Juhtkiri: Õpetajate „kottimise” taga on sageli näljane omavalitsus

04.09.2022 18:15
Nelli Teataja
Kommentaarid
2
Foto:

Et koolielu on pingeline, ei tule üllatusena vist isegi kõige koolikaugemale inimesele. Esimese septembri lilled, naeratused ja toetavad kõned asenduvad peatselt argipäevaste jamade ja sekeldustega.

Augustikuusse lõikusid uudised koolielust, mis andsid teada, et puudu on tuhatkond õpetajat. Samas polnud pedagoogide töökuulutusi kindlasti mitte tavapärasest rohkem ning mitmed õpetajaks pürgijad seisid silmitsi ­pigem ebamäärase vaikuse kui aktiivse värbamisega.
Õpetajate palkadest räägitakse meil palju. Samuti ka sellest, et riigil napib raha. Väga palju vähem räägitakse aga lihtsast võimalusest õpetajaid toetada, mis riigikassast otseselt üldse raha ei võtaks.
Need kurikuulsad lepingud! Kui õpetajaga tähtajatut lepingut sõlmida ei saa, tehakse sageli käsundusleping. Niisugune, mis sobiks hästi ühe loengu pidamiseks või kontserdi andmiseks. See kestab õppeaasta lõpuni. Palk on on nagu teistel, maksud saavad makstud ja õpetajaks pürgija ilmselt ei pahanda. Kuni saabub kevad ja väljateenitud pika puhkuse asemel tuleb sammud seada Töötukassasse või enesele kuuks-paariks muu töö sebida.
Sellise nõude taga on enamasti rahahädas ja veidike küüned-enda-poole omavalitsus, kes nii hoiab kokku õpetaja pikema puhkuse eest makstava tasu. Lisaks moraalne aspekt – nagu poleks õpetaja oma pikka puhkust väärt.

See jutt käib nende õpetajate kohta, kel pole magistrikraadi. Aga neid on küll vist igas koolis.Vaadatud 376 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Melantiine Mäda

Näljal on pikad hambad...

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi