Sahin: Kohtu poolt keelatud raamatud

12.02.2017 18:15
Nelli Teataja
Kommentaarid
4
Foto:

Eestis raamatule kohtulikku ärakeelamist leida on äärmiselt kerge. Kui teos käsitleb midagi, mis kellelegi ei meeldi ja see keegi kohtusse viitsib minna, saavutatakse tõenäoliselt raamatu keelamine.

Sahistatakse, et kohtukoridorides aimub praegu noore EKRE-poliitiku Georg Kirsbergi raamatu „Poliitilisi mõtisklusi” peatset keelu alla panekut.
Põhjuseks pole mitte autori küllalt tugeva rõhuga seisukohad Euroopa poliitika ja kolleegide-konkurentide ehk teiste poliitikute kohta, vaid hoopis üks viide vanale mereväekohtuasjale, kus kohtus mitu aastat suletud uste taga kõrge ülemuse joomasena tehtud rõvedusi arutati. Kellele asi huvi pakub, võib selle kohta rahumeeli lugeda Nelli Teatajas 19.10.2014 ilmunud ülevaadet, mis käsitles teemasid, mille pärast samade asjade käsitlemine „Pealtnägija” saates kohtumäärusega ära keelati. Teine koht, kus sellest loost kena ülevaate saab, on Jüri Toomepuu raamat "Eesti lähiajaloo kolm põhiprobleemi, kolmkümmend kolm lahendust".
Vaatamata sellele, et tegu on kohtumäärustele vaatamata avaliku infoga, ei tohtivat Kirsberg – kohtu otsusel! – teatavaid seiku oma elust ja teenistuskäigust enam kusagil rääkida ega isegi mitte avaldada seda, mida teised samade olukordade kohta öelnud või kirjutanud on.
Kuidas asi „Poliitiliste mõtisklustega” praegu on, jääb lehe trükkimineku eel pisut ebaselgeks. Georg Kirsberg viitab kommentaarist keeldumisel kohtumäärusele ning raamatupoe müüjad on veel neljapäeva hommikul lahkelt nõus „Poliitilisi mõtisklusi” müüma.
Nelli arvates on probleem suurem kui Kirsberg ja purjus ohvitserid kokku – raamatute ärakeelamine käib meie maal hirmutavalt kergesti: olukord sarnaneb pigem sõpruskonna kisma kui tõsise riikliku otsusega. Võrdlus minevikust: Raivo Kaera „Suurem kui elu” ärakeelamise põhjuseks olnud Mart Sanderi jalahaava kirjeldus. (Ühine seik Kirsbergiga – mõlemad kirjeldasid teise mehe purjuspäi tehtud töllakusi.) Peretüli tähtsusega oli ka Inno Tähismaa raamatu „Tüdrukute klubi” keelu alla panek.
Eestis on keelatud ka Afganistani sõjast rääkiv Toby Harndeni raamatu tõlge „Surnuist tõusnud mehed”, mille originaali Inglismaal rahumeeli osta saab.
Samas keelab teine määrus raamatute hävitamise rahvusraamatukogust, kuhu kuulsate joodikute vägitükid, keelatud sõjakoledused ja muu rahvale ohtlikuks tunnistatu aegade otsani säilitamisele jäävad.

Vaadatud 2922 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
tibu

kas ei peaks olema mitte nii,et kohtunik(kohus) saab kohut mõista ja otsustada ainult nende inimeste üle, kes on selle kohtu/kohtunniku kohtunikuks valinud ....

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi