Normaalsuste normaalsus – selline peaks tulema ka august

07.08.2022 23:25
Piusa Juss Illustreeriv foto
Kommentaarid
0
Foto:

Just enne selle loo kirjutamise algust sain teada, et tänavune juulikuu oli Eestis 0,1 kraadi normist soojem, 6% vihmasem ja päikest paistis 97% keskmisest.

Nagu näha, oli juuli äärmiselt tavaline. Aga milline tuleb august – kas tõesti õnnestub mööda veeretada kaks ühesugust erakordselt keskmist kuud?
Ma usun, et 21. sajandil ei olegi Eesti olnud sellist juulikuud, kus kõik need kolm näitajat oleksid nii lähedal keskmisele. Aga kui juuli sai läbi, siis ausalt öeldes selline ta mulle tundus ka. Näiteks sademete osas käis Ilmahuviliste Facebookis vaidlus – keegi ütles, et ootab väga vihma, teised pareerisid, et sadu on juba küll tulnud. Tõsi, kuu algul ootasid vihma kõik, aga see tuli ka üsna kiiresti – Põhja- ja Lääne-Eestis algas sajusem periood juba 5. juulil, mujal alates 9. juulist.
Täpselt sama võime öelda temperatuuri kohta – oli kõike. Kuumust oli? Jah, juuli kahel esimesel päeval kerkis veel termomeetri näit 32ni ja 22. juulil 30ni. Jahedat ja vihmast ilma oli? Jah, 14.-17. juulini, täpselt neil päevadel, kui peeti Lõuna-Eesti MM-ralli. Lisaks oli sooja koos äikesega (näiteks 12. juuli), nii külmi kui ka sooje öid ning saab ka öelda, et ükski ilmatüüp ei kestnud järjest üle 3-4 päeva.
Usun samuti, et juuli esimene ja kolmas dekaad olid umbes kraadi võrra keskmisest soojemad ning teine dekaad kaks kraadi külmem – nii see keskmine nulli läkski.

Liiga optimistlik ennustus
Mu enda ennustus oli liiga optimistlik. Seda peamiselt just jaheda aja suhtes, kui arvasin, et juuli kõige madalamad temperatuurid jäävad 20 kraadi kanti. Tallinnas tegelikult vaid viiel päeval 20 kraadi piirini ei jõutud, ent kui sellele lisada seitse päeva, mis olid täpselt 20-kraadised, oli peamiselt 5.-18. juulini ulatunud jahe periood ikka piisavalt jahe.
Samas oli õigustatud ootus, et kuu teisel poolel taas soojeneb. Päris sellist korralikku soojaperioodi ei olnud, aga kui võtta lõik 21.-26. juulini, oli pea igal pool Eesti selle perioodi päevane keskmine 25 kraadi lähistel. Aga võib-olla ei olnud  päris selline periood, mida ­ootasin.
Seitsmevennapäeval 10. juulil tuli Paldiskis rahet. Lausa sellisel hulgal, et vihmaveetorude juurest valgus raheteri välja selliselt, et tekkis lausa õhuke lumikate. „Juulikuus lumi on maas, minu jaoks see pole ime,“ kõlavad Terminaatori laulu sõnad ja peaaegu nii see oligi. Kuid 10. juuli ei kujunenud siiski lausaliselt vihmaseks.
Ilm oli soodsam kui päev varem ja mõnel pool ei sadanud üldse. Just sellepärast, et 10. juuli midagi otseselt ei ennustanud, tuligi niivõrd keskmine kuu.

Augustis püsib ilm 18-24 kraadi vahel
Ja siit edasi minnes – kuna seitsmevennapäev peaks mõjutama seitsme nädala ilma, on  neist neljas praegu käes ja kolm veel tulemas, ehk peaaegu kogu augustikuu. Seega – kui seitsmevennapäevale järgnes normaalne juuli, on samasugune ka august. Ainus kindel erinevus on selles, et lõikuskuul 30-kraadiseid temperatuure enam ei tule.
Nagu võime veenduda, on augusti esimene nädal olnud pigem natuke keskmisest soojem, kuid madalrõhkkonnad ei ole kuhugi kadunud ja mingit pikaajalist päikesepaistelist ilma ei tule. Kuigi augustis esineb seda Eestis üldse harva.
Samas pakuvad pikaajalised ennustused pigem keskmisest kuivemat ilma. Päris seda ei usu, arvan, et 80-90% normist ikka sajab. Sel juhul on juuli ja augusti vihma hulk umbes võrdne, sest augustis on norm kõrgem.
Juulis oli koguni 24 päeval (Tallinna andmed) päevane temperatuur vahemikus 18-24, mis ongi enam-vähem Eesti suvele iseloomulik. Ma ei imestaks kui augustis tuleks ka sama palju ehk siis vähemalt 75% päevadest selles vahemikus. Aga kuu keskmine tuleb madalam selle arvelt, et kuumad päevad (juulis neli päeva 28+) jäävad ära nagu mainitud. Kuna august peab olema ca 1,5 kraadi juulist jahedam (täpsustan: mitte ei pea olema, vaid nii on see keskmiselt), siis enam-vähem normi aga pigem natuke keskmisest soojema poolele (0,5 kraadi või veidi rohkem) jääb tänavunbe august.
Mingeid perioode ma enam paika ei paneks. Usun ainult seda, et vihmad tugevnevad kuu teisel poolel. Et temperatuur langeb kuu lõpus, see on juba normaalsus, mille ka pealkirjas välja tõin. Arvan ka seda, et augusti esimene viispäevak, mis täna lõppes, jääbki kõige soojemaks.

Vaadatud 592 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi