Sisuturundus: Väikelaen maksehäirega – kas võimalik?

05.08.2022 15:15
Kommentaarid
0
Foto:

Kas sul on maksehäire, kuid tahad siiski väikelaenu võtta?

Maksehäired ja võlad võivad pikaks ajaks rikkuda võimaluse laenu saada. Kahjuks on liiga paljudel eestlastel olnud vaja kokku puutuda maksehäiretega. Mõnikord aga juhtub, et laenu läheb sellegipoolest vaja. Seda, kas ja kuidas on võimalik maksehäirega laenu saada, selgitame kohe lähemalt.

Mis on maksehäired?

Maksehäired tekivad siis, kui laenuvõtja pole suutnud laenumakseid kokkulepitud ajal tasuda. Muidugi ei anta võlga kohe inkassosse. Ükski laenufirma ega pank ei taha, et nende klient ametlikku Maksehäireregistrisse kantaks. Laenuvõtjale võidakse pakkuda näiteks maksepuhkust või laenuperioodi pikendamist. Kui laenu tagasimakseperioodi pikendada, muutuvad igakuised osamaksed väiksemaks. Alles siis, kui ilmneb, et maksepuhkus ei aita, antakse võlg üle inkassosse.

Väikelaen maksehäirega

Ütleme kohe ära, et väikelaenu pole Eestis võimalik maksehäirega saada. Väikelaen on tagatiseta laen, mis tähendab, et laenuandjale on “garantiiks” sinu varasem maksekäitumine. Kui laenuandja näeb, et sul on olnud probleeme laenu õigeaegse tagastamisega, on see talle häirekellaks. Juhul, kui sul on hetkel võlg, ei tohiks sa mõelda uue laenu taotlemise peale. Kui sa ei suuda juba praegu osamakseid tasuda, kuidas saad seda veel ühe laenu puhul teha?

Refinantseerimislaen

Kui sul on praeguste laenude tasumisega probleeme, kuid sinu võlg pole veel inkasso kätte jõudnud, on olemas lahendus – refinantseerimislaen. Refinantseerimislaen on laen, mis tuleb appi siis, kui sul on palju kõrgete intressidega väike- ja kiirlaene, mille kuumaksed käivad sulle üle jõu. Refinantseerimislaen ühendab sinu mitmed kallid laenud üheks paremate tingimustega laenuks. See võib sind omakorda lõpuks laenumurede käest päästa. Enamik refinantseerimislaene on kinnisvara tagatisel, mis tähendab, et pead laenu saamiseks panema panti oma kodu või muu kinnisvara, mida omad.

Refinantseerimislaenul on mitmeid eeliseid:

  • Madalam intress – pead maksma igakuiselt väiksemaid intressisummasid. See kehtib ainult juhul, kui uus intress on oluliselt madalam kui praeguse laenu intressimäär. Seepärast ei soovitata mitte kunagi võtta ühe laenu refinantseerimiseks samaliigilist laenu.
  • Pead tegema iga kuu vaid ühe laenumakse – mitme laenu puhul pead meeles pidama mitut maksepäeva. Ühe laenu – refinantseerimislaenu – puhul pead meeles pidama vaid üht kuupäeva. See teeb igasuguse majandamise palju vähem stressirohkeks.
  • Saad eelarvesse raha juurde – kuna pead iga kuu tasuma väiksemaid osamakseid, tekib sinu igakuisesse eelarvesse raha juurde. Summa, mille iga kuu säästad, võib ulatuda lausa kümnete või sadade eurodeni, olenevalt uue ja vana laenu intressi erinevusest.

Refinantseerimislaenu pakuvad Eestis näiteks Hüpoteeklaen AS, Bigbank, TF Bank, LHV ja Inbank.

Kuidas ikkagi saada laenu maksehäirega?

Nagu tegime selgeks, ei ole võimalik maksehäirega väikelaenu saada. Küll aga võid taotleda laenu kinnisvara tagatisel. On suur tõenäosus, et maksehäirega ei anta sulle isegi hüpoteeklaenu. See jääb iga krediidipakkuja enda otsustada.

Kui soovid saada maksehäirega laenu kinnisvara tagatisel, peab sul olema

  • piisavalt kõrge väärtusega kinnisvara, mida hüpoteegiga koormata;
  • piisavas suuruses igakuine stabiilne ametlik sissetulek.

Arvesta, et kinnisvara tagatisele lisaks võidakse sinult küsida käendaja olemasolu. Mõtle enne laenu võtmist hoolikalt järele, kas tahad ja saad laenu võtta, isegi kui see on kinnisvara tagatisel. Laen on suur vastutus ning laenu võtmisega riskid oma kodust või suvilast ilma jäämisega. Kui satud ka uue laenuga maksehäiretesse, on laenupakkujal seaduslik õigus sinu maja endale võtta.

Kuidas maksehäireid tulevikus vältida?

Mõnikord läheb lisaraha tarvis ning see on loomulik. Mõistlikult laenamine on hea viis natuke finantsilist abi saada, kui tead, et saad laenatud summa õigeaegselt tagasi maksta.

Kui oled oma maksehäired likvideerinud, pead mõtlema, kuidas teha nii, et tulevikus rohkem rahamuresid ei tekiks. Meil on sulle selleks mõned nõuanded:

  • Hakka säästma – pane iga kuu võimaluse korral kõrvale väike summa raha. Võid selle jaoks lausa pangas eraldi konto avada, kuhu sa üldse igapäevaselt ei vaatagi. Kui paned iga kuu kõrvale vaid 20 eurot, on see kogunenud aasta lõpus juba 240 euroks. Kui saad iga kuu kõrvale panna 100 eurot, kasvab see aasta lõpuks 1200 euro suuruseks säästuhunnikuks!
  • Hakka investeerima – selle asemel, et lasta säästetud rahal lihtsalt hoiupõrsas istuda, pane oma raha kasvama. Kanna säästetud raha hoiukontole või mis veelgi parem, investeerimiskontole. Investeerimine on kõige kergem ja kiirem viis raha kasvatamiseks.
  • Koosta eelarve – pane kirja kõik oma tulud ja kulud. Vaata, mille peale kulub sul kõige rohkem ning mille pealt saaksid kokku hoida. Mõnikord ei pane me tähelegi, kuidas kulutame raha väikeste asjade peale, mida tegelikult tarvis ei lähegi.

 

Vaadatud 305 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi