Suhted: Nördinud ema: lapsed on nädalavahetusel isaga ja see lubab neile kõike!

09.02.2020 23:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
2
Foto:

Kairi (35) ja Jaan (37) on hiljuti lahutanud paar, kes jagavad kahe algkooliealise lapse hooldusõigust.

Nädala sees on lapsed emaga, puhkepäevadel isaga. "Nüüd on aga nii, et kõiges eelistatakse isa, kuna tema lubab neile absoluutselt kõike," kurdab Kairi. "Mul on täiesti võimatu üldse mingeid reegleid kehtestada!"
Kairi ja Jaan on olnud lahutatud viimased kolm kuud. Mõlemale tundus sobilik ja mõistlik selline elukorraldus, et lapsed saavad nädala sees elada emaga, kuna sealt on neil ka lähedal koolis käia. Nädalavahetus veedetakse aga isaga, kes elab nüüd teises linnaosas. "Kahjuks ei osanud ma üldse arvata, et meil see asi nii käest ära võib minna," ohkab Kairi. "Tähendab, Jaan oli alati meie suhtes selline pisut nagu... süüdimatum või siis võiks öelda nii, et ta võttis laste kasvatamist vabamalt kui mina.
Mina ikka vaatasin, et lapsed saaks iga päev sooja söögi, et nad paneks ka kodustel päevadel endale päevariided selga, mitte ei logeleks terve päeva pidžaamades, et nad ikka käiksid õues mängimas, et ei oleks liiga palju telefonis-arvutis... Jaani arvates pole vaja liiga palju reegleid ega piiranguid, tema on rohkem selline vabakasvatuse pooldaja.
Või õigemini, et las laps teeb, mis laps tahab, peaasi et ei nuta – oli vist kunagi selline ütlemine... Tema selline vabalt võtmine kehtis ka meie suhtes, et miks siis mitte suhelda ka teistega, see ju ainult värskendaks meie suhet ja ega me siis ei saa teineteist terve elu nagu puuris hoida... Pole vist raske arvata, miks me lõpuks lahku läksime. Minule selline asi ei sobi. Kui on suhe, siis on see suhe ühega, mitte ei litutata ringi siin ja seal.

Lapsed ei kuula enam
Selles mõttes muidugi müts maha Jaani ees, et lastega tahtis ta väga suhelda ja läbi käia ka pärast lahutust. Seda kinnitas tema kohe, et soovib lastega regulaarselt koos olla, ja nii saigi kokku lepitud see nädalavahetuste süsteem. Alguses näis, et kõik nagu enam-vähem toimib. Lastel oli hea meel minna nädalavahetuseks isa juurde ja tundus, et ka hea meel tulla jälle koju minu juurde. Olukord oli neile uus ja huvitav. Üsna pea aga hakkasid tekkima probleemid. Nimelt ilmnes, et Jaan võtab endiselt "vabalt" ja veelgi vabamalt kui enne, sest nüüd polnud esiteks ju mind kõrval õpetamas ja nõu andmas ning teiseks, eks ta tahab seda head pühapäevaisa mängida ka.
Ühesõnaga, lastele on tema juures kõik lubatud. Nad võivad poole ööni telekat vaadata või arvutis mängida, söögiks ostetakse kõike, mida iganes lapsed nimetavad – no ikka pitsat ja burgerit ja friikaid ennekõike, juuakse pudelite kaupa limonaade ära, magusast ma üldse ei räägigi... Ma tean, sest lapsed ise kiitlevad sellega, kuidas hea isa neile neid asju lubab, ja miks paha ema ometi seda kõike võimaldada ei taha? Tihtipeale saabuvad lapsed isa juurest ka uute mänguasjade või muude vidinatega. Ja siis ongi nii, et mina olen paha, sest esiteks ei ole mul rahalisi võimalusi neile kõike lubada ja teiseks ei pea ma lihtsalt õigeks, et lapsed saavad kõike, mis vaid neile pähe tuleb!

Igal pool omad reeglid?
Ma olen üritanud lastele teha selgeks, et igas majapidamises on omad reeglid. Isa omas on vaat sellised, minu omas aga vaat teistsugused. No selle peale tehaksegi nägusid, et miks meie juures kõik halvemini peab olema? Vanem tütar koguni väitis, et mina järelikult ei hoolivat neist nii palju kui isa! Selle peale solvusin ikka südamepõhjani...
Nii et uus elukorraldus on meid kõiki omavahel parajalt tülli ajanud. Lootsin, et pärast lahutust lähevad peresuhted ehk kuidagi lihtsamaks, kui me kõik igapäevaselt koos ei ela, aga tegelikult on kõik veel keerulisem ja ebameeldivam. Loodan, et lapsed saavad ühel hetkel ise aru, mis neile tegelikult kasulikum ja mõistlikum on. Vastasel juhul on vist küll karta, et varsti kolitaksegi lõplikult isa juurde üle..."Vaadatud 1344 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
anita

sa tee lastele selgeks, isa juures on kord ja ema juures on teine kord.las aitavad koristada ,pesu pesta,süüa teha.sest need asjad kuluvad elus ära.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi