7 põhjust, miks on 13. ja reede õnnetusttoov päev

11.09.2016 11:30
Kadri Heinmaa
Kommentaarid
1
Foto:

Algne põhjus, miks reede ja 13. kuupäev loetakse õnnetuks päevaks pärineb sadade aastate tagant ja on kaetud müstikalooriga.

Esiteks on põhjuseks 13. oktoober, 1307, millest põhiliselt tänapäevane hirm 13 ja reede suhtes kõige tõenäolisemalt alguse sai. Just sel päeval andis Rooma paavst koos Prantsusmaa kuningaga käsu surmata Templirüütlite ordu liikmed ja samuti käsu piinata ja risti lüüa nende pealik.
Nädala kuues päev, reede (neis paigus, kus nädal algab pühapäevaga), ning number 13 on mõlemad õnnetud ja veel enam koos. Põhjus, miks reede on nii õnnetu, võib tagasi arvestada piiblilugude aega. Paljud piibli negatiivsed sündmused toimusid just reedel. Nende hulgas Aadama ja Eeva välja heitmine Eedeni aiast,suur veeuputus ja Jeesuse risti löömine.
Reede võidakse lugeda õnnetuks veel selle pärast, et aastaid oli see kurjategijate hukkamise päev ja seda nimetati isegi poomise päevaks.
Skandinaavia maades loetakse numbrit 13 õnnetuks selle pärast, et müütiline pooljumal Loki oli kuri ja tõi inimestele ebaõnne, ta oli kolmeteistkümnes jumalus.
Kristlased vaatavad selles osas Püha Õhtusöömaaja poole. Selles lauas istus 13 inimest ning kolmeteistkümnes oli reetur, Juudas.
Samas öeldakse, et number 13 oli meelega maha tehtud patriarhaalsete religioonide poolt, kuna see number esindab naiselikkust. Numbes 13 on vastavuses kuutsüklite ja ühtlasi ka naiste mentruatsioonitsüklite arvuga aastas ja seda numbrit kummardati eelajaloolistes kultuurides kui jumalanna numbrit. Hindud usuvad, et kui 13 inimest kogunevad ühte kohta, toob see ebaõnne.
Muidugi kõik need võimalikud seletused ja arvamised ei kaota inimeste hirmu, kui on saabumas järjekordne reede ja 13. Enamus inimesi ei võta seda kuupäevamaagiat küll tõsiselt, kuid on osad neist, kes seda südamest kardavad. Sellist hirmu nimetatakse paraskevidekatriafoobiaks.

Kummalised juhtumid, mis toimusid reedel ja 13. kuupäeval
Reedel, 13. augustil 2010 sai 13-aastane poiss välgutabamuse. Lisaks kummalisele kuupäevale juhtus see kell 13:13 (1:13 p.m.) Suffolkis Inglismaal. Poisi nime ei avaldatud, kuid Rex Clarke, kes on St. Johni haigla kiirabi brigaadi juht, rääkis et ühel hetkel oli tugev pikselöök ja väga valju müristamine. Sekundid hiljem saime kõne, et keegi oli välgutabamuse saanud. Poiss oli teadvusel ja hingas, tal oli vaid kerge põletus.
Reedel, 13. augustil 1999 aastal oleks Alfred Hitchcock saanud 100 aastaseks. Arvestades tema filmide põhilist žanri, on tegemist huvitava kokkusattumusega. Teiste kuulsuste hulgas on 13 reedel sündinud telesaatest “Lastega kodus” tuntud kaksikud Mary Kate ja Ashley Olsen ning endine Kuuba president Fidel Castro.
Räppar Tupac Shakur tapeti reedel, 13. septembril 1996.
1989 aastal 13. jaanuaril nakatas “13 ja reede viirus” sadu IBM arvuteid üle terve Inglismaa. See oli prog­rammeeritud reede peale sattuval 13. kuupäeval kustutama arvutist faile.
Keeristorm Bhola tappis Chittagongis ja Bangladeshi ümbritsevatel aladel 500 000 inimest. See juhtus 1970. aasta novembris. Keeristormid on seda ala laastanud mitmetel aastatel, tappes 1985. aastal 11 000 inimest, kuid Reede 13 keeristorm oli India Ookeani Merekonverentsi sõnul läbi ajaloo kõige saatuslikum ja tänapäeva üks suu­remaid katastroofe.
Julm mõrv, mille tagajärjel mõtlesid sotsioloogid välja termini “Genua sündroom” ehk teiste sõnadega “kõrvalseisja nähtus”– 13. märtsi hommikul, 1964. aastal pussitati Queensi linnaosa tänaval, New Yorgis, surnuks koju liikunud Catherine Susan Genovese. Juhtumil oli um­bes 30 tunnistajat, kes seda nägid või kuulsid, kuid keegi teda ei aidanud ega kutsunud abi. 2011 aastal tehti Genua sündroomi kohta uuring, kus selgus, et kui inimesi on palju, muutuvad inimesed individuaalselt vähem abivalmiks. Tegemist on vabatahtlikkuse dilemmaga – kui maailmas on 7 miljardit inimesi, kes võiksid maailma päästa, siis miks peaksin mina seda tegema. Seega on võimalik, et tunnistajad mõtlesid, et keegi teine kindlasti kutsub abi. Samas selgus uuringust, et abistamine sõltub olukorra tõsidusest – näiteks tulekahju või katkine rehv.
Hollywoodi telelinastust “Elus” inspireerinud sündmused toimusid samuti reedele langenud 13. kuupäeval. 1972. aasta oktoobris kukkus ragbimeeskonnaga Andide kohal alla väikelennuk. Kuna külmades oludes peeti nende ellujäämist võimatuks, lõpetati otsingud mõni aeg pärast õnnetust. Kuid kümme nädalat hiljem märgati juhuslikult kahte neist. Nad olid ellu jäänud, süües surnud meeskonnaliikmeid – võigas lugu, mis pälvis kogu maailma tähelepanu.
Samal päeval oktoobris 1972 aastal kukkus alla veel teinegi lennuk. Liinil Pariis-Leningrad(praegu Peterburg)-Moskva lennanud lennuk kukkus alla Šeremetjevo lennujaama lähistel. Surma said kõik pardal viibinud 160 inimest.
1993 aastal analüüsiti briti meditsiiniajakirja poolt liiklusmustreid ja inimeste haiglatesse vastuvõtmist mitmel 13 reedel, võrreldes andmeid eelnevate reedetega. Tuli välja, et kuigi liikluses oli vähem autosid, toimus 13 ja reedel 52% rohkem õnnetusi kui eelnenud 6 kuupäeva reedel.
Psühholoogide sõnul jäävad 13 reedel juhtunud halvad asjad lihtsalt paremini meelde kui mõnele teisele päevale langevad sündmused. Samuti ei paista teiste päevade hulgas silma sündmustevaesemad 13. kuupäeva reeded.
Mõnes hoones puudub 13. korrus ning Chicago Midway ja Clevelandi lennujaamades ei ole 13. väravat.
Mõni lennufirma jätab oma lennukites vahele ka 13. istmerea, näiteks United ja Alaska Airlines.
Napoleonil oli triskaidekafoobia, mis tähendab, et ta kartis numbrit 13.
Paganausulistele on aga 13 õnnenumber, kuna aastas on 13 kuutsüklit.

Vaadatud 1715 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
ants

13 on mu lemmiknumber.Ma ei ole ebausklik!

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi