Suhted: “Ärge survestage ­inimest ­autot juhtima, see on ohtlik!”

29.08.2021 23:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
15
Foto:

Madli (28) sai hiljuti tuttavaks toreda noormehega, kellel ei ole juhilube. Madli meelest pole selles midagi erilist, ta teab paljusid, kes ise autoga ei sõida. Kuid noormehe sõnul on tal selles osas selja taga keerukas teekond: lähedaste surve tõttu käis ta mõnda aega küll autokoolis, kuid tekitas seal hulga liiklusohtlikke olukordi ning leidis lõpuks, et autojuhtimine siiski ei ole tema jaoks.

Madli tunneb, et peab Raineri (29, nimi muudetud) lugu jutustama, kuna see on äärmiselt eluline, tõsine ja ohtlik probleem, millega arvatavasti ka paljud teised kokku on puutunud. “Nimelt on ühiskonnas kuidagi juurdunud arusaam, et igal inimesel peavad olema load, eriti veel meesterahval,” räägib Madli. “Mina ise sellega otseselt kokku ei ole puutunud, sest ma ise väga soovisin endale lube saada ja nende tegemine kulges ka kergesti. Kuid Raineriga tuttavaks saades mõistsin, et see ei pruugi sugugi igaühe jaoks nii libedalt minna. Rainer on mulle jutustanud, et temal pole kunagi olnud otseselt soovi autot juhtima hakata. Teda hirmutab Tallinna liiklus ja tema meelest oleks seal lausa õudne igapäevaselt autoga liigelda. Kuid tema ema käis talle lubade tegemise osas alati väga tungivalt peale, rõhutades, et meesterahval peab tingimata auto olema – kuidas ta siis muidu kavatseb liiklema hakata, kas jääbki ühistranspordi peale? Raineri sõnul polevat temal endal midagi selle vastu, et sõita bussi või rongiga, need on tänapäeval väga kiired ja mugavad viisid ühest kohast teise saamiseks. Ema ja ka mitmete tuttavate surveavaldamise tulemusel aga otsustas noormees siiski autokooli astuda. Seal läks tal aga väga raskeks!

Mitmeid ohtlikke olukordi
Rainer rääkis, et ta võttis autokoolis sõidutunde vähemalt topelt rohkem, kui ette oli nähtud. Ikka lootuses sõit selgeks saada ja load kätte – sest äkki on see tõesti oluline ja hea, kui need load igaks juhuks olemas on, mõtles ta tookord. Sõidutundides tekkis tal aga alatasa väga ohtlikke olukordi. Raineri sõnul ei suuda ta mitmele asjale korraga keskenduda ja paljude asjade üheaegne jälgimine ajab ta hulluks.
Nii unustas ta näiteks märke järgides inimesi ülekäigurajal üle lasta või inimesi jälgides ei pannud fooritulede vaheldumist tähele. Ühe korra oleks ta ülekäigurada ületava inimese peaaegu alla ajanud! Raineri sõnul oli tookord ainult vedamine, et õpetaja ise sai kõrvalt autot pidurdada. Teine kord jooksis koer üle sõidutee ja samuti oli olukord, kus Rainer uuris liiklusmärke parajasti ja ei pannud looma üldse tähele. Siis oli väga ohtlik juhus, kus ta unustas peateel sõitjale teed anda ning oleks peaaegu suure hooga sellele sisse sõitnud... Iga kord toimus pääsemine ainuüksi tänu õpetajale. Noormees ise rääkis, et taolisi asju tuli ette ka veel siis, kui tal juba üle saja sõidutunni oli võetud. Siis lõpuks saabuski see mõistmine, et ega ikka ei ole kõik inimesed loodud autojuhtideks.

Tuleb võtta mõistusega
Rainer jättiski autokooli pooleli. Kui me Raineriga sellest rääkisime, siis ta tõdes, et eks muidugi oleks autoga ja lubadega elu lihtsam. Kuid asja tuleb võtta mõistusega ja saada aru, et mitte kõik pole loodud juhtideks. Ja siis pole ju mõtet vägisi ponnistada, sest neid liiklusohtlikke olukordi tuleks ette peaaegu täiesti kindlalt ka siis, kui need load kuidagiviisi kätte on saadud.
Võib-olla põhjustaks ta lausa mõne õnnetuse, kus saaks keegi viga või lausa surma. Selles mõttes on ju väga hea, kui inimene ise tunneb ära, et temast autojuhti ei tule. Mina olen tema otsusekindluse üle igatahes uhke!
Leian, et sellist lubadealast survestamist ei tohiks teha. Ei pea kõik autot juhtima! Mitte midagi ei juhtu, kui inimesel autot ei ole. Siis lihtsalt sõidab kellegi teise autos või ühistranspordiga, ja ongi kõik. Vähemasti liikleb ta turvaliselt.”Vaadatud 890 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
TUISU TAAVI SOOVIMATU RASEDUS

Libedal on nüüd hakanud arenema naiste suguelundid. Siis saab iseennast nuftitada...

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi