Lihula mõrtsukas Mikk Tarraste ei varjanud probleeme vaimse tervisega

14.06.2020 23:25
Hillar Kohv
Kommentaarid
7
Foto:

Lääneranna Breivikuks nimetatud Mikk Tarraste valusale emotsionaalsele olukorrale viitavad nii mehe enda märkmed sotsiaalmeedias kui ka nõiarahva hinnangud.

6. juunil leidis aset Lihula Olerexi tanklas tulistamine, mille käigus sai surma kaks inimest ning haavata kolm, ka lapsed.
Peagi selgus tapmises kahtlustatav  – selleks osutus Mikk Tarraste, kelle minevikuski on tulirelva ohtlikku kasutamist olnud.
Tarrastele on esitatud kahtlustus mõrvas ja tapmiskatses. Kahtlustuse järgi sõitis 32aastane mees pärast tanklast lahkumist kraavi ning tulistas autost väljudes esmalt kraavi sõitnud auto juures peatunud mootorratturit, veidi hiljem talle lähenenud juhuslikku, liikuvat autot.
Mootorrattur ning lähenenud autos olnud naine hukkusid, viga said veel kolm autos olnud inimest. Samuti on esitatud kahtlustus tapmiskatses, sest ühe kahtlustatavat kinni pidama tulnud politseiniku kaitsekiiver sai kuulitabamuse. Politseinik viga ei saanud.
Mikk Tarraste ütles ülekuulamisel, et pidas nii mootorratturit kui ka Žigulis sõitjaid politseinikeks, kirjutab Eesti Päevaleht. Politsei peadirektori Elmar Vaheri sõnul tulistas Lihulas kaks inimest tapnud ja kaks väikelast haiglasse saatnud Mikk Tarraste kokku kümneid laske. Tulistamise käigus kasutas mees rohkelt laskemoona.
Samas ei kiirusta politsei avama varasemaid vahejuhtumeid Mikk Tarrastega. Mees oli PPA jaoks teenuseid osutav inimene. Õendusteenuse kodulehel kirjutatakse, et Tarraste ettevõte võitis ka avaliku sektori hankeid. Näiteks pakkusid nad õendusteenust PPA kinnipidamiskeskuses ja Tallinna arestimajas. Mikk Tarraste oli ka Tallinna Tervishoiukõrgkooli õppejõud ning seotud õendusvaldkonna arendamisega.

Nii tapja kui tapetu olid seotud Kaitseliiduga
Mikk Tarraste puhul on ohtu tajutud varemgi. Näiteks paluti mehel lõpetada tegevus Kaitseliidu noorteorganisatsioonis Noored Kotkad, kus ta oli noortejuht. Selle palve tingis asjaolu, et Tarraste oli väga järsk ning tema sõnakasutus polnud tööks noortega sobilik.
Ka Mikk Tarraste poolt tapetud mees oli kaitseliitlane ning tema malevakaaslased Tallinnast, Toompea malevast meenutavad teda sotsiaalmeedias nii: “Oma käitumisega tol öösel kehastas ta seda, milline peaks olema kaitseliitlane: tähelepanelik oma kogukonna suhtes ja julge seaduserikkumise peatamiseks.”
Tapetud võitleja liitus Kaitseliiduga alles aasta alguses. Toompea malevkonna pealik Ilmar Raag avaldas kogu malevkonna nimel kaastunnet mehe perekonnale ja lähedastele. Ka tapetud mootorratturi vend on samuti vastu võetud Toompea malevkonda.
“Täpsuse huvides tuleb ütelda ka paar sõna tulistaja Mikk Tarraste kohta,” jätkub Kaitseliidu postitus. “Ta oli poisipõlves aktiivne noorkotkas. Kui ta seejärel hakkas noorkotkaste juhiks, ilmnes et tegemist on kergesti ärrituva ja agressiivse mehega, kelle sõnakasutus ei olnud samuti kohane kaitseliitlasele. Omaaegsed Tallinna maleva juhid hea meelega ei meenuta teda. Ütleme otse, et väga kiiresti ei peetud teda enam sobivaks oma ametisse. Temast lahtisaamine ei olnud aga sugugi lihtne, sest Mikk Tarraste kasutas erinevaid juriidilisi nüansse, et protsessi peatada. Lõpuks lepiti 7 aastat tagasi kokku kompromissis, et Tarraste kirjutab ise lahkumisavalduse, et vältida halvema kõlaga väljaviskamist või vallandamist. Tema avaldus rahuldati kohe.”

Öösel hullumaja pargis
Siinkirjutaja tegi tutvust ka Mikk Tarraste Facebooki kontoga, mis, tõsi küll, õige pea pärast mehe vahistamist suleti.
Siiski jäi silma üks vestlus, kus Tarraste räägib oma vaimsest tervisest ja sellega seotud probleemidest.
Üks tema sõpradest küsis temalt, kas temaga on kõik hästi ning Tarraste vastab, et muidu jah, ainult et teda ei tahetud Seewaldisse võtta.
„Jah, kõik on hea, ainult ravile ei tahetud Seewaldisse võtta, siis pidingi niimoodi ööhämaruses peaarsti varitsema,” kommenteerib Mikk Tarraste fotot, kus ta on psühhoneuroloogiahaigla pimedas pargis laterna all.
Üks teine ta sõpradest kommenteerib, et Mikk käis Tartus ning Mikk Tarraste ütleb, et mitte ainult ei käinud, vaid on sealt pärit ning see fakt peaks kõik ütlema.
„Tartust tulevad bussid peaks ringiga läbi Seewaldi tulema,” toetas sõber Tarrastet.

Mida arvavad selgeltnägijad?
Kuna Mikk Tarraste on vahi all ja temalt pole võimalik kommentaare saada ning uurimine alles käib, palus siinkirjutaja selgeltnägijatelt hinnangut, mis toimus ning miks see kohutav veretöö aset leidis.
Ukraina ravitseja Žanna Sahanenko näeb vaimu Mikk Tarraste peas: „Peaprobleemid, teatud tüüpi skisofreenia. Mõnikord räägivad temaga mingid hääled. Selles vaimu asustamine,” ütleb naine.
Maag Hannes Vanaküla aga arvab, et Mikk Tarrastel oli elus andmise ja saamise tasakaal paigast ära: „Ta on ahne inimene. Ta on palju tasuta saanud. aga inimene on ümmargune. Kui midagi tasuta saad, siis automaatselt midagi kaotad ka. Tema kaotas mõistust. Tema ahnus tegi ta lolliks. Kuna kõik tarkus sai otsa, siis ta enam tasuta asju ei saanud ja siis muutuski ta vägivaldseks. kuna mõistust enam polnud, siis oma tundepuhangut ta ei kontrollinud enam ja valas oma viha inimesi tappes välja.”
Selgeltnägija Viktoria Betlem esitab oma versiooni: „See mees oli ammu katki, kuid püüdis n-ö normaalsuse raamidesse jääda. Paraku tuleb ükskord hetk, kus kõik kokku variseb. Alko-narko kooslus on tänapäeval veelgi hullema mõjuga, kui näiteks veel 10 aastat tagasi.”

Kaardid näitavad tunnete laviini
Selgeltnägija Kristi pani Mikk Tarrastele välja lausa taro kaardid ja analüüsis tulemust:
„Kaart iseloomustab Mikk Tarraste elus toimuvat järgnevalt: Õhtut alustab seltskondlik ajaveetmine ja meelelahutus, kus tarbitakse mõõdukalt alkoholi. Valitsevad suhteliselt head emotsioonid, kuid siis toimub järsk meeleolu langus, millele järgneb tugev viha, pettumuse ja kättemaksust segunenud tunnete laviin. Põhjused on väga isikliku ja intiimse iseloomustusega ehk lühidalt ja lihtsas keeles pettumus või ebaõnnestumine isiklikus elus.
Edasine on liikumine probleemi lahendamise suunas, kuid sellel teekonnal teda takistatakse, millele järgeb tahe põgeneda, et varjata joobes auto juhtimist. Järgmisel hetkel asendub mõtte põgeneda juba viha ja kättemaksuga ümbritsevate suhtes, kelles näeb takistus ja probleemi tekitajateks peab teisi.
Agressioon päädib tulistamisega, et hirmutada ja lõpetada tema teekonna takistamine. Tahet kedagi sihilikult tappa ma ei näe.
Tegemist on äärmiselt kahetsusväärse ja traagiliselt lõppenud juhtumiga. Avaldan kaastunnet hukkunute lähedastele.

Osa süüst on ametkondlik
Siinkirjutaja on veendunud, et Lihulas toimunud mõrvas on kaassüüdlane see amet või ametnik, kes ei võtnud Mikk Tarrastelt ära juba 2008. aastal tulirelva luba, kui mõrtsukas tulistas 21. aprilli 2008 aastal kortermaja akendesse. Tagantjärele on vaja võtta vastutusele see ametnik või ametnikud, kes jätsid Mikk Tarrastele tol korral relvaloa alles.
Kui inimene võtab kätte tulirelva ja laseb maja akendesse, siis on ta ju psüühiliselt haige inimene. Ainult ulukijahil ja lasketiirus laseb mõistusega inimene püssi.
Oleks Mikk Tarraste jäetud juba 2008 aastal ehk 12 aastat tagasi relvast ja relvaloast ilma, siis oleks ilmselt praegu veel Lihula apteeker Ülle Tetsman Heinver ja kaitseliitlane Virgot Rägastik meie hulgas.
Kõik, kes praegu relvaluba ja relva omavad, tuleb saata psühhiaatrilisse kontrolli, et teha selgeks, kas nad võivad omada relva ja relvaluba või mitte. See on vajalik selleks, et edaspidi jääksid ootamatud mõrvad toime panemata.
Paljud inimesed arvavad ka, et relva ega relvaluba ei tohiks omada ükski kriminaalkorras karistatud inimene. Tundub, et relvaluba antakse inimestele väga kergekäeliselt.

Vaadatud 9048 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Karma

Kõik relvapeded saavad varem või hiljem kas kuuli või mõne autoriteetse vangi libuks

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi