Teadlased leidsid multiversumi

13.05.2018 22:25
Gerli Tiitus
Kommentaarid
0
Foto:

Juba aastaid on ilmaruumi avarusi uurivad teadlased olnud kimpus kummalise anomaaliaga ühes universumi kaugemas otsas. Nimelt pesitseb seal salapärane „külm koht”, mille läbimõõt on 1,8 miljardit valgusaastat. See paik on ümbritsevast ligi 0,00015° C jahedam – selle tegid astronoomid kindlaks, mõõtes kogu universumi taustakiirgust.

Vahetult pärast külmalaigu avastamist uskusid astronoomid esmalt, et tegemist on lihtsalt paigaga, kus asub teiste kosmose piirkondadega võrreldes vähem ainet. Nad lugesid selle hiiglaslikuks kosmiliseks superühikuks ning oletasid, et selles asub umbes 10 000 galaktikat vähem, kui teistes samaväärsetes kosmoselõikudes.
Kuid hiljuti avaldatud galaktikaid puudutav uurimus, mille on koostanud Kuningliku astronoomiaseltsi liikmed, väidab, et sellist supertühikut ei saa olemas olla.
Usutakse, et külma koha galaktikad on koondunud ümber väiksemate kosmiliste tühikute, mis otsekui õhumullid selles kosmoseosas paiknevad.
Kuid sellised väiksemad tühikud ei selgita kuidagi piirkonnas valitsevat keskmisest madalamat temperatuuri.

Kas tõesti multiversum?
Selleks, et ühendada temperatuurierinevused väiksemate tühikute olemasoluga, tuleb mängu võtta mittestandardne kosmoloogiline mudel. „Paraku seavad olemasolevad andmed igasugustele sellistel püüdlustele üsnagi kitsad piirid,” selgitas Ruari Mackenzie pressiteates. Kuigi uurimuse lubatud veapiir oli üsnagi kopsakas, on tõenäosus, et külma koha teke oli juhuslik, kõigest 2%.
„See tähendab, et me ei saa välistada, et külma koha tekkepõhjuseks on standardmudeliga selgitatav ebatõenäoline kõikumine. Kuid kui see ei osutu rahuldavaks vastuseks, siis on olemas ka hoopis eksootilisemaid lahenduskäike,” märkis uurimisrühma liige Tom Shanks pressiteates. „Kõige põnevam neist on kahtlemata idee, et külma koha tekitas meie universumi kokkupõrge mõne teise universumimulliga.”
Kui edasised, veelgi täpsemad uuringud seda teadustööd toetavad, siis võib külmast kohast saada esimene teaduslik tõend multiversumi olemasolust. Loomulikult on selleks, et lõplikult tõestada, et meie universum on vaid üks mull paljude omalaadsete seas, vaja hoopis rohkem kaalukaid tõendeid.

Vaadatud 888 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi