See on kombinaat, mitte hooldekodu!

08.12.2019 20:35
Hillar Kohv
Kommentaarid
4
Foto:

Endine hooldekodutöötaja selgitab, et Eestis on hooldekodus tööd mitu korda rohkem kui piiri taga, palk aga on mitu korda väiksem.

Kui Äripäev avaldas hooldekodude ärilised kasumid, uurisin hooldekodus töötanud Kaidi Suvistelt, mida tema hooldekodudest arvab.
„Töötasin hooldekodus neli aastat, ülikooliõpingute ajal. See on piisav aeg, et kaasa rääkida, mis on hästi, mis halvasti. Kogemusi on andnud ka töö Pärnu Haiglas, kus töötasin kokku kümme aastat nii lasteosakonnas kui kardioloogias,” ütleb Kaidi.
Hooldekodude kasumlikkuse kohta arvab ta, et on tore, kui ettevõttel läheb hästi, aga siis peaksid nii hoolealused kui töötajad sellest osa saama.
Äripäev tõi TOP-is  15 hooldekodu, vaid kolm neist ei teeninud kasumit....
Kaidi märgib, et hooldekodukohad on nii kallid, et paljud ei saa rahaliselt oma lähedastele kohta lubada. „Riik peaks ehitame pansionaate, väikepereelamuid, et hind alla lasta ja röövlikambale lõpp teha.”

Meeldiv, aga raske töö
Kuidas iseloomustaksid tööd hooldekodus, millised on töötingimused ja kas töötajate palk, on rahuldav, uurisin edasi.
„Töö hooldekodus oli ühelt poolt meeldiv, emotsionaalne, suhtlus klientidega on sõbralik ja üksteist arvestav. Teisalt töötajaid on vähe, kliente palju. Tegevusjuhendajal palju ülesandeid – abistad toitmisel, hügieenitoimingutel, jagad rohtu, suitsu, täidad nii arvutis, kui paberil päevaplaane, kliendi plaane, iga tegevusjuhendaja juhendas mingit ringi.
Kliente oli meil 64, pärast jäi vähemaks, kuna ettevõte lõpetas töö ja veebruarist uued hoolealused, uus omanik.”
Kaidi jutustab ka, et tööpäevad olid 11-12 tundi, halvemal päeval oli tööl kaks inimest, tavaliselt 3-5.

Palganumber sunnib põgenema
„See on kombinaat, mitte kodu,” ütleb Kaidi ning lisab, et ometi olid tegevusjuhendajad südamega töö juures, panustati rohkemgi, kui vaja.
Probleeme, mida Kaidi välja toob, on veelgi: „Mõned on hooldekodus pea 20 aastat töötanud. Palk jätab soovida, kui on sellised kasumid, siis ei peaks palgatõus probleemiks olema. Väärtustada tuleks inimesi, kes seda tööd teevad.
Lähiriikides on ühel tegevusjuhendajal 4-5 klienti, töökoormused poole väiksemad ja palk 2000-3000, meil 650-850, miinus maksud.
Kohalikud juhid tundsid oma tööd, tulid töötajatele alati vastu, kui vähegi võimalik. Seevastu AS Hoolekandeteenuse juhi suhtumine jätab kõvasti soovida. Kala hakkab mädanema peast, kui lähemas tulevikus midagi palkadega ette ei võeta, tuleb uksed sulgeda, sest inimesi pole. Seda tööd igaüks ei tee ja palganumbrit kuuldes minnakse jooksujalu minema.”

Vaadatud 3923 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
tegevusjuhendaja ja hooldaja

Kõik on õige,seda tööd ei lähe igaüks tegema .Palk on väike ning peab olema tugev närv ja kaastunne,südametunnistus ka.Töötan sellel alal üle kümne aasta ja imestan,kuidas mõned asutused üldse lahti on,nii palju tuleks muuta.Mõned töötajad ei kõlba üldse sellisele töökohale,käivad karjuvad,kamandavad nende vanade inimestega aga seda arvesse ei võta ,et see on nende kodu ja nendl on õigus teha mida nad soovivad ja meie oleme külalised kes peavad austusega nendesse suhtuma.Ma tahaksin panna südamele kabinettides istuvatele prouadele ja härradele,et mitte teie ei maksa meile selle töö eest palka vaid,meie kes teeme seda rasket tööd ja hoolitseme nende vanurite eest kes maksavad oma koha makset iga kuu ja sooviksid oma viimased aastad rahulikult veeta-

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi