Andrus Veerpalu tegi naabrite elu põrguks

26.04.2020 20:30
Margit Peterson
Kommentaarid
23
Foto:

Andrus Veerpalu on spordilegend, kellest viimasel ajal räägitakse peamiselt seoses dopinguskan­daa­liga. Ent probleeme on ­tema tegevusega ­mujalgi.

Hiljuti soetas olümpiavõitja Andrus Veerpalu perekond endale Võrumaale, Antsla valda, Vaabina külla maja – vana koolimaja.
Uued asunikud ehitasid hoone ümber aia ja lisasid sinna ka elektrikarjuse, et lammastel oleks turvalisem.
Olgu mainitud, et uued naabrid lubasid, et nad ei sulge vanemate elanike koduteed. Kuid hiljem hakkasid nad siiski naabritele rääkima, et selline aed tuleb. Ja tehtigi!

Lastega pere sattus lõksu
Veerpalude naabripereks on kunstnikust taluperenaine Jana Valge koos oma viie lapsega. Jana on suurepärane raamatute illustraator ning teeb lahedaid maale ka nõudele. Ehk nagu ta ise vahvas võru keeles räägib: „Pilte tii ma kõge inämb anomide pääle, a tulõ ka tõsi asju ette.
Elon olõ ma küll pallo eri tarkuisi opnu, a tsehkendämist kongi opnu olõ-i – tuu tulõ mul esihindäst. Tuust aost pääle ku latsõna pleiäts peiju trehväs, olõ tsehkendänü.”
Ehk – kes aru ei saa – Jana maalib kõige meelsamini nõudele, on elus õppinud erinevaid asju, aga mitte joonistamist, sest see tuleb tal iseendast ning ta on joonistanud sealtmaalt, kus lapsepõlves pliiats pihku sattus.
Võrus sündinud ja kasvanud Jana hakkas maanaiseks ja valis Vaabina.
„Võro liinan kasunu latsõna tahtsõ hoobis maale eläma saija ja aastit tagasi läts tuu suuv täüde kah – lätsigi maalõ elämä ja viil sändsede paika, kohes inemine nalalt ei trehvä. Tan saa rahuligult umma tüüd tetä,” põhjendab Jana oma kodulehel.

Kuulus naaber pani tee kinni
Nüüd aga on seoses kuulsate naabritega rahulikul elul ja omaette olemisel kriips peal. Jana on sügavas hämmingus ning väga mures – kuidas peaks ta oma talu hoovist välja pääsema, kui ainuke tee kulgeb just Veerpalude uue kodu juurest ja see on aiaga piiratud? Kas ka tema lapsed peavad sealt mööda pääsemiseks elektrikarjust kergitama?
Naabertalu asus sellel maaalal enne kui koolimaja – Veerpalude uus kodu. Ning perekond Valge on elanud selles talus ise lausa kolmteist aastat ja nüüd on nad sunnitud kas üle aia ronima või elketrikarjust kergitama.
Mis peaks saama siis kui juhtumisi kui suurpere vajaks esmabi? Mitte, et siinkirjutaja ära sõnuda tahaks, aga maja juurde ei pääse nüüd ka kiirabi, politsei ega tuletõrje.Maamõõtmisel tehti viga
Tegelikult on probleem puhtalt juriidiline ning lisaks Veerpalude perele on selles oma roll ka Antsla vallal.
Nimelt oli kunagi Antsla vald maamõõtmisega apsaka teinud ja perekond Valge kodutee kolme inimese vahel ära jaganud, mille ühele jupile sai perekond Valge servituudid panna ja need ka notariaalselt kinnitada.
Vald on ammu probleemist teadlik ja jääb loota vaid valla otsusele, sest viie lapse emal ei ole tõesti kusagilt raha võtta, et uut teed ehitada ning maad teise naabritalu käest osta.
Tahes tahtmata tekib küsimus, et kui näiteks naabri-Maali oleks vana koolimaja ära ostnud, kas siis tegutseks vald kiiremini? Kas meie riigis maksab nimi või õiglus?
Siinkirjutaja proovis saada ka kommentaari vallavalitsusest ja Veerpaludelt, kuid enne lehe trükkiminekut see ei õnnestunud.

Vaadatud 5644 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
peervalu

ahvi sarnane primaat kaitseb visalt oma kusega äramärgistaud reviiri

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi