Eesti lehmad ei lasknud elektrikatkestuse ajal end käsitsi lüpsta

06.02.2024 09:35
NT
Kommentaarid
4
Foto:

Anneli on Lõuna-Eesti talunik, kelle majapidamises on kaks lehma. Kirjak ja Mustik on talle nagu pereliikmed. Sagedaste elektrikatkestuste ajal avastas tragi naine midagi vägagi jahmatavat: tänapäeva lehmad ei lase end käsitsi lüpsta. “Neile kõlbab ainult elektriline lüpsimasin.”

„Alguses ma arvasin, et see on mingi nali või midagi, et käsitsi lüpstes lehma udarast piima ei tule,“ räägib Anneli. “Aga tee või tina. Kui kätega pusima hakkad, äigab lehm veel jalagagi! Nii protesti täis kohe.” 

Udarapõletiku vältimiseks tuli lehmad traktoriga ära lüpsta. “Saime vaakumi traktorilt, ei viitsi täpsemalt seletada, kes teab, see teab!” Avastus pani Anneli mõtlema, kas see on moodsa tehnoloogia kasutamisega kaasnev evolutsiooniline omadus? Või on see midagi muud? „Lehmad on arukamad kui kunagi varem ja ehk nad on õppinud, et lüpsimasinaga on protsess kiirem ja vähem stressirohke. Aga äkki on udarad kuju muutnud? Pole loomaarst, ei tea, ei tea, ei tea!“

Naine palub jumalat ja loodab, et vool rohkem ära ei läheks. “Eesti riik võib ju hingehinda voolu eest küsida aga kui elektrit ei ole, siis on ikka nadi lugu küll! Naabrinaisel sulasid kolm külmakirstu üles, aasta lihavarud sees. Vaat see oli alles hoop!” tõdeb naine.

Vaadatud 1068 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
jan

Raul lasi üksord pullil piima välja vot on mees!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi