„Unelmate printsess” pole kaks kuud kaineks saanud

06.12.2021 00:35
Lennart Madisson Illustreeriv foto
Kommentaarid
8
Foto:

Matu läidab sigareti ja ohkab. Tema ohe on sügav nagu Kavilda ürgorg. Mees tõmbab sügava kõhvi ja tema suust tupruvate suitsupilvede vahelt koorub lahti mure, mis on tuttav paljudes Eesti peredes. Liigagi paljudes.

„Üheksa aastat tagasi kohtasin unelmate naist,“ alustab Matu. Järgmine sõõm sigaretti alustab teed mehe kopsude suunas. Matu ei kiirusta oma jutulõnga edasi kerimisega. Ilmselgelt töötleb tema aju magusvalusalt aeglases tempos läbitud elu ilusamaid hetki. Viimaks saabub oodatud hetk ja jutt jätkub.
„Alguses oli meil kõik superhästi, sobisime kokku nagu sukk ja saabas. Siis aga..., “ mehe häälest kaob otsekui nõiaväel senine unelev toon ja asendub märksa kibedamate nootidega:  „siis aga hakkasin märkama, et Merilin – minu unelmate printsess – hakkas üha enam alkoholile pühenduma. Küll vajas sõbranna sünnipäev tähistamist, küll töökaaslase juubel väisamist, küll õelapse kooli­lõpu tähistamine väärikat pokaalide kõlistamist – ja alati juhtus kuidagi niipidi, et päeva lõpuks olin mina see, kes pidi ta käekõrval koju lohistama.“
Matu raputab pead, otsekui ei usuks ta isegi, millisesse mäsusse elu ta mässinud on.

Naine pole kaks kuud kaineks saanud
„Nüüd on aga lood läinud päris hapuks. Umbes kaks kuud tagasi tähistasime mu naise 40ndat juubelit. Ja kujutad sa ette! Ta pole tänaseni päris kaineks saanud! Ja mis kõige hullem – Merilin ise ei saa aru või ei taha endale tunnistada, et tal on napsutamisega tõsiseid probleeme. Ja kui mina midagi sellel teemal kasvõi moka otsast mainin, on kohe suur kisa lahti ja mina magan järgmise öö elutoas diivanil. Kuidas ma saaksin talle selgeks teha, et ta vajab abi?“
Keeruline lugu. Kui inimese üle on võimust võtnud alkohol ja ta ise keeldub probleemi olemasolu tunnistamast, on kasutatavate võimaluste värav üsna ahtake. Tõsiasi on see, et vastu tahtmist ei saa kedagi sundida oma elus muutusi tegema. Või noh, teoreetiliselt ju saab, aga kasu pole sellest reeglina tuhkagi.
Ometi, on olemas mõned nipid ja nõksud, kuidas alkoholiga pahuksisse läinud kaaslasele läheneda, nii et ta kohe sõrgu vastu ei ajaks ja tõepoolest sinuga kaasa mõtleks. Kasvõi natukenegi.
Sõbrad hakkasid õnnetut Matut lohutama ning igaüks neist pakkus välja midagi, millega Matu kas oma naist või siis ennast aidata saaks.

Vaja oleks naisest aru saada
„Suure tõenäosusega joob su kaaslane seepärast, et alkohol aitab tal tuimestada või võimendada teatud tundeid, emotsioone. Aga võib-olla on tal sinuga lihtsalt igav? Või äkki on ta emaga tülis ja otsib konfliktist pääsemiseks lahendust iga­õhtusest pudelikesest-paarist vahuveinist? Olgu põhjus milline tahes, püüa rahulike vestluste abil välja uurida, millised põhjused peituvad sinu partneri järjest suureneva alkoholi tarbimise taga. Keegi ei joo lihtsalt joomise pärast.
Nopi üles kõik saadud vastused, olgu need kuivõrd udused või silmnähtavalt valelikud. Igasugune info on sinu jaoks väärt tööriist. Enne kui asud kaaslase ja tema uue armastuse – alkoholi – vastu ristisõtta, pead õppima tundma oma vaenlast elik alkoholi.
Niisiis: miks ta joob? Püüa leida sellele lihtsale küsimusele vastus.”

Võrguta naine midagi muud tegema
„Kui oled endale selgeks teinud, miks kipub su kaaslane liiga usinalt kanget nestet mekkima, on aeg astuda järgmine samm. Alkoholi üks võludest seisneb tema universaalses lahkuses. Ükskõik kui õnnetu, vaene või ka vastupidi, õnnetundest läbi imbunud sa oled, alkohol mõjub alati. Igaüks saab alkoholist midagi: murelik mõte ajutist tuimestust, joovastav rõõm üürikest lisavurtsu, kõrvetav valu veidike leevendust.
Selleks, et su kaaslane kaaluks alkoholist loobumist või selle vähendamist, tuleb lüüa alkoholi tema enda relvaga. Kui su partner ütleb, et joob murest, mõtle välja alkoholi asendav rõõmuboonus. Su kaaslane naudib teatrit? Äge! Kui ta suudab sünnipäeva läbida alkoholita, vii ta autasuks teatrisse. Ta tuleb nädal aega koju ilma lõhnadeta? Pole probleemi, juba oled sa broneerimas mõnusat spaaõhtut ja õdusat õhtusööki moodsas taimetoidurestoranis. Ja nii edasi.
Kui su kaaslane mõistab, et ilma alkoholita on ta elu sama värviline ja ilus kui koos promillidest pungil vedelikega, on võimalus, et ühel hetkel pöörab ta ise oma sussid karske eluviisi suunas.”

Hakka alkoholismi asjatundjaks
„Tee endale nii hästi kui võimalik selgeks maailm, milles su kaaslane elab. Püüa lugeda erialast materjali, vaata netist klippe alkoholist priiks saanud inimestega ja jäta meelde, milliseid kogemusi nad jagavad. Kui sinu tutvusringkonnas on keegi, kellel on endal olnud probleeme napsiga, tee suitsunurgas sellest otsekui muuseas juttu. Tutvu võimalustega, mida on meditsiinil ja teadusel pakkuda.
Valmistu hetkeks, kui su kaaslane murdub ja sinult ise küsib: „No mis võimalused mul on? Kuhu ma peaks minema, mida tegema?“ Kui see ilus hetk käes on ja sinul kodutöö tehtud, tead täpselt, milline saab olema teie järgmine samm.”

Aga sinu enda vend...!
„Jäta meelde kui keegi räägib telekas või kirjutab ajakirjas võitlusest viinakuradiga ja eriti selle alistamisest. Või leidub hea edulugu teie oma suguvõsas, naabruskonnas või töökollektiivis.
Edulugusid läheb sul tarvis hetkel, kui su kaaslane lööb käega ja ütleb: „Mitte keegi ei ole olnud nii suures jamas kui mina, siit august on võimatu välja tulla!“
Sellisel hetkel mõjub talle kosutava smuutina sinu elegantselt heidetud vastulause stiilis: „Aga sinu enda vend? Ise oled rääkinud, et ta jõi kakskümmend aastat ja sai tänu psühhiaatrile ja tablettidele asjad jonksu! Ja nüüd on ta Riigikogus! Ega sa ju temast viletsam ole!“”

„Ära kunagi nääguta!”
Rusikareegel: mitte keegi ei salli näägutamist, moraliseerivat näpuga viibutamist või sisutühja tänitamist. Su lähedasel on probleem – see on fakt. Nüüd tuleb sellele leida sobilik lahendus. Ja üks oluline osa teekonnast alkoholivaba eluni on sinu toetav õlg ja sõbralik sõna.”

Vali jutuks õige aeg
„Kui planeerid kaaslase alkoholi teemadel letti tõmmata, vali hoolikalt aeg ja koht, millal sa tulistad. Mõttetu on teha seda siis, kui tal on ennast rihmaks tõmmanud. Või siis kui ta meenutab katkutud ja lastud varest ning tema silmist peegeldub üksainus suur ahastus. Või siis, kui oled taaskord avastanud tualetis veeloputuskasti peidetud plasku, kuigi ta on sulle just jumalakeeli vandunud, et kõik peidikud teie korteris on jäädavalt hävitatud.
Varu jutuajamiseks aega. Sööge enne kõht korralikult täis. Jälgi, et teid ümbritseks privaatne keskkond. Kõigepealt kompa ettevaatlikult, kas teema asetus on üldse mõeldav. Kui räägid, tee seda rahuliku häälega. Kui vähegi sobib, hoia temaga füüsilist kontakti.”

Harjuta õiget tooni
„Kõigele eelnevale lisaks on oluline see, mida sa täpselt ütled. Lihvi partnerile mõeldud juttu rahulikult oma peas niikaua, kui sa ei näe seal enam suuri konarusi või küsimärke. Täiesti rahulikult võid olulisemat teksti endale peegli ees ette kanda ja oma naha peal järele katsetada, kuidas see elusast peast kõlab.
Võta selle kõige jaoks aega, valmistu hoolega.
Kui esimesel korral ebaõnnestud, ära masendu. Tõmbu rahulikult tagasi, täienda oma teadmiste pagasit, motivatsioonipaketti ja viimistle oma esinemisoskust. Ükskord võidad sina niikuinii!”
Matu lahkus sõprade seltskonnast mõtlikuna. Ideid oli palju, aga kas ta nende abil armsa kaasa joogimülkast üles suudab tirida ning kaineks kasvatada, selles polnud mees veel üldse kindel.

Vaadatud 2371 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Olari Erik

Mehed ja naised, armukadedus on ühesugune. Aga väljanäitamine on erinev. Mehed on soliidsemad ja ei reeda nii kergesti tundeid välja. Naised avaldavad tunnete mõjul üleloomulikku temperamenti ja keevalisust. Mees ja naine, mõlemal on tunded ja mõlemad on armukadedad. TEAN OMAST KÄEST.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi