Talve pole veel silmapiiril näha

07.11.2021 22:25
Piusa Juss Foto: A. Pärtel
Kommentaarid
0
Foto:

Praegust lugu kirjutades on väljas selline ilm, et pigem tundub olevat aprilli, aga mitte novembri algus. Ainult pimedam ilm annab tunnistust, et see ei ole kevad.

Pärast kahte normist jahedamat kuud tuli oktoober taas keskmisest soojem nagu olid juuni ja juuli. Olen varemgi öelnud ja kirjutasin ka eelmises ilmaloos, et oktoobris pole suurt vahet, kas ilm on natuke normist soojem või külmem, niikuinii on ta üsna nadi. Aga tänavune oktoober paistis siiski silma ja jättis parema mulje kui viinakuu tavaliselt. Olid ju esimene ja viimane nädal vähemalt 4–5 kraadi üle keskmise ja päikesepaistelised.
Ennustasin, et kuu keskel läheb vihmaseks ja sekka võib tulla ka lörtsi. Kuid see halb ilm ei kestnud kaua ning lörtsi ei tulnudki. Ka öökülmad olid väga nõrgad. Kui kuu esimesel poolel oli pea kogu aeg 10–15 kraadi sooja, siis teisel poolel tundus ainsa kõleda ilmana 23. oktoober. Oli ka mitmeid päevi, kus vihma kallas justkui ämbrist, aga kokkuvõttes ei saanud ka sademete norm oktoobris täis. Tänavu on nüüd kümnest kuust kaheksa olnud tavapärasest kuivemad, ainult mai üllatas väga suure sademete hulgaga ja august oli samuti vihmane.
Oktoobri viimase nädala ilus ilm, mis jätkus ka novembri esimestel päevadel, oli täielik üllatus. Seda ei osanud ennustada mina ega ka Eesti Ilmateenistus. Praktiliselt kõik oktoobrile iseloomulikud tunnused kadusid, isegi tuul vaibus. Pilt on selles mõttes rõõmsam, et pime ja sombune aeg lükkus edasi.

Miinuskraadid kuu lõpus
November on kõige parem kuu tuleva talve ennustamiseks. Kuu alguses on seda vara teha, sest mõned iseloomulikud ilmastiku muutused, mis novembris aset leiavad, on veel ees ja seetõttu oleks igasugune talve ennustus praegu varajane. Peale selle on praegune ilm (oktoobri lõpp ja novembri algus) üsna süsteemiväline, sest lõunakaarte tuultega sel ajal tavaliselt päike ei paista. Pigem tähendab praeguse aja päikesepaisteline ilm miinuskraadidega öid ja kargeid päevi.
Kui ilmajaama praegune prognoos teoks saab, on olemas teatud eeldused keskmisest külmemale talvele, aga enne peame nägema, kas need ennustused kõik täituvad. Kui novembri ­lõpus tuleb Eesti ­Ilmateenistuse ­pakutud temperatuurilangus, siis peame jälgima, kas tegemist on järsu ja püsiva langusega või hakkab näiteks detsembris uuesti soojenema. Teisel juhul ei ole pakaselist talve oodata.
Praeguseks on ca 80% kindel, et novembri esimesel poolel miinuskraade ei tule – kui, siis ainult sisemaal öised ja hommikused külmad. Et aga ilm muutub selle artikli ilmumise päevaks (5. november) uuesti pilviseks, siis vaevalt neidki eriti tuleb.
Meil on vähemalt novembri esimese dekaadi lõpuni selline olukord, et põhja poolt õhku sisse tulema ei hakka. Samas ei ole tsüklonaalne tegevus ­olnud viimasel kümnel päeval liiga ­aktiivne ja endiselt mulle tundub, et Eestis on pikka aega ­olnud edelatuulte vaegus, ehkki oktoobri keskel neid oli päris sageli. See ongi põhjus, miks ­arvan, et edelatuulte tugevam valitsusaeg veel tuleb ja selline olukord teeb talve ikkagi pehmeks.

Ilmamuster eeldab pehmet talve
Mida siis arvata novembri teisest poolest? Ei usu, et läheb tuntavalt ja pikemaks ajaks külmaks. Tõenäoliselt tuleb üksikuid päevi, kus miinuskraadid jäävad pidama ka päevasel ajal, aga tervikuna on ka novembri kolmandal dekaadil plusskraadidega päevi rohkem. Lund ikka taevast tuleb, aga maa peale pidama eriti ei jää. Autole talverehvide paigaldamisega võib oodata vähemalt 20. novembrini, aga sel juhul võivad tekkida suured järjekorrad.
Selline ilmamuster, kus september oli ligi kaks kraadi normist külmem ja oktoober samavõrra soojem, esines Eestis viimati aastal 2008. Tookord järgnes pehme aeg, ei tulnud lund isegi enne jaanuari keskpaika maha, aga natuke me seejärel talve ikkagi saime. Nii et läheksin ennustuses välja samas rütmis nagu aastal 2008 – novembrist jaanuari keskpaigani on keskmisest soojem, seejärel natuke aega külmem, aga mitte pakaseline.
Kuid kordan uuesti: et see kõik täituks, peab november tulema selline, nagu siin ennnustatud. Kui ei tule, siis peab korrigeerima ka talve ennustust.Vaadatud 963 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi