Suhted: Kehakaal jääb tuttavatele ette

10.10.2021 23:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
4
Foto:

Kristiina (41) on kahe lapse ema, kes peale laste sündi on võtnud kaalus juurde umbes 10–12 kg. “Kuna olin enne väga sale, siis ei ole ka praegune olukord midagi katastroofilist, kuid veidral kombel saan pidevalt tuttavatelt ja sugulastelt oma kehakaalu osas kommentaare,” imestab naine. “Kas neljakümnendates kahe lapse ema peab tõesti, nui neljaks, kriipspeenike olema?”

Kristiinal on 7-aastane poeg ja 4-aastane tütar. “Sain lapsed suhteliselt hilises vanuses ja tegelikult kartsin, et võin rohkemgi kaalust juurde võtta,” meenutab ta. “Olin enne laste sündi väga sale, kaalusin oma 175 cm pikkuse juures nii umbes 50-52 kg. Tegelikult võiks isegi öelda, et olin pisut alakaalus, aga ma iialgi ei mõelnud eriti oma kaalu peale ega jälginud oma toitumist, olin lapsest saadik selline pikk ja peenike. See oli minu loomulik olek. Eks kõik ümberkaudsed harjusidki mind niisugusena nägema... Kui jäin poega ootama, võtsin kaalus rasedusega juurde viisteist kilo, maha sain sellest kümme. Tütrega tuli juurde kaheksateist kilo, maha sain nii umbes üksteist. Need ülejäänud lisa­kilod on mulle kahjuks jäänud ja lahti neist pole ma saanud ka vaatamata sellele, et olen katsetanud erinevaid toitumisviise ja hakanud end ka rohkem liigutama. Olen tegelikult nendega juba ammu ka leppinud ja oma uue kehakujuga harjunud, garderoobki on vastavalt sellele kohandatud. Ma ei nuta taga oma varasemat ülisaledat vormi, olin toona ju noorem ja lastetu, miks ma peaksingi praegu, kahe lapse emana soovima täpselt samasugune välja näha? Minul ei ole niisiis probleemi, mu abikaasat samuti need mõned lisakilod ei häiri. Küll aga jääb mu kehakaal pidevalt hambusse teistele inimestele, ikka armastatakse rõhutada, et olen juurde võtnud. Ei mõista, miks küll?

“Sa oled kõvasti juurde võtnud!”
Kuulen sageli ja korduvalt just seda lauset: “Oi, sa oled kõvasti juurde võtnud!” Kes seda mulle siis ütlevad? No näiteks inimesed, kellega ma ei ole pikemat aega kokku puutunud. Üks tuttav ettekandja söögi­kohas, kuhu pikka aega ei olnud sattunud, hõiskas mind nähes kohe, et oi, sa oled paksuks läinud! Tean seda inimest ja tema otseütlemisi, aga ­ausalt öeldes rohkem tema juurde pärast seda lauset ei ole kippunud küll. Kaugemad sugulased on öelnud, mitme erineva inimese suust olen seda kuulnud. Siis minu enda ema ikka teeb aeg-ajalt märkusi, et sa, Kristiina, olid varem ikka palju saledam ja peaksid hakkama sagedamini jooksmas käima. Olgu öeldud, et mu ema on ise tõesti väga kõhn, nagu ka mina ise vanasti olin. Ja tema on samuti alati olnud väga otsekohene, taktitundega ta kahjuks just ei hiilga. Olen talle püüdnud selgitada, et kaalu on tõesti veidi juures, kuid olen hetkel endaga rahul, aga tema ei saa ikka aru, kuidas ma rahul olen, kui endised riided selga ei lähe. Samuti teeb ta vanu fotosid vaadates märkusi, kui ilus ma ikka vanasti olevat olnud. Seda on valus kuulata!

Ise ei teeks eales selliseid märkusi
Ma ei saa aru, mis niimoodi ütlejate peas küll toimub? Ma tean ise ka küll ja küll selliseid inimesi, kelle kehakaal on aastate jooksul kõikunud, mõnel rohkem, mõnel vähem, mõnel ka väga palju. Kehakaal ongi ju aastatega väga muutuv enamike inimeste puhul. Ma ei tuleks ealeski selle peale, et kellelegi midagi niisugust minna ütlema! Ammugi veel kritiseerima! Mina võtan seda kui ­otseselt halvasti ütlemist. Mida see ütlemine peaks öeldavale andma – kas ta siis tõesti ise ei tea, et on juurde võtnud? Küllap ikka teab ja on võib-olla kaaluga kurja vaeva näinud. Niisugused märkused võivad ju tõsi olla, aga teevad ikkagi haiget ja on solvavad. See on sama, nagu läheks inimesele, kellel on vistrik näos, ütlema, et see tal on. Nagu ta ise ei teaks! Minu arvates on väga inetu kommeteerida ja kritiseerida teise inimese välimust. Viisakas inimene ei tee selliseid märkusi.”Vaadatud 822 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Igal ühel oma puudus

Kritiseerijatele võiks öelda, et igaühel on n-ö hellad kohad ja teemad, mille kallal saaks ilkuda!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi