisse, et anda seni oma suurim kontsert Viljandi Folgil. Ka sinna ei jõudnud meie pagas veel kohale – Eestis samamoodi ajasime kokku kõik vajaliku ja mängisime laenatud tehnikaga, aga kontserdil oli kokku üle 7000 inimese ja see oli üks võimsamaid elamusi meie karjääri jooksul, sest 40 minutit enne kontserti, kui väravad avati, siis rahvas jooksis lava ette!

Kaua „Make Your Move” tegemine aega võttis, kust saite inspiratsiooni?
Uue albumi materjaliga hakkasime tööle juba 2018. aasta kevadel. Vaikselt küpses ja kogusime ideid ja 2019. aasta kevadel tegime juba täie hooga bändilaagreid ja proovi­salvestusi.
Viimaks 2019. aasta sügisel läksime päriselt salvestama ja siis tuli veel neli kuud miksimisperioodi otsa. Ehk siis julgelt kaks aastat tegime seda albumit. Inspiratsioon on selline asi, mis tuleb meile igalt poolt – reisidelt, muusikat kuulates, trenni tehes jne.

Kas nõustute, et tegemist on ühtlasi teie seni kõige rokilikuma albumiga?
Kindlasti!

Milliseid (rahva)pille kasutasite albumil esmakordselt?
Esmaskordselt kõlab albumil tromboon, mida mängib meie trummar Tõnu.

Millal ja kus sel suvel-sügisel teid laval näha võib? Kui palju esitate materjali uusimalt albmilt?
Terve selle suve ja ka järgmised kaks aastat mängime peamiselt just uut materjali, sest album on väljas ja nii meie ise tahame mängida uusi lugusid, kui ka fännid soovivad seda. Aga kindlasti kõlavad ka vanad hitid.
Meil on päris tihe kava sellel suvel: 4. juulil korraldame ja esineme enda bändi salajases festivalil Trad.Fest! #3 – kui keegi soovib sinna tulla, siis tuleb kirjutada. Siis järgneb kontsert Tallinnas 11. juunil Summer In The City festivalil-kontsertsarjal, siis teeme ühe kontserti Tartus.
Juulikuu lõpetame Viljandis, kus Viljandi Folgi asemel toimub kaks päeva Pärimus 2.0 kontsertpäevad. Augustis on ka mitu esinemist, hetkel on välja kuulutatud 8. augustil Kuressaare Merepäevade erikontsert.
Kaks kontserti tuleb kindlasti veel, aga need ei ole veel avalikustatud. Sügisel plaanime hetkel teha selle kontserdi, mis maikuus jäi tegemate ehk siis meie suurejooneline kontsert Saku Suurhallis, mis on 360kraadisel laval.

“Vanamees” on kuidagi eriti lahe uus lugu. Kuidas see valmis?
“Vanamees” lugu sündis nii, et Jalmar ja Tõnu jämmisid ja Jalmar hakkas lihtsalt oma kitarri mikrofoni laulma seda refrääni osa. Siis ta uuris ringi digitaalses rahvalaulu andmebaasis ja leidis ka need salmisõnad.

Kui tihti koosmängu harjutate, kui pikad on kontserdieelsed soundcheckid?
Soundchekid olenevad korraldajast. Ideaalis tahaks tunnike, aga mõnel festivalil saame ainult 20 minutit liinichecki. Aga me oleme selleks valmistanud ja meie helimees on ehitanud vajalikud süsteemid ja saame ka kiiresti hakkama.
Proove teeme siis kui on tulemas suuremad kontserdid või on uus materjal, sest muidu me esineme nii tihti, et soe on kogu­aeg sees.

Vahetult enne lavaleminekut - kuidas end häälestate, on teil näiteks mingi spetsiaalne rituaal?
Me käime üle info, et kes publikuks on, kus riigis ja linnas oleme ehk kellele me mängime. See on oluline, et häälestuda publikuga õigele lainele. Lisaks laulame hääli lahti.

Kes on teie eeskujud ja lemmikud Eesti muusikas?
Vaiko Eplik, Arvo Pärt, Genialistid, Tommy Cash, Kadri Voorand.

Siit-sealt on kuulda, et sinu uut soengut kritiseeritakse. Fännid hädaldavad, et miks ta nii tegi... Võtate sellist muusikavälist asja rahulikult, naljana, või lisate mingi omapoolse kommentaari?
Igaühel on oma maitse ja sellised kommentaarid ei kõiguta mind ega meie bändi muusikat või tegemisi mitte kuidagi. Me ei lasku nii ebaolulistesse diskussioonidesse.

Kui mitte muusik, siis kellena leiba teeniksite?
Ilmselt korraldaks midagi või tegeleks ettevõtlusega.

Kuidas vaba aega veedate?
Mina teen sporti, Tõnu ehitab hetkel endale korterit, Jalmar tegeleb oma veebipõhise kitarrikooliga.

Ei löö ette, et teil oleks täispikka kontsert-DVD-d või video­kogumikku. On sellised asjad üldse plaanis?
Ei ole ja ei tule ka, sest see tõesti ei ole enam ajakohane, sest keegi ei ostaks neid, kuna nüüd olemas kõik veebipõhised kanalid, kus saab kvaliteetselt videosid vaadata.

Millised on teie tuleviku­plaanid?
Soov on ehitada üles jätkusuutlik karjäär, et saaks selle bändiga veel muusikat teha ja kontserte anda järgmised 20 aastat.
Vaadatud 483 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi