Taevas on täis­kuu ja maa peal jooksuaeg

16.02.2020 22:05
Tunne Taevas
Kommentaarid
1
Foto:

Iidsetest aegadest alates on inimesed kindlad olnud ja ka lugematuid kordi igasuguste uuringutega tõestada püüdnud, et täiskuu sekkub meie elu argirütmi.

Nii arstid, ajakirjanikud kui ametnikud teavad rääkida värvikaid lugusid leiutajatest, selgeltnägijatest ja vaimuhiiglastest, kelle tähetunnid ühtivad täiskuufaasiga. Just siis tunneb see osa rahvast pakilist tungi tutvustada eriti pealetükkival moel epohhiloovaid avastusi, misiganes valdkonnas või oma enneolematuid tõbesid.
„Pole midagi imestada – täiskuu ju!“ pannakse seepeale enamasti diagnoos, aga kogenumad meedikud oskavad juba varem olla teatud tüüpide suurenenud aktiivsuseks valmis.
Psühholoogid väidavad, et ainuüksi taevas oleva kuu suurus lubab neil öelda, millised patsiendid tulevad nädala jooksul vastuvõtule. Kuna just täiskuu võtvat inimestel pidurid maha, siis ei suuda nii mõnigi patsient enam ohjata oma tundeid ja impulsse. Arstid olevatki täheldanud sel ajal sagenenud vaimuhaigusi ja rohkesti unehäireid.
Kõige üldisemalt levinud veendumuse järgi mõjutabki öises taevas sirav ratas just inimese und. Kuid ehk samavõrd leidub jüngreid uskumusele, et täiskuu õhutab vägivalda, keerab üles emotsioonid ja võib ajada tundlikuma närvisüsteemiga inimesed suisa hulluks.
Olevat isegi tehtud statistikat, mis näitab agressiivsusilmingute kasvu nii inimeste kui loomade juures – küll on koerad tigedamad ja hammustavad sagedamini, küll satub rohkem inimesi kaklustesse, hukkub autoavariides ja muudes õnnetustes.

Abi maagiast
Teisest küljest näitab vanarahvatarkus, et kuufaasist teati ka kasu lõigata. Aegade hämaruses, kui veel autoavariisid teha ei saanud, läks inimene oma põllulapile, sest täiskuuga pidi istutama kapsaid – siis kasvasid suured ja kõvad kapsapead. Või siis mindi nelja tee ristile, kus tuli oma soovide täitumiseks tegelda just täiskuuööl maagiaga. Igasugused nõidumisprotseduurid aitasid uskumust mööda võita vaenlast, haigusi, raskusi, ebaõnne. Maagia abil seati jalule õiglust, saavutati armastust ja kasvatati julgust. Seda oli tarvis kasvõi selleks, et toime tulla libahuntide, vampiiride ja muude kurjade vaimudega, kes samuti täiskuust jõudu ammutasid.
Selgeltnägijate poole on rahvas tõe ja abi järele pöördunud nii eile kui täna. Need seletavad, et täiskuu tõstab alateadvusest esile aktiivsemaid muljeid ja võib muuta ka juhusliku mõtte kinnisideeks või ärevuseks. Igasugused isiksuslikud eripärad ja defektid ujuvad pinnale.
Võimust võtavad siis armukadedus, viha, kättemaksusoov ja alkohoolik ei saa neil päevil mõtteid pudelist eemale. Kuid sama hästi võib kirjaniku sulg lausa lennata paberil ning tulemusena sündida menukas raamat.
Astroloog Edda Pauksoni järgi viib täiskuu une, võtab isu või mõjutab muul moel tervelt kaht kolmandikku inimkonnast. Seetõttu tulevat võtta paratamatusena igasuguste õnnetuste ja kuritegude arvu kasvu täiskuu ajal. Astroloog soovitab ette vaadata terariistade, kodumasinate ja autodega. Töökaaslaste ja ülemusega on oht riidu minna ja ühest sõnast tekkida tüli ka kodus.
Tõsiteadlane võib aga seepeale vastu väita, et niisugused seletused viitavad üksnes soovile õigustada oma halba käitumist „taevaste“ asjaoludega ning mitte võtta vastutust sooritatud (kuri)tegude eest.

Teadusega vananaistetarkuse vastu
Olgu ebausust kantud rahvatarkustega kuidas on, tõsisasi olevat siiski, et loomad ja inimesed muutuvad täiskuu ajal rahutuks. Isegi kui taevas on pilves ja kuu ei paista voodisse, on paljude uni täiskuu ajal rahutu. Šveitsi teadlased, kes mõned aastad tagasi seda nähtust uurisid, tõestasid ära, et kuufaas mõjutab une kestvust ja sügavust. Uuritud inimesed jäid täiskuu ajal aeglasemalt magama, sügavat und esines ligi kolmandiku võrra harvem ja lõpuks ka magati paarkümmend minutit tavalisest vähem. Ja paradoksaalsel moel pole täit abi sellestki, kui magamistoa aknale tihedad kardinad ette panna.
Huvitavaid tähelepanekuid täiskuu saatuslikust mõjust inimesele võib leida ka „Naisteka“ kommentaariumist. Keegi teatab seal, et tal on siis alati hästi palju energiat. „Jõuan tehtud ka sellised asjad, mille tegemist olen varem edasi lükanud.“
Rahutu uni on paljude jaoks teema. „Mõnikord ei olegi und ja piisab, kui magan 4 tundi. Täitsa kummaline!“ Otsekui viitena libahuntidele teatab järgmine: „Kui hunt oleksin, uluks kuu poole, aga ei ole ja nii ei jää muud üle, kui lollusi välja mõelda.“ „Nii kui täiskuu, hakkab varrukast luuletusi lendama ja libisema. Ja muutun lihtsalt naiseks. Ainult kurvastada ei tohi, siis ulun jutti.“
Keegi tunneb hästi folkloori: „Täiskuu ajal sigitatud poisslapsed on targad, ilusad ja tegusad. Meestena head pereisad ja suurepärased abikaasad. Tüdrukud, enne kui mehele lähete, vaadake, kas teie tulevane on sigitatud täiskuu ajal!“
Teine on aga õnnetu, sest pole õigel ajal selgeks teinud, millal ta mees sigitati. Ja tulemus on käes: „Alkohoolikust mehel tuleb tuur jälle peale, muutus agressiivseks. Kui tal oli ampull p...s, siis oli lihtsalt psühhopaat, noris ja lihtsalt viskas millegagi.“
Nüüd, kui taevas on jälle täiskuu, tasub seda kõike arvesse võtta ja mitte asjatult tuuleveskitega võidelda. Tore ju siiski, et kuufaasid on juba aastasadu andnud inimkonnale nii mõtteainet kui virgutust ning siit on toitu saanud peale mütoloogia ka teadus, tehnika ja kunst.

Vaadatud 1236 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
repsh

mul algas kuupuhastuse faas

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi