„Eestis oleks aeg ­kehtestada kodanikupalk!”

03.05.2020 20:15
Hillar Kohv Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
5
Foto:

Andrei Korobeinik on tuntud nii innovaatilise ettevõtja kui ka samajagu uuendusmeelse poliitikuna. Üheks tema soovitatud reformiks oleks Eestis kodanikupalga kehtestamine.

Mis on kodanikupalk ning kes seda saama hakkaksid?
Kodanikupalk või universaalne sissetulek on raha, mida makstakse igale riigi elanikule, sõltumata sellest, kas tal on muud sissetulekud või mitte.

Kas kodanikupalga teemat on Riigikogu juba arutanud?
Riigikogu arutas kodanikupalgaga seotud petitsiooni eelmises koosseisus ja ilmselt tuleb järjekordne petitsioon ka tänavu.

Millal võiksid hakata inimesed kodanikupalka saama? Kui suur oleks kodanikupalk ning kas seda makstakse ka teistes riikides?
Praeguse kriisi tõttu arutavad erinevad riigid kodanikupalga mõtet väga aktiivselt, konkreetsemad plaanid on olemas näiteks USA-s ja Hispaanias. Eesti oludes võiks kodanikupalk olla 400-500 eurot, lastele paar korda vähem, pensionäridele veidi rohkem. Eelduseks on see, et kõik muud toetused kaovad.Millal Riigikogu seda võiks arutama hakata?
Siis kui petitsioon tuleb.

Kes on Eestis kodanikupalga idee autor? Kas petitsioon on juba käimas?
Mingit konkreetset inimest pole, see teema pole iseenesest uus. Minu teada on see ettevalmistamisel, aga täpseid detaile ma ei tea.

Kes poliitikutest ja parteidest on kodanikupalga kehtestamise poolt ja kes vastu?
Keskerakonnas on nii vastaseid kui pooldajaid, mina seda toetan. Reformierakond seda ideed ei toetanud, kui olin veel Reformierakonna liige.

Kuidas kodanikupalgaga oleks?
Kas pole vahet, kas oled tööt , Töötukassas arvel, ­vähenenud töövõimega jne ning saad kodanikupalka?

On see teatud aja peale? Millised on reeglid?
Jah, pole vahet, kuid kõik muud toetused kaovad. Ehk siis töötukindlustuse sa saad, kuna maksad kindlustusmakse, aga töötukassa toetust mitte. Toimetutulekutoetust ka mitte.

Töötukassa toetuse ja toimetulekutoetuse asemel hakkab siis ka olema kodanikupalk?
Jah, kõik toetused oleksid sellega asendatud, ka pension. See vabastaks ka palju ametnikke, kes tegelevad praegu toetuste jagamisega ja dokumentide kontrollimisega.

Oletame, et pension on praegu 500 eurot ning need pensionärid, kes saavad suuremat pensioni, peavad maksma tulumaksu. Kas siis on nii, et kodanikupalk on kõigile üks – kõik saavad kodanikupalka näiteks 500 eurot kuus, kui 500 eurot on see summa ning see ei tõusegi? Pensionid näiteks tõusevad igal aastal.
Ei, kodanikupalk pensionärile oleks veidi suurem, ma usun, et tänastes oludes oleks see 550 eurot. Kodanikupalk oleks indekseeritav, samamoodi nagu pension täna. Ehk siis kui keskmine palk riigis tõuseb, tõuseb ka kodanikupalk.

Kas petitsioon on praegu rahva hulgas liikuma pandud?
Seda ei oska täpselt kommenteerida, aga vist tuleb järgmisel nädalal.

Vaadatud 714 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Absurditeater

Mis krdi kodanikupalk,iga kodanik käigu tööl ja teenigu palju jaksab,jõuame me jee kõigile laiskadele palka maksta,ei jõua oma eesti asjugi tehtud ja ostetud,alalõpmata kõigil käsi pikalt ees,annetage selle,tolle ja sajanda asja ostuks.Kodaniku palgaga leiaks veel hulk inimesi,et tööd polegi vaja teha

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi