Suhted: "Mida küll teha, kui vanem laps vihkab nooremat?!"

10.09.2017 20:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
1
Foto:

Kadi ja Argo (mõlemad nimed muudetud) on ­ 34-aastased kahe lapse vanemad. Nende vanem tütar on 6-aastane, noorem alles 9 kuu vanune.

Mida aeg edasi, seda enam teeb neile muret suurema lapse käitumine. "Tüdruk ei ole mitte lihtsalt armukade, vaid lausa vihkab väikest õde ja püüab igal võimalikul juhul talle liiga teha," ohkab Kadi.
Nagu pea kõik vanemad, nii püüdsid ka Kadi ja Argo teha väiksema lapse sündides kõik selleks, et suurem ei tunneks ennast kõrvalejäetuna. "Me kumbki võtsime spetsiaalselt aega, et tegeleda just vanema lapsega ning otsisime ka võimalusi, et beebi natukeseks vanavanemate hoolde jätta ning vahel kolmekesi kusagil käia," jutustab Kadi. "Üritasin kaasata teda ka beebiga tegelemisse, rääkisin ja kinnitasin, kui tähtsaks abiliseks ta mulle on. Kogu aeg sai seda kinnitatud, kui väga me teda armastame... ja kõigile pingutustele vaatamata läks kõik kogu aeg ikka ja ainult allamäge. Kui tita haiglast koju tõime, ei tahtnud suur õde teda üldse vaadatagi. Ega me peale ei sundinud ka, sai ikka mõeldud, et alguse asi, anname lapsele aega. Aeg ei muutnud aga midagi.
Ma pole selle üheksa kuu jooksul vist näinud praktiliselt ühtegi korda, kus mu vanem tütar nooremat sõbraliku näoga vaataks või temaga ise ja rõõmsalt suhtlema läheks. Käsi südamel, ei meenu ühtegi korda! Kui tita nutab, jookseb ta minema, paneb oma toa ukse kinni. Või teatab dramaatiliselt silmi pööritades, et tema ei kannata seda lõugamist välja. Ometi peaks kuueaastane ju aru saama, et nii väikesed lapsed ikka nutavad vahel. Minu mõlemal õel on pisikesed lapsed, kellega tütar on palju kokku puutunud ja need talle meeldivad, neid ta koguni nunnutab. Aga oma õde ta lausa ei salli...

Teeb koguni meelega haiget
Kõige kohutavam on see, et ta teeb beebile meelega lausa haiget - olen mitmeid kordi ise selle tunnistajaks olnud. Ükskord väänas tüdruk õe kätt nii, et tita röökis ja käe peal oli pärast suur sinine laik. Kui küsisin, miks ta ometi seda tegi, ei lausunud ta mitte midagi. Teine kord lükkas ta juba roomava ja edasi ukerdava tite diivani pealt maha. Tol korral ta eitas ja ajas tagasi, et õde ise kukkus - aga ometi nägin ma väga selgesti ju pealt, mis tegelikult toimus. Korduvalt ja korduvalt on ta temal lihtsalt nalja pärast asju käest ära rebinud - jube lõbus ju, kui väike südantlõhestavalt nutma puhkeb. Kahekesi jätta ei saa ma neid üldse, mitte hetkekski. Kui vanem laps on lasteaiast kodus, siis peab absoluutselt kogu aeg silma peal hoidma. Nii mina kui mu abikaasa oleme korduvalt mõelnud, et teise lapse saamine oli suur viga. Loomulikult me mõlemad armastame oma beebit, armastame pööraselt, aga see trall ja pinge ja stress, mis meil kodus praegu alatasa on, see mitte lihtsalt armukadedus vaid sõna otseses mõttes teise mittesallimine - see on kohutav. Ela nagu mingil sõjatandril ja ole kogu aeg valvel, et imikule liiga ei tehtaks.

Laps ise eitab probleemi
Ma ei jõua neid kordi kokku lugedagi, kui palju olen ma lapse käest küsinud: miks sa seda teed? Miks sa õega niimoodi käitud, miks ta sulle nii vastumeelne on? Rõhutanud, et sa oled ju titale kallis suur õde, tema eeskuju ja tähtis sõber. Tütar ainult noogutab selle jutu peale ja ütleb, et ta teab ja saab aru. Et tal pole õe vastu midagi. Ometi räägib kogu tema käitumine hoopis midagi muud.
Psühholoogi juures oleme käinud juba pikemat aega, aga muutusi pole see toonud. Tema usub ikka, et tegemist on esialgse reaktsiooni, tavalise armukadedusega, mis ajaga möödub. Mina aga näen ju kogu aeg, et midagi ei lähe paremuse poole. Nüüdseks on meil olemas aeg juba ka psühhiaatri juurde.
Eks näis, vahest saab seal miskit selgemaks. Kui ei, siis ma lihtsalt ei kujuta ette, mismoodi see meie elu siin saab olema, kui väike juba suuremaks saab ja ise ka rohkem huvi hakkab õe vastu välja näitama. Kardan mõeldagi..." 

Vaadatud 1029 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...

viis aastat nägi vanem laps et ta on tähelepanu keskmes ja vanemate hoolitsetud nüüd aga on kogu tähelepanu nooremal ja see tõttu on temas trots väiksema vastu oleks tulnud seletada vanemale lapsele kui väiksem koju toodi et vanem laps on armas edasi aga väiksem vajab väga palju tähelepanu ja hoolt ja tuleb ka temal aidata väiksemat hooldada siis jääb vanematel aega ka teda edasi hoida ja hellitada .ja seda probleemi poleks olnud.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi