Suhted: Vanaema teeb lapse­lapsele usulist ajupesu

24.11.2019 21:05
Anna-Britt Gnool
Kommentaarid
6
Foto:

Elli (34) on mures nii oma 57aastase ema kui 6aastase tütre pärast.

Nimelt otsustas ema aasta tagasi, pärast Elli isa surma, hakata usklikuks. Heake küll, alguses tundus, et ema on leinast üle saanud ja lohutust leidnud. Varsti aga märkas Elli ehmatusega, et ema räägib väga palju usuteemalisi jutte tema väikese tütrega. "Minu meelest pole õige lastele niimoodi usku presenteerida," on Elli veendunud.
Elli jutustab, et tema isa põdes vähki ning juba pikka aega oli tegelikult teada, et ta sellest enam välja ei tule. "Sellele vaatamata oli tema lahkumine väga ränk nii mulle kui mu emale, kes jäi pärast isa surma kuidagi eriti üksikuks," ütleb naine. "Muidugi püüdsin talle toeks olla ja abistada nii palju kui vähegi võimalik, kuid töö ja lapse kõrvalt pole see olnud lihtne. Nii oli mul õigupoolest päris hea meel, kui kuulsin, et ta on liitunud ühe kogudusega oma kodukoha läheduses. Mõtlesin, et kust mujalt kui kirikust saab leinav inimene abi ja tuge, eks ole. Pealegi oli see tema jaoks ka võimalus inimestega suhelda, kodust välja tulla. Ema on aastaid töötanud kodus ning seega oli veel eriti halb, et ta lihtsalt konutaski kogu aeg kodus ja kurvastas. Kirik andis kogu tema elule just nagu uue hingamise. Ema muutus jälle tegusamaks ja energiat tuli juurde, silmadesse tuli tagasi natukene sära. Ma olin selle kõige üle väga rõõmus ja tundsin siirast huvi tema tegemiste vastu koguduses. Kahjuks ei taibanud ma siis veel, kui tugevalt ema usku on pööranud. Sellest sain ma aru siis, kui ema hakkas mullegi jagama igasuguseid voldikuid, kutsuma mind kiriku üritustele ja rääkima igal meie kohtumisel sellest, kuidas mu elu oleks palju rõõmsam ja kergem, kui samuti kirikuskäijaks hakkaksin. Ja muidugi, eelkõige, kui ma usuks rohkem Jumalasse.

Sihikule võeti laps
No ma olen mingil määral alati uskunud, kuid ma ei pea vajalikuks nii aktiivselt kiriku tegemistes kaasa lüüa. Nii ma emale ka ütlesin, kuid tema näis ikkagi olevat seisukohal, et tuleb mu meelt muuta. Temaga kohtudes enam suurt muul teemal juttu ei kuulnudki, kui et mina olen ikka patune ja peaksin tulema temaga kirikusse, et oma hinge puhtamaks ja kergemaks saada. Ausalt öeldes ei olnud enam väga suurt tahtmist emaga palju läbi käia, kuid paraku on lugu nii, et mu lapse isa töötab välismaal ja suure osa ajast viibin lapsega kahekesi.
Seega on mulle väga oluline, et oleks mingi tugivõrgustik ja keegi, kes saaks aeg-ajalt last hoida. Seda on mu ema alati heameelega teinud ja mina olen tundnud rõõmu, et vanaema ja lapselaps on omavahel lähedased. Minu ema ema suri kahjuks noorelt ja isapoolseid vanavanemaid ma ka ei tunne, seega olen igati püüdnud soodustada seda, et minu lapsel oleks hea suhe oma vanaemaga. Kahjuks ilmnes peagi selline asi, mida olin kartnud, kuid lootnud, et seda siiski ei juhtu, et emal on piisavalt aru peas... Nimelt hakkas ta oma usulist propagandat tegema ka lapselapsele. Jagab talle lastele suunatud kirjandust, kutsub üles palvetama, tahab viia ta pühapäevakooli. Siin tahaks küll juba tõsiselt tõmmata piiri.

Laps leidku ise oma tee
Need asjad võivad kõlada iseenesest süütult, kuid ma näen, kui intensiivselt ema seda teemat ajab ja mulle ei meeldi, et lapsele oma usulisi vaateid peale surutakse. Lapsed on väga mõjutatavad, aga niisugused otsused (kellesse või millesse uskuda) võiksid nad kunagi langetada ikka ise ja vabatahtlikult.
Nüüd käib aga neil jutt juba ristimisest, ema on rääkinud lapsele, kuidas ta tuleks tingimata ära ristida selleks, et kunagi pärast surma taevasse saada. Ma kohe ei teagi, mida teha. Olen emale konkreetselt oma arvamuse välja öelnud, aga ta vaatab mind nii hukkamõistva pilguga, nagu ei saaks ma absoluutselt aru, mis mu lapsele hea on. Ma ei tea, kas sellisele inimesele üldse on võimalik kuidagi aru pähe panna?"Vaadatud 875 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Varjaag

Mina loen lapselapsele iga päev Objektiivi ja Vahitorni ette, kui kuulab saab kommi ja kooli ühe euro taskuraha, ma tahan et tuleks tark ja korralik laps.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi