Sahin: Vaktsiinide hukkamineku põhjustas lihtne inimlik lollus

11.07.2021 22:15
Nelli Teataja Foto: Delfi
Kommentaarid
8
Foto:

Kuidas sai juhtuda, et üks vähemalt idee poolest paremini turvatud kohti Eestis, ehk vaktsiiniladu, niimoodi hävis, et hukka läksid nii koroonavaktsiinid kui ka vastsündinutele mõeldud vaktsiinidoosid?

Nagu ütlevad arvutispetsid – viga jäi taaskord tooli ja kuvari vahele ehk siis probleemiks sai inimlik lollus, täpselt turvanõuete eiramine kõige kõrgemal tasemel.
Nelli juhib tähelepanu Terviseameti peadirektori Üllar Lanno lausele: ”Süsteemis saab muudatusi teha vaid superadministraatori õigustega isik.” Lanno kinnitas ka, et Eestis on sellised õigused vaid neljal inimesel.
Ehkki Üllar Lanno seda otsesõnu ei öelnud, kinnitab üks olukorda tundev sahistaja, et just nii see oligi – kasutaja superadministraator hõlmas kontot, millele oli ligipääs (väidetavalt ainult) neljal inimesel.
Selgituseks – reeglina on igas ettevõttes ja asutuses igal kasutajal oma konto ja parool. Kui sisse logib, jääb jälg maha – kes logis, millal logis ja mis ta seal tegi. Jagatud konto puhul aga on pärast võimatu öelda, kes käis ja mitu üldse käia saab.
Kui nüüd mõelda, et poodides-ladudes fikseerib tehisaju elektroonilise uksekaardi põhjal, mitu minutit keegi Kalle või Malle kempsus istus, siis on ikka väga plass, kui riigi üht kriitilisemat süsteemi haldab Super­administraator, kelle kohta hiljem selget sotti ei saagi.
Nelli lisab, et vahel võiks eriti tähtsate super-töötajate kõrval kasutada ka väikesepalgalisi, kuid kohusetundlikke töötajaid – tubli inimene, kes üle mõne tunni termomeetrinäitu kontrolliks, oleks Terviseameti krahhi ilusasti ära hoidnud.Vaadatud 1324 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kahju hüvitamine

Kuna kindlustus seda kahju ei hüvita, siis tuleb sel neljal vastutaval isikul see kolm miljonit eurot kinni maksta!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi