Suhted: Tütre uusaastalubadus võttis ema nõutuks

09.01.2022 22:05
Anna-Britt Gnool Illustreeriv foto
Kommentaarid
3
Foto:

Evelin (41) on 18-aastase tütre ema. Ta on üsna häiritud tütre kindlast plaanist alanud aastast peale taimetoitlaseks või täpsemalt veganiks hakata. “Ta on alati olnud üsna nõrga tervisega, kardan, et ta rikub oma organismi sellega ära,” on naine mures. “Tütar on aga oma otsuses veendunud, arvatavasti sõbrannade eeskujul!”

Evelin jutustab, et on tütre tervise ja toitumisega näinud vaeva tegelikult juba tolle sünnist saati. “Luisa-Mai (nimi muudetud) oli juba sündides väga väike ja kõhetu laps, süüa pole ta kunagi eriti tahtnud,” meenutab ta. “Kasvatan teda üksi ja pole olnud kellegagi neid muresid eriti jagada ka, olen ikka sageli näinud vaeva sellega, kuidas last sööma saada. Oleme käinud arstide juures, kus tal on tuvastatud rauapuudus ja ka erinevate vitamiinide puudusi, mille tõttu on ta pidanud toidulisandeid juurde tarbima ja olen püüdnud, nii palju kui võimalik, last ikka ka sööma meelitada. Paraku on ta siiani väikest kasvu ja väga kõhn, mistõttu võiks teda ta aastatest oluliselt nooremaks pidada. Liha on ta alati eriti kehvasti söönud, aga mingil määral siiski. Nüüd siis tuli neiu lagedale huvitava uusaastalubadusega: tema ei kavatse enam üleüldse liha tarbida, ka mitte piima ega mune ega üldse midagi loomset. Kavatseb hakata täielikult veganiks, seda minu teada mitmete sõbrannade eeskujul. Ma olin suhteliselt sõnatu. Milline kohutav otsus inimeselt, kelle tervis on nigela söömise tõttu nagunii nõrk! Luisa-Mai on lapsest saadik olnud haiglane, alatasa on tal üks või teine tõbi kallal. Mis siis veel saama hakkab, kui ta oma toitumist veelgi piirab? Püüdsin teda ümber veenda, aga kahjuks ei olnud sellel tulemust. Luisa-Mai oli oma otsuses kindel kui kalju ja esimesest jaanuarist teataski, et temal on nüüd kõige loomse söömisega asi ühel pool.

Ei teagi enam, mida süüa teha
Luisa-Mai õpib keskkooli viimases klassis ja seega loomulikult elab ta veel kodus. Niisiis olen mina see, kes valmistab õhtusöögid ja püüab tütre kuidagimoodi neid sööma saada. Nüüd, kus ma ei tohi talle pakkuda enam ei liha, kala, muna, juustu ega piima, on see ülesanne senisest veel sada korda raskemaks muutunud. Ütlesin, et minul selliseid retsepte ei ole ja ma ei oska talle midagi pakkuda, tehku endale siis ise süüa. Seepeale teatas tütarlaps, et eks ta siis hakkabki elama ainult hummusega saiadest, kui ma ei viitsi (?!) talle normaalset sooja taimetoitu valmistada. Meil oli ikka päris tõsine sõnasõda sel teemal. Loomulikult ei saa ma ju lasta oma nõrga tervisega lapsel ainult mingitest hummusesaiadest elada! Püüdsin rahulikuks jääda, uurisin, küsisin, et mida ta siis üldse ometi sööks. Esialgu tundus, et tal endal pole ka mingeid mõtteid ja ei osanud ta mulle ka kuigi konkreetselt seletada, miks ta seda üldse teha tahab. Luisa-Mai ainuke argument oli, et tal on loomadest kahju. Minule tundus paraku, et tegemist on siiski sõbrannade eeskujuga, tean tal kahte sõbrannat, kelle kohta ta juba ammugi on rääkinud, et nood pidavad veganid olema.

Mingid kokkulepped said sõlmitud
Otsisime lõpuks koos siis mingid retseptid välja ja jõudsime isegi kokkuleppele, et võimalusel teeb ta mingeid asju ikkagi ise ka. Toiduvalmistamise vastu ei ole Luisa-Mai muidu kunagi erilist huvi tundnud, ikka olen mina seda alati teinud. Tema ütleb, et tal ei ole kooli ja trennide kõrvalt aega, pealegi pole tal enamasti isu nagunii. Nüüd siis ongi mõned päevad nii olnud, et olen harjutanud taimetoiduretseptide järgi söögivalmistamist. Endale valmistan liha eraldi kõrvale.
Võiks öelda, et hetkel sööb tütar isegi veidi paremini kui ta seda siiani tegi. See on muidugi hea näitaja, kuid ma kardan väga, et kõigest loomsest loobumisega teeb ta pikemas perspektiivis oma tervisele karuteene. Tegin ka ettepaneku, et võiksime koos mõne arsti või toitumisspetsialistiga sel teemal arutleda, aga Luisa-Mai ei taha sellest kuuldagi. Ta on veendunud, et teab ise kõige paremini, mis talle hea on.”Vaadatud 930 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Melantiine Mäda

Taimetoit viib hauda. Taimetoit hävitab ajurakke ja halvab ka südame.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi