Türgi saunas toimub karm kosjakontor. Loe, kuidas parim naine välja selgitatakse!

30.06.2019 19:15
Greta Kaupmees Illustreeriv foto
Kommentaarid
0
Foto:

Türgi sauna ehk hamami armastavad kõik Türgit külastavad ­puhkajad. See on Türgi üks visiitkaart ja ka ­mõnus lõõgastus puhkuse alustamiseks.

Türgi ehk araabia saun ehk kuumaõhusaun, türgi keeles hamam, on peamiselt idamaades kasutatav sauna variant, kus õhutemperatuuri tõus (kuni 40–50°C) saavutatakse veebasseinide kuumutamisega, millest eraldub õhku sooja ja niiskust. Saun kui puhastamis- ja lõõgastamismeetod sai populaarseks viktoriaanliku ajastu jooksul ja levis seejärel Briti impeeriumi ja Lääne-Euroopa kaudu.
Türgi saunad on sarnased roomaaegsete vannidega. Esimese hoo saigi Türgi saun sisse Rooma perioodist, mille hiljem Osmanid hästi vastu võtsid ja enda omaks tegid. Tavalisele inimesele sai saun kasutamiseks alles hiljem, esialgu said saunamõnusid nautida vaid kõrgemast ühiskonnakihist inimesed. Orjatar Hürrem Sultaana, kellest sai sultani abikaasa, lasi ehitada esimese avaliku sauna linnarahvale kasutamiseks Istanbuli. See asub Sultanahmetil, Hagia Sophia ja mošee lähedal ning töötab ka praegu.

Saunanaised kui kosjamoorid
Hamami kasutatakse reeglina ikka lõõgastuseks nagu euroopalikke spaaprotseduure, kuid Türgis on saun ka kosjasobituse paigaks. Türgis juba kümme aastat elanud eestlanna Ksenia, kes töötab Teztouri giidina, teab rääkida, et saunas valivad noormehe sugulased noormehele välja sobiliku pruudikandidaadi.
"Kui noormees on valmis abielluma, talle otsitakse pruut. Suurlinnades see tänapäeval muidugi enam nii ei käi, iga mees valib oma kaasa ise, aga külades see tava ikka jätkub," ütleb Ksenia. Tuttavate käest küsitakse, kas neil on soovitada mõnda meheminekuikka jõudnud naist. Kui juba piisav arv pruudikandidaate koos, kuulutatakse välja saunapäev, kuhu kõik tüdrukud kutsutakse koos oma emaga. Siis tulevad kokku ka noormehe suguvõsa naised.
Tüdrukud valmistavad saunapäevaks suupisteid ja annetamiseks käsitööesemeid. Noormehe suguvõsa naised proovivad ja hindavad, kas tüdruk on osav või ei ole veel valmis abiellumiseks. Eks pärast saunaruumis vaadatakse üle, kas on ta ilus või on see või teine viltu.
Ksenia sõnul tavaliselt noored tüdrukud pesevad vanemaid naisi, et näidata kui hästi nad oskavad hoolitseda. "See näitab, kuidas ta hiljem oma mehe ja pere eest hoolitseb. Vaadatakse ka, mis riided tal seljas on. Tihti hommikumantlid on nende enda valmistatud, tikandid ja kaunistused peal," selgitab giid, et kui noormehe suguvõsale keegi silma jääb, antakse talle edasi kosjakutse.
Ksenia teab rääkida ajaloost, et saunakultuur oli populaarne juba haaremites, kus oli 2000-3000 tüdrukut. Seal olid pesijateks eunuhhid. Muidugi igaüks nendest tüdrukutest püüdis pälvida sultani tähelepanu ja võib-olla õnnestus temaga isegi kokku saada. Saunaprotseduure haareminaistele tegid eunuhhid, mitte teised naised ja vahel juhtus nii, et mõnel eunuhhil oli operatsioon valesti läinud ning mõni tüdruk oli rasedaks jäänud. Siis ootas teda ees suur karistus. Isegi surmanuhtlus võis tulla. Vaatamata sellele, et võib-olla ei õnnestunud tüdrukul kunagi sultanile mehele saada, ikkagi pered müüsid või kinkisid tüdrukud sultanile. Väga palju pered tahtsid, et nende lapse elu oleks parem ja ei peaks viletsuses elama.
“Vaatamata sellele, kas ta satub sultani voodisse või ei, oli garanteeritud hea elu – teda toideti, pesti, hoiti, väga ilusasti riidesse pandi, õpetati erinevaid keeli ja kombeid. See oli nagu tüdrukute kool. Ja et tüdruk ei solvuks, kui ta sultanile mehele ei saa, leiti sultani abilistest talle abikaasa," räägib Ksenia.
Tema töötab giidina Alanya piirkonnas, kus kõige suurem on Hanzade hamam. Seal töötab üle 100 inimese, neil on 50 massööri, 20 pesijat, Antalyas on suurim Katre Hamam, Kemeris Babel Hamam. Türgi kuurortides ei ole ta näinud sellist autentset, päris Osmaani disainiga hamami. Kuurortides on uuemad hooned, modernses stiilis ja tihti kaunistavad neid idamaised elemendid nagu näiteks buddha kujud. Kuna massaažiprotseduure tegevad töötajad tuuakse peamiselt välismaalt, näiteks Taist, siis kaunistused ei ole Türgi saunade jaoks omased, vaid pigem taipärased. “Paljud araablased, kes on harjunud sellega, et Türgi on nende jaoks nii vabameelne, astuvad hamami sisse ja küsivad, et kas on happy ending ka on. Väga tihti saavad vastuseks selle, et neid visatakse välja,“ ütleb giid.
Kord juhtus aga ühe turistiga selline kummaline saatuslik viperus. Ta esiteks ei teadnud, et sauna minnakse päevitusriietega ja kooris end puha paljaks. Kui ta siis porgandpaljana sinna sauna astus, kus mehed pesevad, kukkusid kõigil lõuad ripakile. Üks massöör tormas talle rätikut tooma ja nii kui naine rätiku ümber sai, minestas ta kas siis palavusest või stressist, mine võta kinni... Sama hoolitsev massöör võttis ta kätele ja kandis soojast ruumist välja ning turgutas elule. Kui naine silmad lahti tegi, armus ta esimesest pilgust mehesse, kes oli ta au ja elu päästnud. Kui nad surnud ei ole, elavad nad tänapäevani koos, nagu ikka muinaslugudes.

Hea püsiv päevitus
Tänapäevases saunas käivad niisiis naised ja mehed koos, reeglina ujumisriietes. Kui neid ei ole endal kaasas, hoolitsevad saunad selle eest, et anda ühekordsed. Varem olid naised omaette ja mehed omaette ning ihualasti. Teatud päevadel võisid naised sauna minna, teistel päevadel jälle mehed. Lapsed teatud vanuseni käisid emadega, see oli kokkuleppe küsimus, mis ajani poisslapsed naistesauna lubati. Iga päev sauna ei köetud, see oli ikkagi pidupäev. Täna on Türgis iga päev pidu, sest sauna saab alati, saunad avatakse reeglina juba kella 9st hommikul ja need töötavad kuni hilisõhtuni, teenindades linnarahvast ja turiste. Saun läks varem soojaks päikese käes kuna päike kütab Türgis tõesti kõvasti. Praegu on kõik elektrooniliselt tehtud.
Tavaline hamamiprotseduur näebki välja nii, et kõigepealt käiakse kuumas 85kraadises saunas, saadakse higi lahti, siis aurusaunas või aroomisaunas, seejärel visatakse spetsiaalsele soojendatud marmorplaadile pikali ja lastakse endal surnud naharakud kareda kindaga koorida. Koorimise jaoks olid vanasti spetsiaalselt tehtud kindad, milles kasutati hobusekarva, tänapäeval on need ühekordselt kasutatavad puuvillast või linasest materjalist, peamiselt tootmisjääkidest valmistatud kindad. Peale koorimist tehakse vahumassaaž ja siis pestakse mustus maha, võib taas lõõgastuda, käia aurusaunades, juua teed või türgi kohvi ja mõnuleda mullivannis. Kõige lõpuks saab veel õlimassaaži, mis tehakse üsna rohke õliga. Ksenia hoiatab, et rasedad, südamehaiged ja kõrge vererõhuga inimesed peaksid olema saunamõnude nautimisel ettevaatlikud. Samuti ütleb ta, et saunakülastuse võiks jätta pigem esimestele puhkusepäevadele kui viimaseks protseduuriks, sest siis saab endale kauakestva hea ja ühtlase jume.Vaadatud 2297 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi