Suhted: Isa imestab: miks te kuumaga lapsi nii paksult riidesse topite?

10.06.2018 23:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
2
Foto:

Kaido (30) on 4-aastase poja isa, kes viimasel ajal kuumade ilmadega on tähele pannud midagi üsna kummalist.

"Olen märganud, et enamus tema eakaaslasi on õues pusade ja pikkade pükstega," imestab mees. "Lapsed on näost tulipunased kuumast! Kas tõesti kardetakse, et neil hakkab praeguste ilmadega külm või?"
Kaido tunnistab, et siiani on poega lasteaeda viinud abikaasa Vilma. Sageli on ka lapse toomine paindliku graafikuga Vilma osaks jäänud. "Kuid nüüd oli Vilma terve nädala tööasjus välismaal ning mina omakorda sain sättida omaenda tööd sedamoodi, et sain viimiste-toomistega ise hakkama," jutustab mees. "Ka olen nüüd senisest rohkem käinud lapsega mänguväljakutel ja üldse õues, rattaga sõitmas ja nii. Nüüd olengi tähele pannud, et tohutult paljud vanemad ja eriti veel lasteaiakasvatajad riietavad lapsi meeletult üle! Õues on kuumad ilmad. Sageli pole kesksuvelgi sellist palavust nagu oli nüüd maikuus. Meie kandis oli 25-26 kraadi keskpäeval ja pärastlõunal ikka selline päris harilik asi.
Lähen mina siis oma poisile järele, tollel on lühikesed püksid ja T-särk, teistel lastel seal samas õue peal... paksud pusad, pikad dressipüksid, mõnel olen isegi näinud jopet seljas! Neid vaadates imestad nii, et silmad pungis peas. Miks küll? Kas neil vaestel lastel palav ei ole joosta ja mängida? Näost tunduvad paljud neist igatahes küll punased. Minu oma kurdab palavuse üle ka oma kergetes riietes. Mul endalgi, tõtt-öelda, on päevasel ajal päris palav. Kui ma nüüd kujutan ette, et kannaksin oma särgi peal veel fliispusa ja jalas oleksid pikad paksud püksid, siis... oeh. Ütleme nii, et ma parem siiski ei kujuta seda ette. Ja täiskasvanu pole ju õues kaugeltki nii liikuv ja aktiivne kui väikelaps!

Liigsed vammused teevadki haigeks
Mina olen ise olnud alati seda meelt, et riideid olgu seljas - ka lapsel - pigem pisut vähem kui et liiga palju. Mäletan oma lapsepõlvest lugu kahest poisist, kes läksid talvel õue mängima. Üks oli nii kubujussiks mässitud, et ei jaksanud teha muud kui ühe koha peal seista. Teine oli palju õhemalt, aga tal oli mugav liikuda, tegutses ja mängis. Loo lõpuks jäi üks neist poistest haigeks. Arvake, kes? Eks ikka see paksudesse vammustesse sissemähitu.
Ilmselt on tänu sellele varasele karastamisele minu laps ka väga vähe haige olnud, mina ise niisamuti. Lasteaeda pole ma spetsiaalselt talle praegu mingeid pikemaid-paksemaid riideid kaasa pannudki, et neid talle õue minnes selga ei topitaks. Ega ma päriselt aru ei saagi, kellel siin mõistust peas ei ole - kas lapsevanematel, kes oma lastele ise sellised vammused selga topivad või siis valivad kasvatajad neile õue minnes kapist need kõige paksemad asjad. Mis muidugi sellise tegevuse eesmärk peaks olema, ei jõua mulle küll kohale - kas nad arvavad tõsimeeli, et 25 kraadiga on lastel õues külm, kui neile pusa ja pikki pükse ei pane? Okei, sellest ma saan aru, et hommikuti on väljas vähe jahedam jah. Kuigi mina ei viitsi ka siis lapsele pusa peale panna, sest talle lihtsalt meeldib ilma selleta lipata ja kui on juba mingi 15-16 kraadi, ei näe ma selles probleemi. See selleks, aga lapsele on ju võimalik õhemaid riideid lasteaeda kaasa panna! Kui tahad hommikul oma last pusa ja pikkade pükstega viia, ole siis inimene ja pista lühikesed püksid ja T-särk kotti. See pole ju nii raske!

Naine muigas
Kui mul naine tööreisilt tagasi tuli, võtsin temaga ka selle teema üles ja küsisin, kas ta saab aru, mis värk nende riietega on. Ta muigas ja ütles, et eks paljud lapsevanemad ikka kardavad, et võsuke saab külma või tuult ning jääb haigeks. Ja et lasteaias olla kasvatajatel kombekski laduda lapsele selga kõik, mis kapis leidub - ega nemad tea, millised on ühe või teise lapsevanema reeglid, võib-olla hakkab mõni muidu pärast õiendama, et laps ära külmetatud. Nojah, minu arust võiks sama loogika järgi õiendada ju ka vastupidiselt - miks mu laps kuumaga üle on riietatud? Kui minu lapsega nii oleks, päriksin kindlasti aru.
Vilma rääkis veel loo oma vanavanaemast, kes ka kõige kuumema suveilma puhul oli ikka kurtnud, et "tuul on vilu" ja armastanud lapsi võimalikult soojalt sisse mässida. Tundub, et paljud lapsevanemad ja kasvatajad on kah selle vanaproua moodi ja arvavad, et "vilu tuul" võib 25 soojakraadile vaatamata ikkagi lapsed haigeks teha."Vaadatud 847 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Aarialane

Päikeseliste ilmadega tulebki kanda pikki rõivaid kaitseks päikese eest.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi