Suhted: "Pärast kooli lõppu aastaks puhkama ja reisima – aga kelle raha eest?“

01.09.2019 21:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
4
Foto:

Silvia (47) on ­mures oma 18-aastase tütre ­pärast – nimelt on lõpuklassi alustav neiu otsus­tanud, et pärast lõpetamist sooviks ta aastaks „aja maha võtta“, puhata ja reisida enne kõrgkooli minekut.

„Tore mõte, aga kes ja kust selle jaoks raha peaks välja võluma,“ ahastab tütart üksi kasvatav ema.
Silvia tütar, keda ta siin loos nimetab Mariaks, on tubli ja võimekas tüdruk, kes on alati neljadele-viitele õppinud. „Selles mõttes ma saan igati aru, et tore oleks tal mõnda aega puhata, aga kas see peab kestma terve aasta?“ ohkab Silvia. „Elaks ta selle aastakese siis kodus ja käiks näiteks kusagil tööl, et omale vähemalt pisut taskurahagi ise teenida, kuid ei, Marial on sootuks teised plaanid. Tema soovib minna reisima.
Ta on välja mõelnud riigid, mida ta tahaks külastada: Norra, Taani, Island, Hispaania, Portugal… midagi oli arvatavasti veel. Küsisin temalt, et kust ta sellise reisimise jaoks raha kavatseb võtta, kui ta pole elus sama hästi kui üldse töötanud (suvel vaid mõned päevad käis jäätist müümas, siis tüdines). Maria arvas, et püüab suvel enne ärasõitu pisut tööl käia ja et loomulikult võiksin ka mina teda toetada. Olin natuke tummaks löödud, sest kui paljukest ta siis selle tuleva suvega ikka koguda jõuab – reaalselt ilmselt siis ootabki ta minult kogu oma aastase reisituuri kinnimaksmist! Olen Mariat kasvatanud alati üksi, tema isa ei ole lapsest kunagi huvitunud olnud, oleme kahekesi hakkama saanud, aga sellist asja mina küll üksi kinni maksta ei jõua. Ja kui nüüd päris aus olla, siis minu meelest ei ole see ka päris normaalne, mida oma emalt või isalt ootama peaks. Kui on nii suur kihk reisida, siis peaks suutma ka ise selleks vahendid hankida.

Vanemad ju ikka toetavad?
Maria põhiline argument on see, et vanemad ju ikka toetavad oma lapsi. „Kristiina vanemad kingivad talle auto“ ja „Gerdi isa ostab talle korteri“ – taolisi jutte kuulen ma päevast päeva. Ei aita minu vastus, et olen ju üksikema ja minu võimalused ei ole sellised nagu nendel vanematel. Siis läheme hoopis tülli sel teemal, et miks minu valikud on olnud just sellised ja miks tema nende pärast peab kannatama. Nagu mina oleksin süüdi, et tema isa kunagi ta vastu huvi üles pole näidanud! Jah, meil ei olnud tõesti pikk suhe selleks ajaks kui ma last ootama jäin ja polnud see sugugi planeeritud, aga mina otsustasin võtta vastutuse – tema mitte! Olin piisavalt uhke, et kuskile kohtusse minema ka ei hakanud, et kui ei taheta, pole vaja... Ja olen ikka suutnud meid mõlemaid ilusti ära elatada, puudust pole meil kummalgi siiani minu arust millestki nii väga olnud.
Nüüd aga tunnen küll, et minult oodatatakse võimatut ja kaugelt liiga palju. Maria nutab, kui sellest räägime, ja väidab, et minul on ükskõik tema unistustest, et ma isegi ei ürita mõelda, kuidas oleks võimalik seda teostada. Et mujal maailmas pidi see küll olema enam kui tavaline, et noor inimene ei pea kohe tormama edasi õppima, eriti kui ta polegi päris kindel, mida üldse õppida soovib.

Kahjuks tuleb lapsel mõista
Näen oma tütre pealt, et 18aastane võib olla küll ea poolest juba täiskasvanu, kuid mõtlemise järgi siiski veel laps. Kuidas siis seletada seda, et ta lihtsalt ei saa aru, et ma ei saa sellist asja talle lubada? Reisigu pisut, ta ei pea ju terve aasta seda tegema. Kui teenib suvi läbi raha, siis saab ilmselt mitmel pool ära käia. Ja loomulikult tuleks siis ka reisimise vahepeal ikkagi mingit tööd teha. Miks peaks keskkooli lõpetanud ja edasi mitte õppiv noor sajaprotsendiliselt vanemate ülalpidamisel olema? Mingeid elamiskulusid ma talt ei võtaks ja süüa saaks muidugi ka, kuid omaenda asjade ostmiseks taskuraha võiks noorel täiskasvanul ikka küll endal olemas olla. Kahjuks ei saa ma siinjuures mingeid järeleandmisi teha, sest see pole lihtsalt võimalik. Ma pole mingi miljonär. Loodan lihtsalt väga, et tüdrukul endal ka ikka lõpuks aru pähe tuleb ja me selle asja tõttu nüüd päris lõplikult tülli ei lähe. Tahta võib ju igasuguseid asju, võib-olla oleks mul endal ka paljusid unistusi, aga tuleks ju anda endale aru, mis on teostatav ja mis mitte."Vaadatud 1067 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...

ei ole kusjuures tüüpiline. neid on küll palju - tüdrukud, kellelt on ära võetud naiseks olemise rõõm, asendatud inseneriks olemise tööga, mis ei paku neile rahulolu.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi