Suhted: Nördinud ema: “Päriselt ­viite lapsi praegu laste­aeda, sest kodus on igav?!”

28.03.2021 21:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
1
Foto:

Mari-Liis on 3aastase tütre ja 9aastase poja ema. Praegusel hetkel on tal mõlemad lapsed kodus, ise töötavad nad abikaasaga kodukontoris.

Mari-Liis tunnistab, et ikka väga raske on töötada ja kõigega laste kõrvalt hakkama saada, kuid ta ei kujutaks ettegi, et saadaks väiksema praegustes oludes lasteaeda. “Ma kohe üldse ei mõista vanemaid, kes saaks lapsi kodus hoida, kuid seda ei tee,” tunnistab ta.
Mari-Liis räägib, et nende pere elukorraldus on praegu parajalt kaootiline. Elatakse päev korraga ja üritatakse kuidagi­moodi vajalike toimetustega hakkama saada. “Väiksem laps on elavaloomuline ja soovib palju tähelepanu, väga raske on teha näiteks veebikoosolekuid või pikemaid telefonikõnesid, kui laps samal ajal küljes ripub ja midagi nõuab,” ohkab ta. “Õnneks on abikaasa Janar samuti kodus ja me üritame lapsega tegelemise aega jagada: kui ühel on mingi pakiline ülesanne vaja täita, siis teine hoiab. Muidugi on küll ja küll esinenud olukordi, kus mõlemad korraga oleme hõivatud. Siis pole midagi teha, tuleb lapsel multikaid vaadata või omaette mängida, ka suurema venna abi oleme pidanud paluma. Mitmeid kordi on ka juhtunud, et laps ilmub kaamera vaatevälja keset koosolekut ja nõuab häälekalt tähelepanu. Mis pojasse puutub, siis teda on päris palju tarvis ka distantsõppel abistada, teise klassi laps veel nii tragi õppija ei ole, et kõigega iseseisvalt hakkama saaks. Muidugi on vaja lastele päevas kolm korda midagi süüa organiseerida. Nii et raske on ja vägagi, tunnen, et kannatavad mõlemad rollid: roll emana, sest täistööpäeva kõrvalt pole aega nii palju lastega tegeleda kui tahaks ja vaja oleks ning roll töötajana, sest paratamatult kulub laste peale tööpäevast ikkagi oluline hulk aega. Ja keskenduda on väga raske, kui lapsed – eriti muidugi väiksem – siin samas kõrva ääres lärmi tekitavad. Siiski olen väga õnnelik, et meil on võimalus kodus olla.

Kodus on kõige turvalisem
Praegu ju soovitatakse kõigil vähendada oma kontakte nii palju kui võimalik ja mitte viia lapsi lasteaeda, kui selleks just tungivat vajadust ei ole. Tungiv vajadus on minu arvates see, kui kumbki lapse vanematest ei saa kodus töötada. Siis muidugi on lasteaeda viimine igati õigustatud ja ega olekski ju muud varianti. Selles mõttes hea, et lasteaiad on ikkagi avatud. Küll aga on kodus kahtlemata kõige turvalisem ja kergekäeliselt praegu minu arvates küll lasteaeda viia ei tohiks. Ja seda tehakse nii kohutavalt palju!
Olen oma lapse lasteaia üldises Facebooki grupis ja lisaks rühma grupis. Mõlemas on see teema arutlusele tulnud ja suurem osa emadest leiab, et last koju küll ei hakka jätma. Et tal hakkab ju igav, kui peab kogu aeg emaga kodus olema, lasteaias on ju sõbrad, kellega koos mängida... Mõni minu­taoline ema kurdab, et kodukontoris on võimatu tööd teha, kui laps kodus on, peab ikka lasteaeda tooma. Siis ei saa mõned beebi kõrvalt suurema lapse kantseldamisega hakkama ja leiavad, et imiku tõttu jääb vanem laps kodus tahaplaanile, lasteaias olla tal parem ja lõbusam. No ütleme nii, et vabandusi jätkub!

Võiks rohkem pingutada
Ma ei saa sellest aru, kas tõesti enda lapse ja kogu pere tervise ja turvalisuse pärast ei võiks siis tõesti natuke rohkem pingutada? Selge see, et väikese lapse kõrvalt on kodukontoris raske, selge on ka see, et lasteaias on lapsel ilmselt lõbus, muidugi on ka imiku kõrvalt keeruline suurema lapsega toimetada. Aga praegu on nii suur tõenäosus, et laps lasteaiast viiruse koju võib tuua. Alles oli uudis, et lasteaialaste nakatumine on kasvanud lausa 102%! Mina näiteks küll sellist riski võtta ei soovi. Pigem tõesti kannatan selle kuu-paar ära ja püüan kuidagimoodi toime tulla. Lisan veel kord, et kellel muud võimalust ei ole, see muidugi peab lapse aeda viima ja see on igati loomulik! Kui aga vähegi midagi annaks korraldada, siis praeguses olukorras tasuks seda küll teha.”Vaadatud 743 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kelli

Kas siis vanemasid-vanaisasid ei ole võtta, kes saaks tulla lapsi hoidma või kelle juurde laps viia?

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi