Juhtkiri: Kas laps võib siis Eestis üksinda kodus olla?

17.07.2022 22:10
Ketlin Rauk
Kommentaarid
3
Foto:

Isa jättis 7-aastase poisi üksi koju ja pani enda järel ukse lukku. Poiss otsustas, et proovib rõdult alla ronida. Tegemist oli neljanda korrusega, poiss kukkus ja suri hiljem haiglas.

Lisaks leinale tõi juhtum hulgaliselt vaidlusi ja arutelu: seda oleks ju saanud ära hoida, kui last poleks üksi jäetud. Teisalt aga on enamik seitsmeaastasi juba koolilapsed ja peavad peale koolipäeva mingi aja omapäi hakkama saama.
Keeruline teema. Osades riikides ei tohi alla 12-aastast üksi koju jätta, mõnedes on piir lausa 14 eluaasta juures. Kas sunnime siis ühe vanematest koolilapse kõrvalt koduseks? See ei ole ju kuidagi mõeldav. Samas peaks arvestama siiski konkreetse lapsega ja tema valmisolekuga üksi olla – seda on soovitanud ka Eesti lastepsühholoogid.
See õnnetu saatusega laps ilmselgelt ei olnud selleks valmis, tegelikult on raske ette kujutada kooliealist last neljanda korruse rõdult alla ronimas. Aga näen ka enda laste pealt, kuivõrd erinevad nad võivad olla. 6-aastase tütre julgesin peale eelkooli paariks tunniks üksi jätta, telefon oli tal ka olemas ja oskas seda kasutada. See-eest varsti seitsmeseks saavat poega küll ei julge, ta on oluliselt ebaküpsem ja pealegi ta ei soovi ka üksi olla. Õnneks on koolini veel aastake aega.
Midagi pole teha, kui ikkagi laps üldse pole valmis üksi kodus olema, siis tuleb organiseerida keegi teda hoidma.Vaadatud 398 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...

Tegelikult ei tohiks alaealisi väiksemaid lapsi kohe kindlasti ei üksi ega ka teiste väiksemate lastega omaette jätta. Samas, kui laps on pärit rahumeelsest perekonnast, saab ta lühemat aega ka üksi hakkama. Paljukest aga selliseid tervete närvidega perekondi praegusel ajal on ja kas neid üldse on? Poolsegase, lihtsameelse või häbematu vanainimesei või ka sarnase noorema hoidja hoolde jäetud lastest saavad varem või hiljem sama käitumismalliga teismelised. Tulemuseks pätiriik, prostitutsioon, riigi kulul elamine.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi