Fotoreportaaž: Tants Tallinna Linnahalli ümber ei lõpe nii pea

03.11.2019 23:20
Aivar Pärtel
Kommentaarid
3
Foto:

Nelli Teatajal õnnestus kokkuleppele saada Tallinna Linnavalitsusega, et pääseda vaatama, kuidas näeb välja Tallinna Linnahall 9 aastat (Linnahall suleti 1. jaanuar 2010) pärast sulgemist seestpoolt.

Linnahalli haldusdirektor Leo Lõoke oli nõus näitama Linnahalli "kogu ilu".
Olin valmis halvimaks, kuid nähtu jättis siiski kustumatu mulje, kõik on täpselt nii säilinud nagu ma Linnahalli nõuka-ajast mäletasin.
Linnahalli üldine seisukord on siiski rahuldav, üksikutes kohtades esineb katuse lekkeid ning mõneski kohas oli näha ämbreid, et sisse sadanud vett kokku koguda. Kõik see, mis Tallinna Linnahalli ümber käib, on siiski ääretult kurb.
Kuidas on võimalik, et ligi 10 aastat peale sulgemist, pole Tallinna linn ega Vabariigi Valitsus suutnud leida lahendust, kuidas edasi minna. Ei ole raha renoveerimiseks ja pole ka suudetud jõuda kokkuleppele, et Tallinna Linnahall lammutataks. Sest selline hoone on äärmiselt ebarentaabel,selle ülalpidamise kulud on üüratud. Majanduslikult see lihtsalt ei tasu ära. Tunduvalt odavam on projekteerida ja ehitada uus, tänapäeva nõuetele vastav Linnahall.
Teiselt poolt keelab hoone lammutamist Muinsuskaitseamet. Lühidalt: kokku on saanud kolm väga kõva kivi – Tallinna Linn, Vabariigi Valitsus ja Muinsuskaitseamet. Ja mitte keegi ei taha või ei suuda leida antud küsimuses lahendust.
Ma ei mõista meie valitsust ja Tallinna Linnavalitsust, mis laiutavad vaid käsi ja räägivad, mida me teha ei saa. See ei ole tõsi - saate, te saate võtta paberi, võtta sulepea ja vabastada kohad nendele, kes mõtlevad Linnahalli renoveerimisest, mitte järgmistest valimistest.
Isegi täna ei tea mitte keegi, millal Tallinna Linnahalli renoveerimine peale hakkab. Kuid üsna kindlalt võib väita, et enne 2025. aastat renoveerimist ette näha ei ole. Kas ka aastal 2025 oleme täpselt sama trööstitu vaatepildi ees, näitab vaid aeg.
Hoone arhitektid on Eesti Projektis töötanud Raine Karp ja Riina Altmäe, sisearhitektid Ülo Sirp ja Mariann Hakk. Linnahall valmis Moskva 1980. aasta suveolümpiamängudeks, ehitajaks Tallinna Ehitus-trust. Hoone rajamisel oli eesmärgiks säilitada merelt avanev vaade vanalinna siluetile. Kuna hoone rajamise ajal ei saanud kaotada sadamasse viivat raudteeharu, toimib hoone ka raudteesillana jalakäijatele. Tallinna Linnahall pälvis biennaali Interarh-83 Grand Prix ja Rahvusvahelise Arhitektide Liidu presidendi kuldmedali ja preemia ning 1984. aastal NSV Liidu riikliku preemia, mistõttu arvati linnahall ka muinsuskaitseobjektide nimekirja.Vaadatud 853 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Valija

Sakslased tegid õieti kui peale sõda kõik natsidega seotud hooned lammutati. Nii oleks tulnud teha ka meil,kus kõik kommunstidega seotud hooned lammutataks.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi