Teadlased rikuvad füüsikaseadusi

13.12.2019 14:15
Kairit Rebane
Kommentaarid
0
Foto:

Universumis valitseb paras korralagedus ja nagu hetkel, mil kukkuv klaas maad puudutab või üksik hiigellaine randa uhub, on ka sellele ­korralagedusel vaid üks suund – veelgi suurem korralagedus.

Ja see on tagasipöördumatu. Kuid astronoomiale pühendunud veebilehe astronomy.com kaasautor Korey Haynes jagab meiega saladust, et teadlased usuvad, et vähemalt kõige lihtsama elektroni või lihtsaima kvantarvuti toel saab aega tagasi pöörata ning kaose ja korra vahekorda nihutada.
See ei tähenda veel muidugi seda, et meil avaneks peagi võimalus vabalt dinosaurusi silitada või Napoleonil kätt suruda, aga ainuüksi idee, et aega saab tagurpidi liigutada on teadlaste jaoks veel ikka täiesti uskumatuna näiv tiigrihüpe ning seega erutab isegi sekundimurdosa ajas tagurpidi liikumist nende meeli sama palju, nagu meid mõni põrutav päevasündmus.
Universumi kalduvus korratusse suunduda on üks füüsika põhiseadustest: termodünaamika teine seadus. Selles öeldakse, et iga suletud süsteem saab liikuda ainult kas üha enam korratusse seisu ning et süsteemis valitsev kaos – entroopia – ei vähene kunagi. Kuid Moskva Füüsika- ja tehnoloogiainstituudi teadlaste eestvedamisel kokku pandud teadlasterühm usub, et nad on leidnud väikese kõrvalukse, mille kaudu saab sellest seadusest ehk mööda hiilida.
Katse sooritamiseks võeti appi IBMi lihtne avalikkuselegi kättesaadav kvantarvuti programm, mis kasutab kaht kvantbitti, mis nii nagu ka tavaline bitt võib olla väärtuselt vaid kas üks või null. Kuid erinevalt tavalistest bittidest saavad kvantbitid võtta ka vormi, mida tuntakse superpositsioonina ehk olla üheaegselt nii üks kui ka null. Sellisel juhul alluvad need juba kvantmehhaanikale, mis pole enam sugugi nii selgepiiriline maailm, kui see, milles me igapäevaselt elame ja tegutseme.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 818 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi