Suhted: Mehe laps pirtsutab toiduga

08.09.2019 21:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
4
Foto:

Marta (34) ja Kaarel (35) on klassikaline kärgpere – nad kasvatavad Marta tütart ja poega koos ning lisaks viibib nende juures sageli ka Kaarli tütar.

Viimasega on aga tekkinud probleeme, mis terve pere tülli ajavad. Nimelt pirtsutab tütarlaps kohutavalt toiduga ja annab halba eeskuju ka Marta lastele.
Marta tunnistab, et on üldiselt päris hästi kohanenud oma uue nii-öelda kärgpere-eluga, mida on elanud viimased poolteist aastat. "Just nii kaua oleme Kaarliga koos olnud, enne seda kasvatasin oma lapsi pikalt üksinda," räägib naine. "Läksin laste isast lahku, kui lapsed olid neljane ja kuuene, nüüdseks on nad saanud vastavalt kaheksa ja kümme aastat vanaks. Kui Kaarliga kohtusime, sain kohe teada, et tal on kaheteistkümnene tütar ning see tegi mulle vaid suurt rõõmu – minu tüdruk on kümnene ja mõelda kui tore oleks tal saada peaaegu omavanune kasuõde! Tema tütar elab koos emaga, kuid on tavaks saanud, et nädalavahetustel on ta enamasti isa juures. Kui koos elama hakkasime, siis otsustasime seda teed ka jätkata, et iga nädala lõpus on tema tütar meiega. Kartsin alguses natuke ikka ka, et kuidas tüdruk mind omaks võtab, kuid õnneks näis ta minusse algusest peale üsna normaalselt suhtuvat. Ka mu tütre ja pojaga hakkas ta hästi läbi saama, isegi väga hästi – väiksemate jaoks on ta otsekui suur eeskuju ja iidol. Siit pinnaselt aga hakkasidki üles kerkima probleemid. Nimelt on tüdruk toidu osas äärmiselt valiv ja pirtsakas. On näha, et ta pole harjunud tavalist kodust toitu sööma – ta on ise ka rääkinud, et tema ema ei armasta söögitegemist ja pigem ostavad nad koju valmistoitu või käivad kuskil väljas söömas. Talle ei sobi praktiliselt kunagi ükski kodune toit, mille olen valmistanud. Ja ongi nii, et ei ole nõus proovimagi, ütleb et ei taha ja kõik.

Väiksemad kohe järel
Kui suurem tüdruk ei söö, siis hakkavad väiksemad täpselt samamoodi pirtsutama. Nendele ka ei maitse, nemad ka ei taha! Nemad tahavad ka hoopis Circle K hot-dogi või Hesburgerist midagi või hoopis, et telliksime hiina toitu. Maitsvad ahjuvormid ja supid ja kotletid ei sobi enam kellelegi, mina ja Kaarel sööme neid kahekesi. Lapsed pigem jätavad üldse söömata ja käivad siis ise omale võileibu nikerdamas. Mind teeb see asi nii pahaseks! Olen loomulikult Kaarliga rääkinud, et nii ju ei saa. Võiks ju ometi olla, et pere sööb kõik ühiselt seda, mis lauale pannakse, et ei pea igaühele eraldi sööki tegema. Varasemalt meil ju polnud selliseid probleeme, lapsed sõid ilusti ja hea isuga. Ma ei taha olla see paha ja kuri kasuema, kes kasulast kirub, aga tõepoolest on koos temaga nüüd tulnud ka need probleemid. Oleks lapse isa asi see korda ajada ja teha tütrele selgeks, et meie juures ei saa ta elada vaid burgeritest ja hot-dogidest, vaid et meil tehakse ikkagi kodus süüa. Ja ei pirtsutata sedamoodi. Kahjuks ei võta Kaarel kogu seda asja eriti tõsiselt. Tema üritab olla see hea pühapäevaisa, kelle juures on lapsele kõik lubatud. Ta ei taha oma tütart üleüldse eriti keelata, isegi mitte siis, kui too näiteks algatab diivanite ja voodite peal hüppamise, mida ma oma lastel kunagi pole teha lubanud. Rääkimata siis söömisest – tema ei tahtvat last sun­dida, mitte mingil juhul!

Ei saa leppida
Ei noh, eks minu pärast tehkugi laps, mida ise tahab, kui tema mõlemad vanemad nii lubavad, aga küsimus ongi selles, et see tekitab probleeme ka minu lastega. Ja sellega ei saa ega taha ma kohe kuidagi leppida. Nüüd on kujunenud välja olukord, et vaatamata üsna normaalsetele suhetele lapsega ei saa sugugi öelda, et ma tema külaskäike just ootaksin. Tean, et siis on jälle tulemas kogu see trall toiduga ja muude ulakustega, mille juures teda kunagi ei keelata. Ma leian, et minul ei ole sobilik kogu aeg keelata ja seletada – seda peaks tegema ikkagi lapse enda isa. Oleks päris huvitav teada, kuidas on teistes sellistes kärgperedes, kas tõesti peab kasuvanem kogu kasvatustöö enda peale võtma? Või kuidas küll teha bioloogilisele vanemale selgeks, et see pole mingi hea lapsevanema näitaja, kui lihtsalt lased lapsel teha kõike, mis pähe tuleb, isegi selle hinnaga et ülejäänud pere kannatab?"Vaadatud 1064 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
sirje

kui ei söö, polegi vaja. mina ei pakukski talle enam ja ei kataks isegi laual kohta temale. ja kui see isale ei meeldi, kobigu minema.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi