Suhted: Lasteaed suvel kinni. Aga kuhu siis laps panna?

19.06.2022 23:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
1
Foto:

Viimasel ajal on meedias palju kirjutatud sellest, et vanematel on raske tulla toime, kui lasteaed on suvel kuu või rohkemgi aega järjest suletud. Nelli veergudel jagab oma mõtteid Kersti (31), kes üksi last kasvatava emana näeb tõesti suviti kurja vaeva, et laps saaks suvekuudel kuidagi hoitud.

“Hiljuti kirjutati Delfis ning Pere ja Kodu veebilehel sellest, kuidas tulevad toime lapsevanemad, kellel pole võimalust terve suve puhata, ja mina tundsin ennast otsekohe ära,” räägib Kersti. “Kasvatan üksi nelja-aastast poega, lapse vanavanemaid kahjuks ka abiks ei ole. Nii pean ise kõigega hakkama saama ja eks ma saan ka, aga suvi on ikka üks väga stressirikas periood küll! Nimelt, nagu paljud lasteaiad, on ka meie oma juulikuus suletud. Mina aga töötan sellisel ametikohal, kust on väga raske järjest tervet kuud aega puhkust saada. Meil eelistatakse, et töötajad puhkaksid kahe nädala kaupa. Kuidagi olen paaril viimasel aastal saanud välja kaubelda kolm nädalat korraga, aga tean, et selle peale ei vaadata hästi. Niisiis ei jää mul muud üle, kui otsida võimalusi, kas siis organiseerida selleks ülejäänud ajaks kas tasuline hoidja või sokutada laps kusagile valverühma, mis naaberlasteaias olemas on. Kerge südamega ma neid asju ei tee, eriti see valverühm on viimane variant, sest seal ei ole tal tuttavaid ees ja selge see, et heameelega ta sinna ei lähe. Aga mida siis teha? Mul ei ole võimalust suvel kuu aega või koguni mitu kuud järjest puhata nagu osadel vanematel. Arvan ka, et ma pole ainuke selline ema, kes peab ka suvel töötama.

Mõistmatus teeb haiget
Lugesin nende arvamusartiklite kommentaare ja jäin väga kurvaks. Tundus, et paljude arvates on emad lihtsalt laisad ning tahavad lapsed ka oma puhkuse ajaks lasteaeda sokutada. Ja ei saa aru, et lapsed ka tahavad suvel puhata. Küsitakse, millal siis lapsed puhkavad, tuuakse näiteid emadest, kes lähevad ise samaks ajaks randa, kui lapsed aias on. Loomulikult, inimesi on igasuguseid ja ega ma saa välistada, et leidubki ka mõni selline vastutustundetu ema. Kuid mina olen aru saanud, et enamik inimesi siiski hoolivad oma lastest, kuid lihtsalt ei saa töölt suvalisel ajal oma tahtmise järgi puhkust. Või siis ei saa seda kuu aega järjest nagu lasteaed eeldab. Mõni lasteaed on suletud kauemgi, olen kuulnud kuuenädalasest kollektiivpuhkusest – millisel lapsevanemal kestab puhkus kuus nädalat? Olgu, kui on ema ja isa mõlemad olemas ja nende töökoht võimaldab, siis saavad ehk jah sedamoodi puhata, et üks neli nädalat ja teine neli nädalat. See on aga üsna ebatõenäoline variant ja pealegi, mida siis peavad tegema üksikvanemad nagu mina? Ei saa ka eeldada, et kõigil on olemas pensioniealised vanavanemad, kes igal ajal hoida saavad. Selliseid vanavanemaid tänapäeval praktiliselt pole, kelle juurde saab lapse suvel mitmeks kuuks saata, nagu vene ajal tavaks oli. Vanavanemad käivad pea kõik ikkagi ise ka veel tööl.

Võiks ju vahetustega puhata
Seda kõike arvesse võttes on mul väga raske aru saada, miks peab lasteaias olema kollektiivpuhkus, miks ei või asutus olla avatud ja õpetajad järgemööda puhata? Perekonnad ei saa koos puhata, sest peavad kordamööda lastega olema, aga õpetajad puhaku, nui neljaks, kõik ühel ajal?
Ma ei ütleks, et minu laps vähe puhkust saab tänu sellele, et ta tervet suve lasteaiast vabaks ei saa. Kogu oma puhkuse, ka muul ajal kui suvel, veedan ma koos temaga, lisaks kasutan ka seadusega ettenähtud lapsepäevi, kui on näiteks aasta sees mõni pakiline asi vaja koos lapsega tööpäeval ära ajada, mõni kontsert lasteaias vms. Aga suvi on meil töö juures kahjuks kiire aeg. Mina tunnen töötava üksikvanemana küll, et see lasteaiasüsteem võiks veidi paindlikum olla.”Vaadatud 334 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
oh jah

ela oma elu ise ja ära käi siin kiunumas. Saa endaga ükskord hakkama. Teised ei pea sinu eluga tegelema. Lapse saamine oli loodusõnnetus vist

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi