Suhted: Suur vaidlus ja tüli – kas 6aastane peaks lõunaund magama?

02.02.2020 20:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
4
Foto:

Mirjam (32) ja ­tema ­abikaasa Margus (34) on viimasel ajal üha ­teravamalt ­hakanud vaidlema selle üle, kas nende 6aastane poeg peaks lõu­naund ­magama või mitte.

"Mina olen veendunud, et nii suur laps ei pea enam päeval magama, sest see rikub ära kogu õhtu - laps uinub alles napilt enne südaööd," ohkab Mirjam. Margus on aga teist meelt.
Mirjami ja Marguse perekonnas kasvab tore väike poeg, kes saab suve alguses 7aastaseks ning alustab sügisel kooliteed. "See on suur kergendus, sest viimased paar aastat on lasteaiaga ikka suured probleemid," tõdeb Mirjam ja tunnistab ohates, et viimasel ajal on kahjuks samad probleemid esile kerkinud ja üha enam võimendunud ka kodus. "Minu abikaasa Margus on veendunud lõunaune pooldaja. Ta oli ise olnud selline laps, kes magas ka kodus kuni koolini lõunaund ja isegi koolist tulles viskas ennast pikali ja magas tunnikese –tema ema armastab neid jutte ikka rääkida ja ta ise meenutab ka tihtipeale.
Kahjuks ei anna ta endale aru, et meie poeg ei ole absoluutselt mitte nii suure unevajadusega nagu tema oli. Laps ei taha lasteaias lõunal magada, tal ei tule und ja õpetajatega on päris palju ütlemist ja pahandust olnud sel teemal. Mina leian, et see on lapse piinamine, kui tal und ei tule ja sunnitakse üle kahe tunni lihtsalt voodis lebama. Talle on tänu sellele üleüldse lasteaias käimine vastumeelseks muutunud, igal hommikul kuulen, kuidas ta ahastab, et ei taha minna, kuna jälle sunnitakse magama. Õpetaja aga väidab, et lapsed väsivad rühmas väga ära (6-7aastased kooliminejad?) ja vajavad und kindlasti, kõik pidid hästi magama ka. Minu poiss harilikult ei jää magama, aga kui jääb, siis on õhtu kohutav. Last ei saa üldse enam kuidagi magama ja ta uinub kuskil 23.30 kuni südaöö vahepeal. Ise olen ma selleks ajaks väsimusest täielik laip juba.

Mehe arust kõik normaalne
Margus on selline öise eluviisiga inimene, kes läheb magama alles nii kella ühe-kahe paiku ja tema ei näe selles probleemi, kui poiss ka kaua üleval on. Ta on rääkinud lapse rühma õpetajaga, kes on veendunud lõunaune pooldaja ning Margusele nähtavasti korralikku ajupesu teinud, igatahes toob mees meie omavahelistes vaidlustes alati näiteks just õpetaja jutu. Et lasteaialapsed ikkagi vajavad päeval puhkust, nad on terve päeva seal lärmi sees ja vahepealne rahulik olemine on ülioluline... No tõesti, ma saaks aru kui jutt käiks 3-4aastastest, aga meie laps hakkab kooli minema! Kuidas siis see asi nagu päeva pealt peaks muutuma - lasteaias veel, nui neljaks, vajab päeval magamist ja paar kuud hiljem kooli minnes enam ei vaja? Antagu andeks, aga 7aastane laps ei ole ju enam mingi tita, keda peab lõunaunne ajama.
Mis mind õpetaja jutu juures eriti vihastab, on see, et tema sõnul ei viitsivat paljud vanemad oma lastega õhtul lihtsalt tegeleda. Ja sellepärast häirivatki selliseid vanemaid see, et lapsed kauem üleval on. See on nii jabur jutt, et ma ei oska kohe midagi kosta selle peale! Kas siis lapsevanemal polegi õigust pärast tööpäeva olla väsinud? Ma mängin oma lapsega suurima heameelega, aga hiljemalt kell 23 sooviksin ma juba ise voodisse minna.

Lahenduse toob alles lasteaia lõpp
Mina olen see, kes hommikuti poissi lasteaeda viib ja tema kurtmist peab kuulma, kuidas ta sugugi sinna minna ei taha. Mina olen ka see, kes temaga õhtuti üleval peab olema, sest laps on üsna minu küljes kinni ja tahab, et mina teda magama paneksin, mitte Margus. Vahel, kui ma väga väsinud olen, siis on ka tema poisi õhtul voodisse saatnud, aga need on pigem erandjuhud. Nii et tülid sel teemal on meie peres viimasel ajal ikka väga igapäevased! Mulle tundub, et lahenduse saabki tuua alles lasteaia lõpp. Siis pääseb laps sellest magamise orjusest ja mina sellest kohustusest südaööni üleval passida.
Aga meie lasteaiasüsteem on minu arvates küll ajale kõvasti jalgu jäänud. Natuke võiks ometi paindlikkust üles näidata ja organiseerida mingit tegevust neile lastele, kes tõesti magama ei jää. Kokkuvõttes kannatab sellest sundimisest nii laps kui ka hiljem õhtul tema vanemad, kes ei saa normaalsel magama minna ega ennast välja puhata."Vaadatud 644 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kass

Lasteaias ei viitsita lastega tegeleda. Kui lapsed magavad, siis on hea kohvitada või oma asju ajada.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi