Väetiste kõrged hinnad ja tarneraskused tekitavad uut liiki vargusi

24.04.2022 22:15
Liis Petrova Illustreeriv foto
Kommentaarid
2
Foto:

Põllumeeste jaoks on muutunud aktuaalseks väetise- hoidlate, kütuste suurte kanistrite ja vanametalli valvamine, sest viimaste hinnad on mitu korda tõusnud. Väetiste kättesaadavust ja hindasid mõjutab suuresti sõda Ukrainas.

Väetiste mitmekordsed hinnatõusud ning sõja sanktsioonidega kaasnevad tarneprobleemid on pannud põllumajanduse keerulisse olukorda.
“Viimane aasta väetiseturul on olnud kiires muutumises,” nendib Linas Agro OÜ tegevjuht Mihkel Hang. Hinnad hakkasid tõusma juba eelmise aasta juunis ja hetkel ei ole näha, et olukord turul muutuks ning hinnad langeks.
“Eesti põllumajandus- ja toidutootjad seisavad silmitsi üsna pretsedenditu väljakutsega, et tulla toime hüppeliselt kasvanud tootmiskulude ja tootmissisendite tarneraskustega,” ütleb Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus.
Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaar lisab juurde, et turul napib väetisepakkumisi ja kõrged hinnad selles segmendis panevad põllumehe raskete valikute ette. Kokkuvõttes kergitab see hindasid ja mis sügisel saab, ei oska keegi prognoosida. Põllumeestele tähendab see eelkõige palju ebakindlust.

Lisaks väetisele läheb loosi ka metall
“Kuna väetised on varasest rohkem hinnas ja mitmed põllumehed on väetist juba hooaja jagu ette varunud, oleks mõistlik väetisel ka silm hoolikalt peal hoida. Sellisteks juhtumiteks on spetsiaalne valvesüsteem, mis on mõeldud kohtadesse, kus puudub elektriühendus või kuhu ei saa vedada keerulisi videosüsteeme ja kaableid,” ütleb G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.
Keeruline on olukord ka metallitööstuses. Kui möödunud aastal toimus üle kahe korra rohkem metallivargusi kui 2020. aastal, siis uus aasta on alanud varaste jaoks veel aktiivsemalt. Metallivargusi on juba esimese kolme kuuga toimunud nii Ida-Virumaal, Raplamaal, Pärnumaal kui ka Saaremaal.
G4Si turvalahenduste osakonna juhi Ramon Kaju sõnul võib varguste arvu tõusu põhjuseks olla tõsiasi, et ehitusmaterjalide hinnad on viimastel aegadel tõusnud. “Musta ja värvilise metalli hinnatõusu mõõdetakse kordades,” ütleb Kaju. “Tihenenud on vargused objektidelt ning taas on päevakorral ehitusmaterjalide kaod ja sellest tingitud varaline kahju koos ehitustähtaegade pikenemisega.”Vaadatud 422 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...

parim väetis on sõnnik ,seda peaks jätkuma

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi