On kurjust päikese all

05.06.2022 23:15
Piusa Juss Illustreeriv foto
Kommentaarid
5
Foto:

Enda seisukohalt oleks teatada üks hea ja üks halb uudis, aga paraku on nii, et Eestimaa elanike jaoks on mõlemad uudised halvad.

Hea on see, et minul õnnestus ennustada maikuud täpsemalt kui Eesti Ilmateenistusel. Olin arvamusel, et maikuu tuleb keskmisest jahedam, ilmajaam pakkus, et keskmisele lähedane või pisut soojem. Eesti Ilmateenistus kirjutas nii: „Pärast 10. maid tugevneb lõunapoolse kõrgrõhuala mõju ning sadusid on harva. Õhuvool pöördub lõunakaarde ning saabuvas soojemas õhumassis kerkivad päevased termomeetrinäidud 20°C ümbrusse, öised miinimumid alla 5°C ei lange.“
Kommenteerida pole vaja, eks kõik nägid, milline ilm tegelikult oli. Küsimus on aga selles, kust ilmajaam sellise ennustuse võttis? Näitasid ju Ameerika ja Euroopa pika ilmaennustuse kaardid keskmisest jahedamat ilma. Eesti ennustus oli sellega täielikult vastuvoolu. Kuid jah, eks inimesed tahtnuks, et ilmajaamal olnuks õigus, sest siis oleks maikuu olnud palju parem.

Vaevu saime paar sooja päeva kätte
Halb uudis on see, et isegi mina oma suhteliselt jaheda ennustusega olin liiga optimistlik. Ei tulnud neid üksikuid 25-kraadiseid päevi, mida pakkusin, ega ka pikemat soojaperioodi. Korraks oli selline tunne, et võib-olla Tallinnas 20 kraadi piiri tänavu maikuus üldse ei ületatagi, aga nii hullusti ei läinud, 24. ja 25. mail ikka ületati. Just neil päevil hakkas kaduma ka soojus Kesk- ja Lääne-Euroopast, kus mais oli üldiselt ilus ilm. Nagu tühjaks lastud õhupall pigistati Euroopast soojus välja Eesti suunas, aga kuna igal pool läks külmamaks, ei saanud „jäänuksoojus“ rohkem kesta kui kaks päeva.
Nii palju kui on ilma omal ajal vaadelnud mu vanaisa ja nii palju kui olen teinud seda ise, tean ainult üht aastat, kui Tallinnas ei olnud maikuus üldse sooja. See juhtus päris ammu, aastal 1974, mil ühel päeval oli 18 kraadi sooja ja kõik ülejäänud päevad alla 15 kraadi. Nii hulluks tänavu ei läinud.
Jutt sellest, et meie noorusajal saime juba aprilli lõpus ujuda, on täielik jama, sest statistika seda ei tõesta, et näiteks praeguste 70-80-aastaste noorusajal (1950ndad ja 60ndad aastad) olnuks mingeid eriti silmapaistvalt sooje kevadeid. Edasi natuke tuli, näiteks 1975 ja 1984 olid väga soojad. Isiklikult arvan, et eelmine kümnend (2010-2019) oli maikuu keskmise osas minu eluajal kõige soojem. Olen kindel, et inimesed mäletavad valesti, sest neil on aprilli ja mai kohta välja kujunenud mingi soovunelm, mis tegelikkusele ei vasta.

Käesoleva sajandi kõige külmem mai? Võimalik
Tänavuse maikuu ilmakaart ei olnud üldse nii halb, et eeldanuks sedavõrd madalaid temperatuure. Näiteks ei jõudnud meile üldse arktilist õhku. Kahjuks on nii, et ilmakaart alati ei peegelda tegelikkust. Samas suurt külma ei olnudki – nii ütles ka Maalehe sünoptik Helve Meitern. Paljudel juhtudel on mai algul olnud ka alla 5 kraadi (pean ikka silmas päevaseid kraade, öistest siinkohal ei räägi), seekord niisugusest ilmast pääsesime.
Kuid tavainimesele on kevade hindamisel pea ainutähtsad soojaperioodid või siis soojade päevade arv. Seda, milline on olnud üldine temperatuurifoon ja kui palju külmi päevi, tavaliselt arvesse ei võeta. Seepärast on ka hinnang maikuule olnud pahatihti vale, sest lähtutakse ainult sellest, palju on 20 kraadist soojemaid päevi. Vahel aga võib ka mai ilma nendetagi olla üpris soe.
Tõsi, tänavu ei ole ka temperatuurifoon kuigi kiita. Nii imelik kui see ka pole, oli meil möödunud aastal ja tänavu mais võrdselt 19 päeva, mil temperatuur püsis vahemikus +8 kuni +14. Mis aga oli eelmise aasta erinevus – suurem osa ülejäänud 12st päevast olid soojad. Mullu oli meil 8-päevane periood (10.-17. mai), mille keskmine oli +22 ja sama lõigu nelja esimese päeva keskmine isegi +25,5.
Tänavu me ei jõudnud sellele ligilähedalegi. Need niinimetatud „natuke soojemad“ (see oleks just õige väljend) päevad jäid 15 ja 18 kraadi vahele kahe juba mainitud erandiga (24. ja 25. mai). Seega: kui mullu oli meil mai keskmine tänu palavatele päevadele vaid 0,4 kraadi alla normi, siis tänavu tuileks julgelt kaks kraadi veel maha võtta. Käesoleva sajandi kõige külmem mai? Võimalik.

Ehk on vähemalt jaanilaupäev ilus!
Ilmaloo suur pealkiri „On kurjust päikese all“ on võetud Agatha Christie kriminaalromaanist, sellega väljendan mõtet, et päikese all olevad pilved ja „kurjad“ õhumassid ei lase soojust ligi ka juunis. Kui ennist ütlesin, et maikuu ilmakaart vast nii jahedat õhku polekski eeldanud, siis juuni algul kipub kujunema hullem variant, kus kõrgrõhkkond jääb püsima läände ja madalrõhkkond itta – sellist situatsiooni oli mais vaid üksikutel päevadel, sest pigem meil lehekuul ilmakaart kiiresti muutus ja miski ei olnud püsiv.
Aga põhjatuuli eeldav vastasseis lääne kõrgrõhkkonna ja ida madalrõhkkonna vahel on tihti üsna püsiv ja kui see nii juhtub, siis võib korduda 1976. aasta juuni, mil enne jaanipäeva ei olnudki 17-18 kraadist soojemaid päevi. Tollal tekkis meeletu kontrast Lääne- ja Ida-Euroopa vahel, näiteks Londonis oli samal ajal 32 kraadi sooja. Mai lõpp andis lootust, et võib-olla soe pisut ühtlustub ja miskit jõuab meilegi, aga nüüd tundub, et ainult lääne poole jätkub.
Vihma ei ole palju tulnud ja selles mõttes oli tänavune mai sarnane 2015. aastaga, kui oli samuti jahe ja kuiv, aga väga tuuline (tänavu võiks jätta „väga“ ära). Kuid seitse aastat tagasi valitses läänepoolne jugavool, mis toob vastiku tuulise ilma, aga enamasti 18-20 kraadi sooja. Karta on, et tänavu juuni esimesel poolel me nende numbriteni ei jõua. On ikka tõesti kurjust meie päikese all!
Paremaks võib minna vahetult enne jaanipäeva. Ma ei tea, kas julgen pakkuda jälle üht soojaperioodi kuu lõpus nagu tegin maikuu ennustuses. Aga peab ju pakkuma, muidu pole üldse lohutust! Eelkõige siiski arvan, et muutub nn temperatuurifoon. Kui esimesel-teisel dekaadil on see peamiselt 14 kuni 18 kraadi, siis kolmandal dekaadil 19-23 kraadi. See ei ole teab mis palju, aga kindlasti on mõned päevad soojemad.
Olen ka arvamusel, et vihma peaks tulema juunis rohkem, aga loodetavasti mitte enam jaanipäeva ajal. Kuigi olen öelnud, et ei soovi konkreetselt üht päeva ennustada, pakun siiski välja, milline võiks 23. juuni olla – vähese ja vahelduva pilvisuse, mõõduka lõunatuule ning päeval +22-24, õhtul 16-18 kraadiga.Vaadatud 935 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Tahan sooja

Eile (teisip) oli mõnus ilm, selline võiks terve juuni olla.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi