Mis saab salakaubitsejatelt äravõetud kraamist?

10.02.2019 20:35
Hillar Kohv Illustreeriv foto
Kommentaarid
2
Foto:

Maksu- ja tolliameti kommunikatsioonijuht Rainer Laurits ütleb, et napsu ja sööki maksuametist ei saa, aga ­jalgratastega varustati 130 abivajajat.

Mida teeb Maksu- ja Tolliamet piiripunktides konfiskeeritud salakaubaga?
Olenevalt kaubast, see kas hävitatakse, müüakse oksjonil, vajadusel võetakse õppeotstarbeks või annetatakse võimalusel abivajajatele.

Kui palju te konfiskeerisite piiripunktides salakaupa 2018. aastal ning millist salakaupa oli enim?
Piiripunktides konfiskeeriti väärteomenetluse raames kõige rohkem sigarette (1 115 308 tk). Alkoholi võeti ära 252 liitrit ja kolmandal kohal oli salakauba seas 193 keelatud külmrelva.

Kui palju konfiskeeritud kaubast läks hävitamisele?
2018. aastal hävitati:
- 21 147 850 sigaretti
- 2892,28 liitrit alkoholi
- 223,397 kg huuletubakatKui suur osa konfiskeeritud kaubast annetati - kuhu ning kellele?
Eelmisel aastal annetasime abivajajatele näiteks jalgrattaid, mis ei läbinud tolliprotseduure ja ettevõtja andis need hävitamiseks. Otsustasime need jagada abivajajatele koostöös kohalike omavalitsustega.
Kokku sai jalgratta 130 abivajajat.

Kas te pole mõelnud sellele, et lõpetada konfiskeeritud salakauba hävitamine ning annetada see kõik heategevusorganisatsioonidele ja toimetulekuraskustes inimestele?
Maksu- ja tolliameti töötajad kaaluvad pidevalt, kas salakaupa on võimalik suunata abivajajateni. Esmalt vaatamegi, kas kaupa saab ja tohib neile anda. Alati tuleb jälgida seda, et kaubaga ei seata ohtu kauba tarbija tervist ja tagatud oleks tema ohutus, kuna me ei tea, kust kaup tuli ja mis seisus see on.

Kas konfiskeeritud salakauba hulgas on olnud toiduaineid, mida võiks annetada näiteks Toidupangale, või on selline asi üldse välistatud?
Salakauba hulgas on olnud ka toiduaineid. Kuid seame esikohale ikkagi tarbija ohutuse ja tervise, sest me ei tea, kust on need toiduained tulnud, mis eesmärgil ning mis seisus need on.

Kas konfiskeeritud kauba hulgas on olnud näiteks ka mõni sõiduauto, kaubik, jalgratas, mopeed või mõni muu sõiduk. Kui on olnud, siis mida olete sellega teinud?
Konfiskeeritud sõidukid oleme müünud oksjonil ning andnud õppevahenditeks. Näiteks sai Viljandi Kutsehariduskeskus õppevahendiks konfiskeeritud mootorratta. Ameti narkokoerte õpetamiseks kasutame sõidukeid, mille sisse on ehitatud peidikud. Suurem osa sõidukeid aga läheb oksjonile. Hävitamisele lammutustöökodadesse lähevad need sõidukid, mille sisse on ehitatud salakaubaveo peidikud ja sõidukit ei ole võimalik taastada endisel kujul.

Kui palju pidasid tollipunktid eelmisel aastal kinni erinevaid meelemürke, nagu narkootikumid jms?
Eelmise aasta 12 kuuga avastati praegustel andmetel kokku ca 121 kg erinevaid meelemürke (andmed ei ole lõplikud, kuna osa aineid on veel ekspertiisis).

Kas 2019. aastal on teie töös ka uuendusi, muudatusi?
Kui seadusandlus ja juhendid muutuvad, siis meie korrigeerime oma tegevust vastavalt.

Vaadatud 1638 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Hehh

Aru ei saa. Abivajajatele sobivad, aga müüa ei sobi?

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi