Mare-Malle mõrvar valis juhusliku ohvri?

15.09.2019 20:25
Lauri Nokkur
Kommentaarid
2
Foto:

13 aastat tagasi vapustas augusti lõpul Rakvere linna külmavereline mõrv: Virma Pubist väljunud Kohila lasteaiakasvataja Mare-Malle tulistati surnuks otse tema kaaslaste silme all. Vahepealsed aastad pole aidanud kohutavat kuritegu lahendada.

Kahe lapse ema Mare-Malle ei saanud sõpradega Rakveres baari minnes kuidagi teada, et tegemist on viimase õhtuga tema elus.
26. august oli sume suveõhtu, mil Virma baar oli rahvast küllalt täis. Midagi erilist seal ei juhtunud, konflikte ei tekkinud ja relvadega ei vehitud.
Mare-Malle viibis baaris neljases seltskonnas. Peale tema üks hea sõbratar ning kaks veidi võõramat meesterahvast. Joodi veini ja tantsiti mõned tantsud.
Kell 4 öösel hakati baari kinni panema ning viimased külalised hakkasid liikuma. Nende hulgas ka Mare-Malle ja tema kaaslased, kes liikusid mööda Jakobsoni tänavat kesklinna poole.

Kaks lasku näkku
Posti ja Jakobsoni nurgal ootas Mare-Mallet sõna otseses mõttes surm, seda tulistajast mõrtsuka kujul. Kena naine hukkus, mõrvari kuulid näos.
Varahommikuse udu tõttu ei näinud Mare-Malle kaaslased tulistajat. Tunnistajad on väitnud, et kõlas kaks lasku ja et laskude vahe oli umbes 30 sekundit.
Kuna paanikas inimestel on teistsugune ajataju, võib sellesse ajaühikusse suhtuda veidi lühendavalt. Ent isegi 10 sekundit on väga pikk aeg... Kahjuks ei märganud tunnistajad selle aja jooksul midagi ega kedagi.
Tunnistajate ütluste kohaselt oli tulistaja seltskonnale väga lähedal, vaid paari-kolme meetri kaugusel. Kuid mõrvari nägu ei näinud paksu udu tõttu keegi. Isegi seda, kas ta oli mees või naine, pole seni veel võimalik öelda. Kohe tapmispaiga kõrval Posti tänavas elavad inimesed kummalisel kombel laske ei kuulnudki.
Laskude suuna järgi saab öelda vaid seda, et näkku selja tagant ei tulista – mõrvar pidi naisele kas vastu tulema, teda hüüdma või muul viisil tema tähelepanu pälvima.

Kas kire- või suhtedraama?
Pärast Mare-Malle hukkumist spekuleeriti üsna palju teemal, kas kena noore naise surmapõhjuseks võis olla näiteks armukadedus.
Prokuratuur ei kinnita ega lükka ümber. Prokuröri sõnul viibis Mare-Malle Rakveres ühisüritusel, kokkutulekul, koos sõbrannaga. Mingit muud seost tapetul Rakverega teadaolevalt polevat.
“Kena naine, kahe täiskasvanud lapse ema,” märgib prokurör. Kas ta ka abielus oli, jääb ütlemata.
“Kunagi on ta kindlasti olnud,” jätab Viru ringkonnaprokuratuuri Rakvere osakonna prokurör Ave Arnim kohalikus ajakirjanduses otsad lahti.
Selgemat sotti ei saa ka Kohila lasteaiast, kus Mare-Malle töötas. Kolleegi eraelu ei taha keegi kommenteerida, palutakse vaid vaikset leinarahu.Või hoopis mõrvakirg?
Siinkirjutaja pakub aga välja oletuse, et mõrv oli küll plaanitud, kuid selle ohver oli juhuslik. Võib oletada, et kui Mare-Malle elus oleks olnud suhtedraama, mis tema elu ohustaks, oleks naine saanud eelnevalt ähvardusi ning tema lähedased oleksid huvitatud, et mõrvar paljastataks, mitte ei tegeleks tema varjamisega.
Kõige raskem aga ongi tabada mõrtsukat, keda ohvriga miski ei seo. Tekib küsimus – aga miks siis üldse tappa?
Kindlasti on ka sellel mõrval motiiv olemas, aga kas just seotud mõrvatu isikuga? Või hoopis sooviga siseturvalisusele ja õiguskaitsele Rakveres n-ö koht kätte näidata? Selles valguses tundub ka mõrvakoht tähenduslik – sadakond meetrit kohtumajast.
Aja ja koha valik näitab, et tegu on kohalikuga, kes teab, millal baar suletakse ning kuidas inimesed sealt lahkuvad.
Kas ei tuleks otsida Rakverest kurjategijat või maniakki, kes on võimeline tapma ning kellel on kohaliku õiguskaitsega segaseid lugusid?
Praeguse seisuga on trumbid mõrvari laual, sest keegi ei tea, kes ta on, relva pole samuti leitud. Siinkirjutaja andmetel jäi toona läbi otsimata ka läheduses asuv tühermaa.
Rakvere politsei vanemkomissar Enn Kuusik on andnud teada, et enam-vähem samal ajal, kui Rakveres mõrv toime pandi, löödi puruks Turu platsil asuva fotopoe Kuma Foto aken. Pood jääb tapmispaigast viie minuti jalutustee kaugusele, kuid politsei hinnangul pole põhjust neid kaht kuritegu siduda.
Lugu on uurinud ka erinevad selgeltnägijad, kuid pole samuti suutnud midagi konkreetset öelda. Jääb vaid kaasa tunda tapetu tütardele, kes on ema saatuse välja selgitamisest olnud väga huvitatud. Näiteks pöördusid nad abipalvega Ilona Kaldre poole, kuid ka võimsa nägijana tuntud naine ei suutnud neid aidata.

Vaadatud 2076 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Nii ja naa

Näkku tulistamine viitab isiklikule vihale.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi