Sula tegi taas lumele lõpu ja aasta suurim tuisupäev võib olla juba möödas

08.01.2023 23:15
Piusa Juss Illustreeriv pilt
Kommentaarid
4
Foto:

Ikka see ajastus veab mind pisut alt. Novembris arvasin, et enne kadripäeva külmaks ei lähe ja detsembris arvasin, et enne jõulupühi sulale ei lähe. Tegelikult juhtusid mõlemad sündmused pakutud tähisest nädala võrra varem.

Lõpuks kujunesid jõulud halliks. See tähendab, et mõnel pool – peamiselt Lõuna-Eestis ja maastiku mõttes metsades oli maa valge, aga mereäärsetes piirkondades ja lagendikel pigem must. 23. detsembri õhtul külmenes küll uuesti, aga sellest ei piisanud, et korralikku valget lumevaipa tekitada.

Jalgpallil on ilmaga endiselt seos
Maalehes ennustasid paljud, et talv tuleb krõbedalt külm ja see on eriti halb praeguse energiakriisi juures. Ma ise pakkusin, et külma ja lumega perioodid hakkavad sulaga vahelduma. Esialgu nii läinud ongi, kuid esimene miinuskraadidega periood algas vara ja kestis lausa terve kuu – 18. novembrist 18. detsembrini. Seda tundus olevat palju, ehkki jõulukuu algul sain juba aru, et see periood kestabki kaua.
Omakorda oli sulaperiood ka pikem ja tugevam (5-6 plusskraadi küll ei arvanud, aga aastavahetusel see tuli) ning kui eeldasin, et võib-olla on lumesajud nii tugevad, et ei jõua sulatada, siis see ei osutunud tõeks. Üks jube tormi- ja tuisupäev detsembris oligi ja arvatavasti pool lumest tuli maha just sel päeval (12. detsember), aga tervikuna ei saa öelda, et aasta viimane kuu olnuks ükskõik millist pidi ekstreemne.
Olen varem kirjutanud, et jalgpalli MM-võistlustel on mingi seos ilmaga – näiteks juulikuud kipuvad MM-i aastal olema palavad. Kui tagasi vaadata, siis 1998. aastal oli viimati jalgpallisuvi jahe, pärast on nelja aasta tagant kogu aeg olnud soe. Nüüd peeti MM-võistlused sügistalvel ja algusest lõpuni püsisid meil sel ajal külmakraadid. Kui finaal sai läbi, algas sula – kas pole omapärane kokkusattumus?

Pakast ikka ei tule
Usun, et detsember andis talvele õige sissejuhatuse – ka edaspidi tulevad talvekuud sellised, et on nii külma kui ka sula. Olen endiselt seda meelt, et jaanuaris pakast ei tule ja kui veebruaris tuleb, siis lühiajaliselt. Minu silmis -10 ei ole Eesti mõistes veel pakane, vaid lihtsalt külm talveilm ja selliseid päevi meil tänavugi jagub, aga nagu ka eelmises ilmaloos öeldud, jääb domineerima -1 ja -6 vaheline temperatuur.
Kas aga tuleb uuesti tugevaid lumesadusid? Praegu, 1. jaanuaril seda lugu kirjutades ei paista neid lähiajal tulevat, ehkki artikli ilmumise päeval peaks olema juba päris külm ilm. Aga imelik ta minu silmis on, et tsüklonaalne tegevus sai hoo sisse vaid detsembri teisel dekaadil, muidu on ikka olnud pigem kuiv.
Kui võtta 2022. aasta kokku, oli meil märtsist novembrini ainult kaks kuud keskmisest sajusemad ja needki ei paistnud väga välja. Ei paistnud sellepärast, et mai (18% normist sajusem) on keskmise poolest üsna kuiv kuu ja need protsendid ei anna tunda. Juulis oli aga ilm ainult 6% sajusem, seda võib tegelikult lugeda täiesti keskmiseks. Ja pealegi koondusid need sajud sisuliselt vaid ühele 10-päevasele perioodile (8.-17. juuli).
Detsembri kokkuvõtet praegu veel pole, aga arvatavasti suutis see üks tuisupäev saju summat üsna palju mõjutada. Samas ei saa detsembrit liiga sajuseks ka pidada. Seega jätkub sama küsimus: millal need tsüklonid siis möllama hakkavad? Veebruaris ja märtsis on neid tavaliselt vähem, kas siis jaanuar saab olema tuisu, lume ja samas ja sula (sest niiske ilmaga on talvel keskmisest soojem) kuu? Praegu tundub, et eriti mitte ja kui nii läheb, et ka talv ei anna suuri sademeid, peaks need meie kurvastuseks tulema hoopis järgmisel suvel. Seega oleks parem, kui 12. detsembri sarnaseid hirmsaid ilmasid tuleks veel...

Veebruaris rohkem külma?
Milline aga võiks siis jaanuar täpsemalt välja näha? Peamiselt ikka selline nagu minu Maalehe ennustuses, et sulaperioode tuleb, aga need ei tohiks enam olla liiga pikad. See, mis oli meil jaanuari algul, tähendas tegelikult detsembris alanud sulaperioodi jätku. Seda ei saa lugeda eraldi lõiguna, kuid neid veel tuleb nii jaanuari teisel kui ka kolmandal dekaadil.
Kui palju külmaperioodid süveneda võivad, seda on väga täpselt raske pakkuda, aga umbkaudselt ütleksin, et need kestavad 7-10 päeva ja neist esimene on praegu käsil. Temperatuur nende perioodide ajal ei lange päeval -10st kuigivõrd külmemaks. Teine periood algab ilmselt kuu keskel ja kolmas viimasel viispäevakul. Nende vahel on jaanuari teine sula.
Kuna praegune külmaperiood lumelisa kuigi palju ei too, jääb oodata rohkem sadu teiseks dekaadiks. Ehk ikka tuleb selline lumikate, mida sula ei lõhu ja vast enam 5 plusskraadini termomeetri näit jaanuaris ei tõuse.
Veebruarist saab ilmselt talve külmim kuu, aga praegu täppis­ennustust teha on igal juhul vara. Eks peab enne vaatama, kas see jaanuar üldse täppi läheb. Viimasel ajal on nii, et üldise keskmise (nii sajud kui ka temperatuur) osas ei lähe mu pakkumised kuigi palju mööda, aga külma- või soojaperioodide ajaline toimumine ja kestvus pole pihta läinud.Vaadatud 408 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
elgiljotino

Praegu on 15. jaanuar ning õues +4. Eile +5 ja peaaegu +6. Kuulge ennustajad, minge tootvale tööle...

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi