Suhted: Lapselaps tuli kapist välja

08.07.2018 21:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
17
Foto:

Maire (66) on olude ­sunnil üle kümne aasta kasvatanud oma pojapoega, kes tänaseks on 16-aastane.

Nüüd hiljuti tuli poiss lagedale jahmatava avaldusega - ta tunnistas, et tüdrukut temal ei ole ega saagi kunagi olema, talle meeldivad hoopis poisid. "Ma lihtsalt ei tea, kuidas sellesse suhtuda," on vanaema nüüd suures segaduses.
Maire jutustab, et tema minia suri kümne aasta eest vähki ning poeg töötab välismaal. Kuna lapselaps oli oma vanaemaga väga lähedane, siis lepiti kokku, et ta jääbki elama Eestisse, oma kodusesse keskkonda vanaema juurde. "Poeg käib meil loomulikult külas, mõne korra aastas, kuid vahemaa on suur ja tal on seal kauges riigis juba uus perekond - väga sageli ta meile ei jõua," räägib tubli naine. "Usun, et olen pojapoja kasvatamisega hästi hakkama saanud, poiss õpib koolis neljadele-viitele, armastab palju lugeda, on heatahtliku loomuga ning abistab vanaema kodutöödel. Viimased kaks suve on ta ka tööl käinud ning enamiku teenistusest minu kätte toonud. Tütarlaste vastu pole ta huvi tundnud, aga mõtlesin ikka, et poiss on ju veel noor ja küll see aeg ka tuleb... Aga nüüd paar nädalat tagasi sain kuulda sellise uudise, et jalad võttis nõrgaks. See juhtus nii. Ma niisama, nagu nalja pärast küsisin, et kas sul mõnda pruuti juba ka on või ehk meeldib klassis mõni tüdruk natuke rohkem kui teine. Poiss jäi kuidagi hästi mõtlikuks ja vaikseks. Ma juba kohmetusin, ütlesin, et ma ju niisama küsin, ega sa ei pea vastama, kui ei taha. Siis aga hingas ta kohe nagu sügavamalt sisse ja tunnistas, et memm, ma loodan, et sa nüüd mu peale pahaseks ei saa, aga mulle tegelikult tüdrukud ei meeldi, mulle meeldivad hoopis poisid. Ja pärast seda jäi ta hästi vaikseks ja ei julgenud nagu mulle otsagi vaadata. Ma ei osanud öelda muud kui et: "Ah soo, või nii."

Kas tegin midagi valesti?
Me pole sel teemal rohkem rääkinud. Poiss ise pole jutuks võtnud ja mina ka ei ole. Ainult nii palju ütles, et ma ta isale ei räägiks. Küll aga on see asi mul kogu aeg mõttes ja hinge peal. Ma ei saa aru, kuidas saab niiviisi olla. Jah, ma tean ja olen kuulnud küll, et tänapäeval on palju selliseid inimesi, see pole miski häbiasi enam, ja poiss ise on ju tore ja tragi, aga... seal samas tulevad jälle teistsugused mõtted. Et kuidas ta vaeseke nüüd oma elu elab ja hakkama saab, kas ta saab elada täisväärtuslikku elu? Ja veelgi enam vaevab mind see, kas ma tegin võib-olla ise midagi tema kasvatamisel valesti? Vahest on asi selles, et poisil on isa praktiliselt puudunud ja ega mina ju pärisemagi asendada ei saa, kuigi olen püüdnud tema eest hoolt kanda nagu oma lihase lapse eest. Olen ma nüüd tema kasvatamisel ikkagi ebaõnnestunud? Need on nii keerulised küsimused ja vastuseid ei suuda mina välja rehkendada. Pole kellegi käest küsida ka. Kui, siis poja, aga lapselapsele ma ju lubasin, et mina tema isale midagi rääkima ei hakka. Ta ütles, et räägib kunagi ise, aga millal, seda ei tea. Selle üle ma tegelikult ei imesta, nad kohtuvad isaga nii harva ja ei ole just eriti lähedased. Mina räägin pojaga telefoni teel aeg-ajalt ikka, aga tavaliselt on tal alati kiire ja oma pere ning väikse lapsega tegemist palju, et väga pikalt lobiseda pole mahti.

Mis edasi?
Ka ei tea ma, kas või mida edasi teha, kuidas lapsega käituda. Olen teinud näo, nagu oleks kõik ikka vanamoodi. Eks tegelikult ju ongi - ta on ikka seesama poiss, kes enne. Minule on ta ikka endiselt kallis, ega see ei muuda ju midagi, kas talle meeldivad tüdrukud või poisid. Aga vat vanaema süda valutab ikka ja tunne on selline, et äkki ikka peaks temaga kuidagi rääkima või midagi tarka ütlema, aga ma tõesti ei teha, mis see peaks olema. Samas ei ole see vist ka õige, et me teeme mõlemad näo, nagu poleks midagi juhtunud.
Mina loodan ainult, et tal saab olema õnnelik elu. Vahest peaksingi talle neid sõnu ütlema: et mina hoolin tast alati ja püüan olla toeks samamoodi nagu siiani kõik need aastad?"Vaadatud 1074 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
.

Kui kaasaks on meesterahvas....

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi