Tunne karma seadusi, elad paremini ja õnnelikumalt

12.02.2017 17:00
Kaire Kenk Jokinen
Kommentaarid
0
Foto:

"Lihtsalt seletades on karma põhjuse ja tagajärje seadus. Mida külvad, seda lõikad," nendib Eesti tuntuim karmauurija Maare Tammemäe oma raamatus "Karma – müüt või tegelikkus?"

Karma ei ole fatalistlik ega ettemääratud. Karma tähendab meie endi võimet luua ja muutuda. Loov on karma seetõttu, et me ise võime otsustada, kuidas ja miks tegutseda. Me võime muutuda. Tulevik on meie endi kätes. Tiibetis öeldakse:"Halbadel tegudel on üks hea omadus – neist on võimalik puhastuda," nendib ta.
Karma mõistmise muudab aga keeruliseks asjaolu, et raske on aru saada, mida me peame põhjuseks. “Kui võtame põhjuseks tegutsemise, tekib kohe küsimus: millised tagajärjed on vihkavate mõtetega tehtud heateol? Siis tuleks küsida: kumb on enne, kas mõte või tegu? Loomulikult mõte. Siit ka arusaamine, et just mõtted on need, mis meie karmat loovad, mitte niivõrd teod.”
Kui inimene teeb halba kogemata, endale teadvustamata, siis ta endale halba ligi ei tõmba. Kui aga keegi teeb kurje mõtteid mõeldes häid tegusid, on tagajärjed kurvad. Enamasti on sedasorti “heategude” taga, mis saavad karistatud, ka omakasupüüdlikud taotlused.
Iga inimene loob oma karma ise, oma mõtetega, ja sageli on tegu alateadliku protsessiga. “Me ei sünni siia ilma puhta lehena,” ütleb Maare. “Sündides on kaasas teatavad eeldused ja kalduvused. Meid vormivad perekond, ühiskond. Suguvõsades või perekondades võib täheldada sarnaseid elusaatusi, mille kohta öeldakse suguvõsa karma.”
Mõiste ”karma” on nii tegu kui ka selle teo tagajärg. Karma on ühtaegu põhjus ja tagajärg, sest iga tegu tekitab energiajõu, mis pöördub meie juurde samasugusel viisil tagasi. On ilmselge, et kui tahame oma elus luua õnne, siis peame õppima külvama õnneseemneid. Seepärast tähendabki karma teadlikku valikutegemist.
Põhiolemuslikult oleme sina ja mina lõpmatud valikutegijad. Oma elu igal hetkel oleme selles kõikide võimaluste väljas, kus meil on ligipääs lõpmatule hulgale valikuile. Mõned nendest valikutest teeme teadlikult, samal ajal kui teised teeme ebateadlikult. Aga parim viis mõista ja maksimaalselt kasutada karma seadust on saada teadlikuks valikutest, mida teeme igal hetkel.”

Karma 12 seadust
1) Karma suur seadus
Kuidas külvad, nõnda lõikad.
Kõige tähtsam karma seadus, mida tasub alati meeles pidada. Näiteks kui sa ei austa oma vanemaid, tuleb see sulle ringiga tagasi tulevikus, kui su oma lapsed sinust ei hooli. Karma suur seadus töötab nagu bumerang. Seega – kui soovid olla õnnelik, pälvida kaasinimeste austust ja elada rahus, pead sa jagama õnne, austama teisi ja olema ka ise rahulik.

2) Loomise seadus
Elu lihtsalt ei teki, see vajab koostööd.
Soovid olla miljonär, soovid lausa meeleheitlikult.T elerist Mark Zuckerbergi vaadates ohkad sügavalt ja laigid kõiki tema postitusi Facebookis.
Aga mida sa veel teed? Kas sa töötad oma äriimpeeriumi nimel nagu Zuckerberg või lihtsalt unistad, et miljon eurot sajaks taevast sülle. Seda juhtub ainult filmides. Tavaelus pead sa iga sendi nimel kõvasti higistama. Sa pead osalema, imed ei juhtu kodus telekat vaadates.

3) Tagasihoidlikkuse seadus
Mida sa ei aktsepteeri, kestab sinu jaoks edasi.
Kui otsustad millestki keelduda, ei jäta see sind rahule.
Kui näeme kelleski oma vaenlast või kohtame iseloomujoont, mille leiame olevat negatiivne, ei ole me keskendunud olemasolu kõrgemale tasemele.
Oletame, et oled kellessegi kiindunud. See on tundeküllane, isegi natuke kreisi kiindumus. Aga kui sinu kiindumusele ei vastata samaga? Mida sa siis teed? Ähvardad end ära tappa? Isegi kui sa seda teed, ei saa sa muuta teise inimese arvamust, kui sa ei ole seda aktsepteerinud. Lepi sellega, et sa ei meeldi talle ja liigu edasi. Sa ei saa sinna midagi parata.

4) Kasvamise seadus
Kuhu iganes sa lähed, seal sa oled.
Ainus kindel asi elus oled sa ise. See on ainus faktor, mida tuleb kontrolli all hoida.
Kui muuta seda, kes sa oma sisimas oled, sünnivad ka muutused su elus.
Selleks, et me hingeliselt saaksime kasvada, oleme meie need, kes peavad muutuma, mitte inimesed, kohad ja asjad meie ümber.
Eneseteostus on võti rahulollu. Sa ei saa muuta inimesi ega ka oma keskkonda.
Sa pead kohanema situatsioonidega ja muutma ennast vastavalt. See on ellujäämise põhireegel.

5) Vastutuse võtmise seadus
Alati, kui su elus on midagi vales­ti, on viga sinus endas.
Me peegeldame seda, mis meid ümbritseb; see, mis meid ümbritseb, peegeldab meid endid. See on universaalne tõde.
Me peame võtma vastutuse selle eest, mis meie elus toimub.
Sa ei saa lihtsalt vastutusest kõrvale hoiduda. Kui sa nii teed, siis sa elad nagu argpüks, kes ei tee midagi enda ega ühiskonna heaks. Nagu harjumused, kasvatavad vastutused samuti inimest.

6) Ühendamise seadus
Isegi kui see, mis me teeme, tundub olevat tagajärgedeta, tuleb seda teha nii, nagu terve universum sõltuks sellest.
Iga samm viib järgmise sammuni.
Keegi peab astuma esimese sammu, et töö saaks tehtud.
Suurema tähtsusega pole esimene ega ka viimane samm. Ülesande täitmiseks on vaja mõlemat.
Minevik, olevik ja tulevik – kõik on omavahel seotud.
Mäletate, kuidas Steve Jobs arvas, et ilukirja tunnid olid ajaraiskamine, kuid kümme aastat hiljem kulusid samad tunnid disainimisel marjaks ära. Mida iganes sa praegu teed, pole see kunagi ajaraiskamine, sest see võib sulle tulevikus marjaks ära kuluda.
Isegi kui see, mis me teeme, tundub olevat tagajärgedeta, tuleb seda teha nii, nagu terve universum sõltuks sellest.
Iga samm viib järgmise sammuni.
Keegi peab astuma esimese sammu, et töö saaks tehtud.
Minevik, olevik ja tulevik – kõik on omavahel seotud.

Jätkub ajakirjas...

Vaadatud 1877 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi