EDETABEL: need on Tallinna ja Harjumaa kõige ohtlikumad ristmikud!

27.11.2024 19:30
NT, FOTO: Aivar Pärtel
Kommentaarid
3
Foto:

Tallinnas ja selle lähiümbruses on mitu suurt ristmikku, kus juhtub aastas sadakond või rohkem liiklusõnnetust. Milline neist on kõige ohtlikum ja kus asuvad sellega võistlejad? Tuleb välja, et kõige ohtlikum ristmik on ühtlasi kogu riigi number „üks”.

Asjale vaatas otsa ja kommenteeris Baltimaade üks juhtivaid kindlustusseltse PZU. Alustame viimasest, aga siiski teiste hulgas vääramatult esile kerkivast plekimõlgitajast.

4. TTÜ ring ehk Sõpruse pst–Ehitajate tee–Akadeemia tee ringristmik

Liikluskindlustuse Fondi andmetel juhtus sellel ristmikul läinud aastal 89 liiklusõnnetust, mille kogukahju oli 219 000 eurot. Õnnetuste arvu ja kahjusumma poolest on see ringristmik kuuendal kohal, kuid väljavalituks osutus see mitte õnnetuste arvu ja kahjusumma suuruse, vaid segadust tekitava liikluskorralduse tõttu.

Kui tavaliselt kehtib kaherajalisel nelja väljasõiduga ringristmikul põhimõte, et parempoolsel sõidurajal tohib kasutada esimest ja teist mahasõitu ehk pöörata paremale ja sõita otse ning vasakpoolsel sõidurajal teist ja kolmandat mahasõitu ehk sõita otse ja pöörata vasakule, siis antud ringristmik nendele reeglitele ei vasta ja see tekitab autojuhtides sageli suurt segadust.

Üks segadust tekitav asjaolu on see, et mööda Sõpruse puiesteed kesklinna poolt tulles viib ringristmikult Akadeemia teele vaid üks, parempoolne sõidurada, ehkki ringristmik ise on kaherajaline. Segadust lisab veelgi asjaolu, et parempoolselt sõidurajalt tohib kasutada nii esimest, teist kui ka kolmandat mahasõitu ehk teha nii parempööret Ehitajate tee Kadaka suunale, liikuda otse Akadeemia teele kui ka teha vasakpööret Ehitajate tee Nõmme suunale. Vasakult sõidurajalt on lubatud teha üksnes tagasipööre Sõpruse puiestee linna suunale.

Kui läheneda samale ringristmikule mööda Ehitajate teed Kadaka poolt, siis tohib ringristmiku paremal sõidurajal pöörata paremale Akadeemia teele ja liikuda otse mööda Ehitajate teed edasi Nõmme suunas. Vasakult rajalt on lubatud teha pööre Sõpruse puiestee kesklinna suunale.

Lähenedes ringristmikule mööda Akadeemia teed ootab autojuhti aga kõige tavapärasem ja ka loogilisem skeem ehk parempoolsel sõidurajal tohib teha parempöörde Ehitajate tee Nõmme suunale ja liikuda otse Sõpruse puiestee linna suunale. Vasakpoolsel sõidurajal aga tohib liikuda samuti otse Sõpruse puiestee linna suunale ja teha vasakpöörde Ehitajate tee Kadaka suunale.

3. A. H. Tammsaare tee ja Tondi tänava ristmik

Viimase aasta aja jooksul juhtus sellel ristmikul 116 liiklusõnnetust, mille kogukahju oli 248 000 eurot. Õnnetuste arvu ja kahjusumma poolest on tegu Eesti kolmanda ristmikuga.

A. H. Tammsaare tee ja Tondi tänava ristmiku teeb ohtlikuks vasakpööre Tondi tänavalt A. H. Tammsaare tee Järvevana suunale. Tondi tänaval on vasakpöördeks ette nähtud kaks sõidurada ja A. H. Tammsaare teel on selles kohas kolm sõidurada. Ent see ei ole peamine põhjus, miks autod selles kohas sageli kokku põrkavad.

Põhjus, miks sellel pealtnäha lihtsal ristmikul väga palju õnnetusi juhtub, peitub ühesainsas liiklusmärgis. Nimelt tohib parempoolselt vasakpöörderajalt teha pöörde ainult A. H. Tammsaare tee kõige parempoolsemale sõidurajale ja vasakpoolselt vasakpöörderajalt vasakpoolsele ja keskmisele sõidurajale. Enamiku autojuhtide vaates tundub aga loogiline teha vasakpoolselt vasakpöörderajalt pööre vasakpoolsele ja parempoolselt vasakpöörderajalt keskmisele ja parempoolsele sõidurajale. Seetõttu juhtubki sageli, et keskmisele sõidurajale soovivad pöörata sõidukid mõlemalt vasakpöörderajalt ja tulemuseks on kokkupõrge.

„Antud kohas vasakpööret tehes on seega kõige ohutum vältida otse A. H. Tammsaare tee keskmisele sõidurajale pööramist, vaid teha pärast pööret rajavahetus, sest vasakpoolselt vasakpöörderajalt keskmisele pööramine on küll liiklusmärgi kohaselt õige, aga paraku ei kaitse see kokkupõrke eest, sest paljud juhid ei sõida seal liiklusmärgi järgi,“ rääkis PZU Kindlustuse sõidukikahjude grupi juht Teet Järv.

2. Kristiine ristmik ehk Endla tänava, Sõpruse puiestee ja Tulika tänava ristmik

Viimase aasta jooksul juhtus sellel ristmikul 120 liiklusõnnetust, mille kogukahju oli 241 000 eurot. Sellega oli kõnealune ristmik nii õnnetuste arvult kui ka kahjude suuruse poolest Eestis teisel kohal.

Tegemist on ühe kõige keerulisema ja samal ajal ka kõige liiklustihedama ristmikuga Eestis. Keeruliseks teeb ristmiku see, et sellel on viis nii-öelda haru ja kõige laiemas kohas 11 sõidurada. Ristmiku keerukus ja liiklustihedus nõuab autojuhtidelt täit tähelepanu ja kõigi liiklusreeglite järgimist.

„Paljudel autojuhtidel on paraku komme eirata keelavat foorituld ja sõita ristmikule kollase või isegi just süttinud punase tulega. Sisuliselt samal ajal aga süttib teisel sõidusuunal autodele juba roheline tuli ja seetõttu juhtub sageli, et keelavat foorituld eiranud ja rohelisega liikumist alustanud autod põrkavad kokku,“ nentis Järv.

Omaette ohtlik koht on Endla tänav enne ristmikku suunaga Mustamäe, Haabersti ja Põhja-Tallinna poole. Raudteeviadukti all on kaks sõidurada ja ühissõidukirada, mis viib Sõpruse puiesteele. Pärast Madara tänavat tekib aga ühissõidukirajast paremale veel kaks sõidurada, mis viivad Haabersti ja Põhja-Tallinna suunas.

Kuna liiklusseaduse järgi tohib ühissõidukirajal liikuda ainult esimese tänavani ja teha parempööre, siis peaksid Haabersti ja Põhja-Tallinna suunas liikuvad autojuhid ületama diagonaalis ühissõidukiraja. Enamik Haabersti ja Põhja-Tallinna poole sõitjatest aga reastub juba viadukti all ühissõidukirajale ja takistab sellega ühistranspordi liikumist.

„Sõiduraja vahetus üle mitme raja nõuab autojuhilt alati suurt tähelepanelikkust ja kindlasti ka korrektset suunatule kasutamist. See tähendab, et suunatuli peab töötama kindlasti nii kaua, kui kestab sõiduraja vahetus. Seda ka siis, kui rajavahetus pole koheselt võimalik, vaid tuleb sellega oodata. Kõige rohkem Kristiine ristmikuga kokkupõrkeid toimubki sellelsamal lõigul sõiduradade vahetamise käigus, seega peab selles kohas autoga sõites olema ülimalt ettevaatlik ja tähelepanelik,“ toonitas Järv.

1. Jüri ring ehk Tallinna–Tartu maantee ja Tallinna ringtee ringristmik ehk Lõpu-Koll!

Viimase aasta jooksul ehk mullu oktoobri algusest tänavu septembri lõpuni juhtus sellel ristmikul 127 liiklusõnnetust, mille kogukahju oli 302 000 eurot. Sellega oli kõnealune ringristmik Eesti Liikluskindlustuse Fondi statistika kohaselt nii õnnetuste arvult kui ka kahjude suuruse poolest mitte ainult Harjumaal, vaid terves Eestis esimesel kohal!

Jüri ringi näol on tegemist ringristmikuga, mille raadius on väga suur. Seetõttu on sellel ringristmikul võimalik liikuda ka tavalisest oluliselt suurema kiirusega ja lubatud on 50 km/h. Ringristmik ise on võrdlemisi lihtne ja tavapärane, üksnes Tallinna ringteelt Tallinna suunas ja Tallinna–Tartu maanteelt Tallinna ringteele sõites on olemas ka eraldi parempöörderajad.

„Kuna enne ja pärast ristmikku on kõigis suundades neljarajaline maantee, kus suvisel ajal tohib sõita kuni 110 km/h, siis ei vähenda paljud autojuhid kiirust piisavalt. Tulemuseks on see, et ei saada enne ringristmikku teeandmiseks pidama ja sõidetakse ringil liikujale ette või siis ringristmiku ees teed andvale sõidukile tagant otsa,“ tõdes Järv.

„Sageli avastavad autojuhid ka viimasel hetkel, et paiknevad valel sõidurajal ja püüavad siis veel kiiresti sõidurada vahetada, mille tulemusena pööratakse ette kõrvalrajal liikuvale sõidukile ja tulemuseks on taas kokkupõrge,“ lisas ta.

Mis teeb antud ringristmiku ohtlikuks, ongi liigne kiirustamine, valel sõidurajal paiknemine ja piirkiiruse mittejärgimine. Ringristmikule lähenedes tuleb kindlasti vähendada kiirust, valida vastavalt liiklusmärkidele õige sõidurada ja olla valmis ringil liikujatele teeandmiseks.

 

 

Vaadatud 1885 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
Kolbond

Tuleb liigelda 2,8 miljonit maksva Bentleyga. Nagu meie kliimaministeeriumis.

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi