Vene turistid ostavad Eestis ja Soomes palju toitu

23.07.2017 20:35
Mariina Rein
Kommentaarid
1
Foto:

Narvast on saanud lausa Venemaa turistide ostuparadiis. Selle aasta esimese poolaasta jooksul tehti Narvas esimest korda tax free tehinguid rohkem kui Tallinnas, selgus Jüri Nikolajevi ERRile tehtud loos.

Esimese poolaasta jooksul tehti Tallinnas 25 000 tax free tehingut 4 miljoni euro eest ja Narvas 56 000 tehingut 5 miljoni euro eest.
Seda statistikat on hea pidada, sest väljastpoolt Euroopa Liitu tulnud inimesed saavad tehingutelt käibemaksu tagasi küsida.

Juustu, liha ja kala
Narva Astri ja Fama kaubanduskeskuste inimesed rõõmustavad, et iga Venemaa poolt, eelkõige Peterburist tulev turist ostab kaasa ka toitu. Enam ostetakse juustu , liha ja kala, aga ka riideid ja veine. Üks Peterburi turist ütles intervjuus ERRile: „Siit saab osta häid Euroo­pa veine, mis on Venemaal väga kallid ja mille päritolu on tihti kaheldav, ka riiete valik on teil suurem ja hinnad soodsamad kui Peterburis. Igal juhul on Eestist osta odavam ja lisaks on siin mõnus aega veeta."

Need, kes sagedamini
käivad, viivad toitu kaasa ka tuttavatele.
Tegelikult on Euroopa Liidust lubatud kaupa kaasa tuua, toiduaineid ainult oma tarbeks, aga tollitöötajad on selles suhtes leebed.

Soomes käib kümneid busse päevas
Hiljuti tegi ka Soome ajaleht Ilta-Sanomat loo, kuidas Vene turistide massid Peterburist sõidavad bussidega Soome erinevatesse kohtadesse toitu ostma: „Hommikul kella kuue ja seitsme vahel on Peterburis kõva melu, kui kümned väiksemad ja suuremad bussid stardivad iga päev Soome.“
Sihtkohad on erinevad. IS ajakirjanikud sõitsid ühe bussiseltskonnaga koos Lappeenrantasse. Suure bussi kõik kohad olid täis ja igal reisijal oli kaasas ostunimekiri.
Samuti küsitleti Venemaalt pärit Soomes elavat Darja Soubatši, kes müüb Espa marketis Hispaania lihatoooteid ja juustu ja teenindab nii soome kui vene keeles. Tema kliendid on enamasti Venemaalt ja ostavad väga palju juustu. Edamit, parmesani ja cheddarit, loetleb fotograaf Aleksandr Belenki, kes tegi Soome lehe loo fotod ja kel oli kaasas abikaasa ostunimekiri.

Juustu ostavad kõik
IS kirjutas, et juustu ostsid kõik bussis olnud reisijad. „Venemaa juustud ei kõlba süüa, need on lausa jubedad,“ pahvatasid Peterburi elanikud Marina Igoševa ja Marina Klimova, kes käivad Lappeenrantas ostureisil mitu korda kuus. Nad lisasid, et kahju on Siberi elanikest, kes peavad seal kaugel Venemaa juustu sööma, nemad aga elavad Soomele lähedal ja seal on mugav käia.
Venemaa kehtestas Euroopa Liidu toiduainete sisseveokeelu pärast seda, kui EL kehtestas Krimmi ja Ida-Ukraina sündmuste järel Venemaale mitmed sanktsioonid. Ametliku selgituse järgi pidavat meetmed arendama Venemaa põllumajandust ja toiduainetetööstust.
IS kirjutab, et tegelikult on Peterburi kauplustes juustu külluses, kohalikku Venemaa oma ja ilusas pakendis, nii et asi paistab korras olevat.

Miks siiski Soomest?
Inimesed aga kurdavad, et kodumaised juustud on halvad või lausa vastikud ja neid ei saa kasutada selliste toitude valmistamiseks, kuhu pannakse ka juustu.
„Soomest me ostame parema kvaliteediga ja erinevat laadi tooteid,“ ütles lehele bussireisija Sergei Jefremov. „Kokkamine on meie hobi ja vahel tahaks ennast hellitada paremaga.“
Nemad kodumaist juustu ei söö üldse, aga on Soome juustudelt üle läinud Hispaania omadele, mida Soomest ostavad. Sergei abikaasa Irina rõhutab, et seal poes teenindatakse vene keeles. Jutt käib Espa marketist, mille omanikud toovad Hispaaniast lisaks juustudele ka oliive ja oliiviõli, mida venelased samuti palju ostavad. Espa tuleneb Hispaania soomekeelsest nimest Espanja.
Alla ja Maksim Boden rääkisid ajalehele, et nemad käivad Soomest süüa ostmas kaheksa korda kuus. „Mina ei söö Venemaa juustu juba kümme aastat,“ põhjendab Alla. „Me toome kõik Soomest, isegi leiva.“ Maksim lisab: Soomes on tõhus toiduainete kvaliteedikontroll, erinevalt Venemaast.
Irina ja Nikolai Nikiforov aga ostavad Soomest värsket kala ja lastele jogurteid.
Lisaks nimetatud kaubaartiklitele on venelaste ostunimekirjades alati kohv, tee, šokolaad, ketšup, vitamiinid ja pesupulber, eelõige Fairy ja Omo.
Venemaale võib kaasa tuua viis kilo toiduaineid, mis on Venemaa kehtestatud vastusanktsioonide all. Seaduse järgi peavd need olema ka tootjapakendis, ometi tollitöötajad värsket kala ära ei võta, nagu ei kaalu ka toiduainete kogust.

Vaadatud 2131 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Fake

Küberkaitse toimetab agaralt.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi