Kindlaid seisukohti on parem mitte omada

19.07.2020 23:15
Sille Maksimov
Kommentaarid
0
Foto:

Elu kodumaast kaugel on õpetanud, et on mitmeid vestlusteemasid, mille juures pole vaja avada oma isiklikke vaateid maailma asjadele.

Ta ütles mulle ühes Kreeka saare Samose suvitusküla Kampose baaris, et näeb mind tihti oma verandalt, kui käin oma rõdul istumas, mobiiliga helistamas või taimi kastmas.
See mees, vana ja kortsulise näoga Manolis, istus mu kõrvallauas. Märkasin kohe ta pruune ja tähelepanelikke silmi.
Oot-oot, mõtlesin kiiresti ja küsisin, et kust ta seda näeb. Ta vastas, et tema maja on selle baari taga ja kui ma tõuseksin ning naalduksin baari piirdele, siis näeksin kõige kõrgemal tänaval asuvat villat, kus elan. Kiirustasin vaatama ja tõepoolest, sealt baaririnnatiselt paistis tõesti kätte kolmekorruseline villa-loss, kus olin paar ruumi üürinud.

Kas baar või restoran?
Nii algas meie baarisõprus. Või õigemini restoranisõprus, sest tegemist oli restoraniga, mille omanik mees on. Siia Samosele elama tulles läks mul sageli sassi, kas istun restoranis või baaris, sest disainilt polnud suurt vahet.
Ei mäletagi, vist kuskil kohtumise ülejärgmisel korral tõi ta mulle oma kodust sobivat veini. Istusime tunni, rääkisime oma elust, millega oleme tegelenud, mitu naist, mitu meest ja mitu hulka lapsi.
Mäletan, et ütlesin talle, et olen alati tahtnud elama tulla kohta, kus on talvel soe ja samas ka odavam. Selle viimase soovi puhul tekkis meil küll pisike vaidlus. Ega siin odavam pole küll kui Eestis. Aga mõned asjad on siin odavamad, mis on mu lemmikud – vein, puuvili ja juurvili. Muide viimaseid võib ju kasvama panna oma aias ja kuidas nad küll vohavad!
Rääkisime raamatute lugemise hobist. Teleka vaatamisest. Poliitika teemasse ei julgenud haakuda. Ikka nagu lukuauk teise maailma.
Ka rääkisime suure elu­muutuse vajadusest. Ka tema leidis oma eluloost ühe perioodi, kuidas see vajadus võib järsku väga raevukalt sulle otsa jõllitama hakata. Kuidas temast sai siinsetes restoranides kelnerist järsku kolme restorani omanik.
Ta rääkis mulle ka oma viimasest naisest, vihjates, et see naine oli ta ellu tulnud ta elu­talvel. Ent paraku jäi see jutt lühikeseks, sain teada vaid nappe kilde sellest elust. Ega minagi olnud jutukam.
Kasside suhtes leidsime ühise moto: need tegelased on lihtsalt ühed liikuvad iluasjad. Ja veel, mis mulle hinge läks – tema kuulas ka kunagi Dire Straitsi.

Väldi isiklikke teemasid
Ühel päeval muutusin valvsaks. Sain samal ajal ühe uue, aga vägagi ebameeldiva kogemuse ühe oma sõbrannaga, kes oli palju aastaid tagasi Eestist Austriasse elama asunud ja seal elanud ühe rikka mehega, kes oli ta eluaegselt rahaliselt kindlustanud. See kogemus, millel praegu pikemalt peatuda ei soovi, teatas mulle, et sõprus on sujuvam ikka ilma oma isiklike seisukohtadeta. Rääkige kõigest, aga mitte oma isiklikest tõekspidamistest.
Niisiis viisin selles tuules Manolisega jutu joonelt kreeka söögile, oma suurele hobile. Veetsime aega rääkides puu- ja köögiviljadest, sellest, kus köökides valmistatakse häid kalmaare, jumalikke frititud suvikõrvitasid… Ja ikka kiitsin Egeust ja siinseid randu.
Lahkudes baarist oli kuumus järele andnud, Manolis saatis mind veidike maad. Üks sigri-migri pood ahvatles mind sisse astuma ja küsisin, kas ta ei tahaks ka vaatama tulla. Manolis lõi väsinult käega ja jättis hüvasti. Veel seletas, et läheb oma vana sõbraga mingit kaardimängu mängima.

Digisuhtlusest vaba
Vahel mõtlen siin mõnel mõttesse vajumise tunnil Manolise peale. Ta on mu kaaslane siin saarel, kellega vahel istun ja juttu puhun, aga ka vaikime. Neis vaikimistes on isegi mingit seletamatut rahu. Vaatame Egeuse poole, väheste turistide rannarõõme, mõtleme isekeskis.
Mõned inimesed lihtsalt püsivad su mõtete kangal. Pean aga tunnistama, et neid on siin rohkem ja ehk koguneb veelgi.
Aeg voolab siin kuidagi teistmoodi kui Eestis. Oleksid kui ajast koormamata. Aeg voolab aeglasemalt.  Vahel on tunne, et oleksin kui teleka, meiliboksi ja facebooki välja lülitanud ja kogenud seda, mis on päris.Vaadatud 599 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi