Suhted: "Lasteaed sunnib kaks nädalat puhkust võtma – ebanormaalne!"

30.12.2018 15:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
1
Foto:

Merili (28) luges hiljaaegu Delfist lugu emast, kelle lasteaed pani ta enne pühi fakti ette: nüüd toote lapse alles kahe nädala pärast, rühmad on kinni!

"See oleks nagu minu kirjutatud, sest meil täpselt sama olukord," nendib ta. "Meie lasteaed on pühade vahel küll lahti, aga ikka tehakse vanematele ajupesu, et ärge oma lapsi tooge. See on ebanormaalne!"
Merili räägib, et tema 4-aastase poja lasteaias hakati juba novembris uurima, mis seis pühade vahel ja aasta alguses on, kes saaks oma lapsed selleks ajaks koju jätta. "Üllataval kombel paljud said ka," tõdeb ta. "Vähemalt õpetajate endi jutu järgi. Igatahes olen mina nüüd see paha ema, kellel ei ole võimalust jätta last koju pühadevahelisteks kuupäevadeks ning jaanuari esimesteks päevadeks. Käime abikaasaga mõlemad tööl, ka lapse vanavanemad on kõik tööinimesed. Mida me siis tegema peaksime? Niigi oleme sättinud nõnda, et üks viib ja teine toob - meie tööpäevad on erineva pikkusega ja sedasi kombineerides saab laps juba kella neljast koju. Aga teda täielikult koju jätta nii mitmeteks päevadeks ei ole kohe kindlasti mõeldav. Eriti kummastav tundub mulle jaanuari alguse teema - pärast esimest jaanuari on tavalised tööpäevad, miks peaksid laps ja tema vanem siis kodus istuma? Kahjuks õpetajad seda niimoodi ei näe. On moodustatud valverühmad selleks perioodiks, kuhu väidetavalt pidi tulema väga vähe lapsi. Nagu ma aru saan, on igale emale-isale tehtud korralikku ajupesu sel teemal, et ehk ikka saaks lapse toomata jätta. Olen ise sattunud kuulma, kuidas peale minu veel ühele emale härdalt seletati, mismoodi laps ikka nii väga vajab puhkust. No laps saabki ju puhkust, riigipühad ja nädalavahetused on ju kõik tulemas, mis trauma see talle siis tekitab, kui ta vahepeal mõned päevad ka lasteaias saab teiste lastega koos mängida? Ei mõista.

Õpetajate mugavus?
Mäletan, et samasugust teemat krutiti üles ka suve hakul. Siis pandi samuti juba juuni algusest rühmi kokku ja räägiti nukralt, kuidas iga päevaga jääb lapsi vähemaks ja äkki ikka teil ka on mingi võimalus ta juba koju jätta? Olgu öeldud, et juulikuus on terve lasteaed nagunii suletud ja selle ajaga oleme arvestanud, võtame mehega eri aegadel puhkuse ja siis saame ka vanaema puhkuse ajal tema abi kasutada. Talvel selliseid võimalusi paraku ei ole, ja kas õpetajad tõesti saavad eeldada? Tegelikult ju ei saa, ja just selle mõttega need valverühmad tehtud ongi. Milleks siis see pidev ajupesu teemal, kuidas laps seal valverühmas õnnetu on, ja kui vähegi saate, ärge teda ikka hakake sinna tooma? Mulle jääb mulje, et see on puhtalt õpetajate endi mugavus. Kui pole lapsi, siis ei pea ju ka nemad oma tööd tegema. Ja siis poetakse selle jutu taha, et see kõik on lapse huvides. Ma ei tea, kui mul oleks võimalus, siis selge ju see, et oma lõbu pärast ma teda lasteaeda ei tooks sellistel "kahtlastel" päevadel! Kahjuks ei ole kõik vanemad kodused, ei ole kõigil ka kodus töötamise võimalust ega väga paindlikku tööaega. On küll ja küll ja neid, kes tõesti peavadki kellast kellani kontoris kohapeal olema. Ka nende vanematega tuleks ikkagi arvestada, mitte üritada neis süümepiinu tekitada.

Ei tohi lasta mõjutada
Kuna ma ise tean väga hästi, et valikuvõimalust nagunii pole ja seda enam, et lapsel endal pole valverühma vastu midagi - ta just räägib, et seal on ägedad teistsugused mänguasjad - , siis loomulikult jätan ma igasuguse surveavaldamise lihtsalt tähelepanuta ning tegutsen nii nagu lasteaed ise on korraldanud, kasutan valverühma võimalust. Ma leian, et täpselt nii tulekski teha, lihtsalt ignoreerida neid jutte. Õpetajad ei saa lasteaeda kinni panna ega omavoliliselt rühmi sulgeda, seda otsustab ikkagi lasteaia juhtkond. Kohati on tunne, et tahaks lausa lasteaeda vahetada, aga selleni asi vast siiski ei lähe, kuna muus osas võib üldi­selt rahule jääda. Tahaks oma jutuga öelda, et inimesed, ärge laske endale pähe istuda ja teadke oma õigusi - kui lasteaed on avatud, on teil täielik õigus oma last sinna viia, ja õpetajatel on kohustus ta vastu võtta! Selleks ju lasteaed mõeldud ongi, et lapsevanematel oleks võimalik tööl käia - või ma eksin?"Vaadatud 757 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Nojah

Mõned lapsevanemad ei saagi aru, et lapsele on varahommikused äratused ja pikaks päevaks hoiuleviimised sama väsitavad kui täiskasvanutele töölkäimised. Ka nemad vajavad puhkust. Isegi suvepuhkust ei saa need lapsevanemad organiseeritud, mis siis veel talvepuhkusest rääkida! Lasteaia juhtkonnal on kohustus organiseerida ka hoone remondi ja hooldustööd. Sellest ka läbirääkimised rühmade ajutiste sulgemise teemal. Eestis kehtivate seaduste järgi on võimalik vanematel kasutada väikelaste hooldamiseks mitmeid lisapuhkuseid. Ei maksa ikka nii saamatuks ka ennast mõelda.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi