Türgi reisisaatja: kõige hullemad on Eestist tulnud turistid!

07.07.2024 15:35
Karl Süllaste
Kommentaarid
10
Foto:

Türgis Antalya kuurordipiirkonnas töötava lätlanna Jelena ­sõnul on tema kõige hullemad kliendid pärit Eestist.

Jelena on juba aastaid tööd teinud rahvusvahelise firma heaks, mis sõidutab puhkajaid tšarterlendudega Türki. Tööst saadud kogemuste varal väidab ta kindlalt, et kõige rohkem tuleb vaeva näha Eestist pärit tegelastega.
„Loomulikult ei saa siin üldistada, et absoluutselt kõik Eestist tulnud turistid on halvad. Suurem osa on ikka rahulikud, vastutulelikud ja leplikud, aga just see tõrvatilk on teie hulgas eriti terav," selgitab naine.

Mitte venelane, vaid...
Milles siis asi? Jelena otsib sõnu, et „mitte olla kedagi ebaõiglaselt laimav" ning selgitab, et jutt käib seltskonnast, kelle emakeel kattub meie idanaabrite omaga. „Ma ise olen samuti venekeelse taustaga lätlane või Lätis elav venelane, öelge-mõelge kuidas ise tahate. Aga teatud seltskonda ei taha ma mitte kuidagi oma rahvuskaaslasteks tunnistada. Isegi Lätist tulnud venelased on minult küsinud, et ega hotellis ometi Eesti omasid pole," paljastab ta.
Naise jutu järgi ei kutsutagi neid halva käitumisega turiste venelasteks, vaid homo sovieticus'teks ehk nõukogude-meelseteks inimesteks. Homo sovieticus käitub Jelena sõnul, nagu oleks saabunud kollektiivpuhkusele, kus kõike on piiratud mahus ja antakse vaid esimestele. Sovieticus on pidevas erutusseisundis ning ei oma ega jäta ka teistele isiklikku ruumi, aega ning vaikust.

Jama algab juba lennukis
„Eks seda nõuka-meelt tuleb kõikidest endistest sovjetivabariikidest, kuid miskipärast on Eesti omad eriti silmapaistvad. Juba lennukis tõusevad nad kitsas vahekoridoris püsti, segades sellega nii stjuuardesse kui ka tualettruumi minejaid. Lennuk näeb välja nagu täistuubitud tramm! Ma olen näinud, kuidas vahekoridoris juuakse omast arust salaja viina ja taotakse kaarte.
Türki saabudes liigutakse nagu rünnakrühm, trügitakse teistest ette, murtakse järjekordadesse sisse ja loomulikult karjutakse. „Kui mõni sovieticus teisega suhelda tahab, siis loomulikult ei ole vaja lähemale minna, vaid kogu dialoogi võib röökida näiteks restorani saali erinevatest otstest," toob ta näite.

Urineerime ukse pealt!
Tagasisidet on tulnud ka hotellidest. „Oma hotellitubadesse suhtuvad sellised niisuguse pohhuismiga, et mul on tihti koristajatest kahju hakanud. Vannituppa urineeritakse otse ukse pealt, nn „kõik hinnas" restoranidest tassitakse toidulaadungid vaatamata keelule tuppa, kus need kõikjale vedelema jäetakse ning lõpuks lõhutakse juua täis peaga midagi ära ja siis röögitakse punnissilmi „õigust jääb ülegi"-suhtumisega personali ning öösel välja kutsutud reisisaatja peale. Öösiti koridoris joomisest, karjumisest ja seeläbi teiste segamisest pole mõtet rääkidagi," ohkab naine.
Kuna „kõik hinnas" restoranid on peamiselt rootsi laua tüüpi, siis kuhjavad sovieticus'ed oma taldrikud rängalt täis ja tassivad oma laua looka nagu mõnel Rooma orgial. Loomulikult jääb suurem osa kraamist alles ning hoidku selle eest, kui restoranis peaks taolise ahnitsemise peale midagi otsa saama. Viimasel juhul saavad kokad kuulda mahlakat sõimu. Kui midagi pakutakse väheses koguses (nt kausitäis maasikaid) siis esimene sovieticus kallab kõik endale.
Kogu möllu garneerivad sovieticus'te täielikku vabakasvatust nautivad lapsed. Tagatipuks löövad turskemad isased lauale isikliku viinapudeli, et „kultuursus" ikka eriti selge oleks.

Head nõuanded

Mida teha, et piinlikku mainet vähendada? Jelena aitas välja mõeldavälja mõned kasulikud nõuanded, mida võiks turistidele kas või voldikutena jagada:

 • Lennukis on kohustuslik istuda oma piletil määratud kohal, vahekäik on mõeldud

  sisenemiseks-väljumiseks, stjuardessidele teenindamiseks ning tualettiminekuks.

 • Arvesta kaasreisijatega häälte, lõhnade ja füüsilise kontakti osas, sa ei ole reisil üksi!

 • Rootsi laua või buffet’ tüüpi restoranis võta toitu nii palju kui sa ära sööd. Kui kõht tühjaks jääb, võid alati juurde tuua.

 • Buffet’ restoranist ei tohi toitu välja viia ja oma alkoholi juua.

 • Lapsi tuleb õpetada rahvarohketes kohtades käituma.

 • Ärge „broneerige“ rannatoole oma rättidega. Kui rätte pole, jätkub üldjuhul ruumi kõigile.

 • Õpi ära elementaarne suhtlemine kohalikus keeles. Näita välja austust kohaliku kultuuri suhtes.

 • Tarbi alkoholi mõõdukalt.

 • Järjekorraga liitumine algab selle lõpust.

 • Sinu hotellituba näeb iga päev ka koristaja. Jäta endast esinduslik mulje.

Vaadatud 3565 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jama jutt

Eks ole igast rahvusest ebaviisaka käitumisega. Olen näinud lätlasi, venelasi ja veel palju teisi rahvusi kes on üleoleva käitumisega ja ülbed. Ei tasu Eestlasi mustata ja üldistada. Sina Elena vaata peeglisse kas oled kullatükike?

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi