FOTOD: Eestlaste annetatud redelautoga võideldakse täna elude eest

21.09.2023 11:20
Heidi Saar
Kommentaarid
0
Foto:

Eestlaste annetatud tuletõrje redelauto leidis täna Ukrainas kasutust väga traagilise sündmuse juures. Venemaa ründas Tšerkassõ linnas hotelli. On kannatanuid ja hukkunuid.

Täna on rahvusvaheline rahupäev, mis on välja kuulutatud ÜRO Peaassamblees 1981. aastal eesmärgiga, et selleks päevaks lõpetaks kõik maailma riigid ja rahvad lahingutegevuse ja hoiduksid vägivallast. Kell 5.40 varahommikul saabus rakett, mis hävitas hotelli Tsentralnii. See on siis Venemaa moodi "hoidumine", rünnates tsiviilobjekti, tappes magavaid inimesi.
Ainuke vähegi positiivne noot on siin see, et kohapeal aitab elusid päästa eestlaste annetuste eest ostetud tuletõrjeauto.

"Redelauto aitab suunata kustutusvett sinna, kuhu selliste hoonete puhul altpoolt ei pääsekski. Lisaks on selle abil võimalik kiiresti jõuda inimesteni, kes on kõrgematel korrustel lõksu jäänud," räägib Ukraina päästjatele redelauto ostu korraldanud Karol Sepik. Sepik on Päästeliidu Ukraina päästjate abistamise projekti endine juht.
Ta meenutab, kuidas redelauto Tšerkassõsse sai: "Palusin selle aasta alguses sealsetel päästjatel teha vajaduste nimekiri ja koostada see nagu edetabel - kõige vajalikum asi eespool. Selle ettepaneku peale tuli vastus, et neil on kriitiline vajadus redelauto järele, kõik muu võib oodata. Vana masin laguneb neljast kohast korraga ja tõenäoliselt annab järgmisel väljakutsel üldse alla."

Algas kasutatud, aga korraliku redelauto otsimine. "Kõik on tuletõrje redelautot näinud, aga kui seda osta tahad, siis kategoriseerub see suhteliselt spetsiifilise päästetehnika alla. See tähendab, et nii lihtne polegi leida. Otsimises lõid kaasa ka soomlastest partnerid, kes uurisid Põhjamaade turgu," meenutab Sepik
"Lõpuks jäi mulle silma hoopis Saksamaal müüdav 1994. aasta Mercedes Benz, millel läbisõit vaid 26 000km. Tiheda töögraafiku tõttu polnud aega Saksamaale sõita ja nii algas müüja taustakontroll, müüjaga suhtlemine ning Eestist andis spetsialistina nõu Võsu vabatahtliku päästekomando juht Andrus Aasmäe. Andrusel on tohutu kogemustepagas ja tehnilised teadmised."

Linnapäästeks paistis just selline, 2-teljeline masin hea olevat - manööverdab kitsamates oludes väga hästi. "Müüja kinnitas, et mersu on nagu uus ning transpordifirma abiga sai see toimetatud Poola, kus kohalik pääste oli hoiukoha eraldanud. Sealt said ukrainlased selle üle võtta," kirjeldab ta.
Mõned päevad hiljem jõudis Mercedes Tšerkassõ päästjate garaaži. Pärast põhjalikku ülevaatust tuli sealt sõnum, et masin on tõesti nagu uus - kõik töötab, kulumismärgid on minimaalsed ja tehniliselt võimekuselt on see vanast peajagu üle.

"Tol hetkel langes kivi südamelt, sest selline kaugelt juhitav ostmine, kontrolli ja analüüsi palju tahad, on ikkagi väikese riskiga," sõnab Sepik.
Redelauto on nüüdseks käinud mitmetel sündmustel, pidanud kenasti vastu ja teenib tõenäoliselt veel aastaid. Murekoht on selles, et näiteks sama piirkonna suuremas linnas Umanis pole samuti redelautot.

"Erinevate partneritega jätkan Ukraina päästjate abistamist ja nii kogume koostöös Haapsalu linnavalitsusega Umani redelauto jaoks annetusi nende kontole," ütleb Sepik. Annetusi saab teha Rahaline abi on võimalik üle kanda Haapsa Linnavalitsuse arvele: HAAPSALU LINNAVALITSUS, EE241010602002431007, Makse selgitus: “Uman”

Vaadatud 1766 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Jäta kommentaar
Korda turvakoodi