Tiibeti meditsiin aitab vabaneda liigsetest kilodest

13.08.2019 17:30
Kaire Kenk Jokinen
Kommentaarid
0
Foto:

Tiibeti meditsiinis tuntakse erilist paastu ja noorendusmeetodit – chud leni. Chud leni ravimeetod suurendab ka seksuaalenergiat, tugevdab ­libiidot ning kõige lipuks pikendab koguni eluiga," ütleb tiibeti ­meditsiini asjatundja Silva Soobik.

"See on tervise tugevdamise ja keha noorendamise süsteem, milles kasutatase paastu ning meditatsiooni harjutusi. See on ühtlasi ka tiibeti traditsioonilise meditsiini võimas tööriist haiguste ennetamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks. "
Kõik kolm aspekti on omavahel tihedalt seotud ning ühte ei saa saavutada teiseta. Meditsiiniline chud len kasutab inimese kehatüüpi arvestavat ning delikaatselt kehaenergiate tasakaalu hoidvat paastu, mille puhul vähendatakse astmeliselt tarbitava toidu koguseid ning asendatakse osad toidukorrad keha ainevahetust parandavate taimesegudega. Nõnda parandatakse soolestiku imendumise võimet ja seedejõudlust ning seeläbi kogu keha tervislikku seisundit ning koguni inimese bioloogilist vanust.

Kõik sõltub kehatüübist
Inimeste kehatüübid on tiibeti meditsiinis meile harjumuspärastest pisut erinevad. Tiibeti meditsiin jagab patsiendid eri tüüpidesse: tuule tüüpi, (kehas on valdav tuule element), sapi tüüpi (tule element) ja lima tüüpi (maa ja vee elemendi kombinatsioon) inimesteks," selgitab Silva.
Lisaks meditsiinilisele keha noorendamisele on tiibetis aastasadu kasutusel olnud ka vaimne chud len, mille eesmärgiks on vaimse tarkuse ning mentaalse võimekuse suurendamine. Selleks tehakse eraldatud retriidi tingimustes lisaks paastumisele visualisatsiooni, mantraid ja muid meditatsioonitehnikaid sisaldavaid vaimseid praktikaid. Viimased pärinevad autentsetest budistlikest õpetustest.
Silva ja Kaido Soobik korraldavad oma tiibeti meditsiini keskuses Men Ling juba aastaid suviseid paastulaagreid. "Meie keha noorendamise ja paastu laagrid on kombinasioon mõlemast: meditsiinilisest ja vaimsest chud-lenist. Inimesed, kes hoolsalt kõiki juhedajate näpunäiteid jälgivad, saavad tulemuseks tervistuva ja bioloogiliselt nooreneva keha ning teravnenud meele," ütleb Silva.
"Noorenduskuuri käigus teeme vastavalt kehatüübile kerget füüsilist keha puhastavat ja uuendavat paastu, kus toidu koguseid vähendatakse astmeliselt, jõudes nädala lõpus vaid köögiviljamahla ja aedviljapuljongini," kirjeldab ta. "Paastunädala alguses anname osalejatele kirja teel täpsed instruktsioonid söömise osas koormuse vähendamiseks. Laagri ajal hindame keele, pulsi ja kaasa võetud uriiniproovi abil individuaalselt osalejate kehatüüpe ja seisundit ning vastavalt sellele anname soovitusi paastu edasiseks läbitegemiseks."

Ravimtaime jõud
Vastavalt oma kehatüübile loobub iga osavõtja ühest toidukorrast päevas ja asendab selle organismi metaboolselt rikastava taimeseguga. "Teistel söögikordadel aga pakume väikeseid portsjone aedviljaroogi, kogused on juba paastu esimesel päeval väikesed ning vähenevad päev-päevalt veelgi. Aga soojendavad kõhtu," ütleb Silva. "Meie laagris on nii vaimne kui meditsiiniline chud len, sestap teeme tihedalt ka vaimseid spetsiifilisi eluiga tõstvaid harjutusi. Lisaks teeme igapäevaselt tiibeti tervendavaid joogaharjutusi, rahustavaid õliprotseduure."
Chud len pille on tema sõnul väga erinevaid. Üks sageli kasutatavaid on selline, kus on üheksa komponenti: Mumio, kaltsiit, pruun suhkur, mesi, sügisesest võist tehtud ghee, juniperus formosana, Ephedra equisetina, Rododendro primulaeflorum, Artemisia sieversiana. Kasutatakse ka taimesegu kuue “hea komponendiga”: nelk, safran, bambuse säsi (võib asendada kaoliini ehk valge saviga), must kardemon, muskaat, roheline kardemon.
“Kõige lihtsam on teha inimesel endale oma chud leni ehk looduse essentsi segu korjates suve algusest lõpuni kõiki erinevaid söödavaid ravimtaimi (mitte mürgiseid) ning need kuivatades ja pulbriks tehes segada väga kvaliteetse gheega,” soovitab Silva.
Kõht ei saa klassikalises mõttes täis, kuid nälg kaob ning seedesüsteem ei ärritu. Noorendamise paastu järgselt ei ole organism stressis ning kaotatud kehakaal ei taastu hüppeliselt algsele tasemele tagasi. “Mis peamine, kehaenergiad ei kaota chud len tiibeti paastuga tasakaalu, nagu see pahatihti juhtub kiire ja radikaalse veepaastuga,” kinnitab Silva.
Tema chud leni noorenduslaagri lõpus saavad osalejad kaasa juhised, kuidas chud leni kodus jätkata ning sellest välja tulla.
"Paastumisel põhinev keha noorenduskuur on soovitatav, kui inimene ei omasta toitaineid, on söönud liialt õliseid ja rammusaid toite. Samuti kui tal on lihas- ja liigesjäikused. Tiibeti meditsiini kohaselt on see põhjustatud liigsest tuule energiast. Samuti sobib chud len pidevalt nakkushaigustesse haigestujatele, sagedase urineerimise, kasvajate, artriidi, põrnavaevuste, kõrivaevuste, südame-veresoonkonna haiguste korral. Ka kõhulahtisuse ja oksendamist põhjustavated põletike põdejatele (palavikud), letargia, kõhukinnisuse, uriinipeetuse ja muidugi ülekaalu korral on chud len väga soovitatav. "Chud len selitab ja teravdab meeli, annab kehale kergust, ergutab isu, annab energiat ja elujõudu, reguleerib nälga ja janu ning reguleerib siseorganite tööd. Chud len on siiski vastunäidustatud, kui inimene on liiga nõrk ja haigusest kurnatud. Samuti alaealistele ning rasedatele. Sel juhul tuleks teha leebet puhastavat ravi," soovitab Silva.

Vabanenud paljudest ­hädadest
Huvitaval kombel pole Silva ja Kaido paastulaagrites osalejate peamine eesmärk mitte kehakaalu alandamine, vaid hoopis erinevatest haigustest tervenemine. "Kehakaal ei ole meil kunagi fookuses olnud. Ausalt öeldes pole meil siin majas kaalugi. Tänavuses paastulaagris siiski tuli see osalejate vahel jutuks. Nad olid ennast kodus ära kaalunud. Maha võeti keskeltäbi 4,5-5,5 kilo," jutustab Silva.
Peamine nipp, kuidas mitte liiga kiirelt seda kaalu uuesti tagasi saada ongi tema sõnul ongi paastutehnika ise. "See ei tohi olla liiga järsult alustatud, vaid väga aeglaselt toidu koguseid ja söödavate ainete spektrit vähendades. Paastu ajal juuakse valdavalt ainult kuuma keedetud vett, et seedesüsteemi mitte nõrgestada ja maha jahutada. Välja tulemine paastust on täpselt tagurpidi – väga aeglaselt ja tasakaalukalt koguseid ja toiduaineid suurendades," kirjeldab asjatundja. "Lisaks aitavad chud-len pillid kehal mitte toitainete puudusesse jääda. Neid tarvitades ei tahagi keha suurest šokist hakata sööki sisse ahmima ja varudesse talletama."
Küll aga on tema laagrites juba aastaid paastulaagris käinuid, kelle kaal on võrreldes algaastatega tunduvalt vähenenud, seda isegi kuni paarkümmend kilo. "Need inimesed nad väidavad, et igal aastal on pärast paastu sammhaaval lisandunud võimekust jääda uute ja tervislikumate eluviiside juurde, ilma tagasilanguseta," rõõmustab Silva. Paranenud toitumisele lisaks on nad hakanud tasapisi ka rohkem liikuma. "Hakanud võimlema, sealhulgas tegema tiibeti füüsiliselt väga intensiivseid täispikkade kummarduste harjutusi. Samuti on näiteid kadunud podagrast, kevadistest allergiatest," lisab Silva.

Vaadatud 1591 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi