Juhtkiri: Emakeel ei ole alati lihtne

15.03.2020 15:10
Ketlin Rauk
Kommentaarid
1
Foto:

14. märtsil tähistame emakeelepäeva. Tavaks on saanud, et sel päeval korraldatakse mitmesuguseid üritusi, kohtumisi kirjanikega, e-etteütlusi ja palju muud.

Mis on selles päevas siis nii erilist? Eestis suudab ju igaüks oma emakeeles rääkida-kirjutada-lugeda? Kahjuks mitte, vähemasti mitte nii hästi kui saaks ja võiks. Aastaid ajakirjanikuna töötades tuli mul suhelda paljude inimestega ning paluda sageli ka kirjalikke kommentaare. Tore, kui võeti vaevaks seda teha, kuid paraku jäi sellest ajast meelde ka see, kui paljud olid tegelikult hädas üsna elementaarse kirjaoskusega. Isegi suurte ettevõtete tippjuhid väljendasid tihtipeale oma mõtteid konarlikult ja suurte grammatikavigadega. Kas ja kuidas saaks kesist kirjaoskust parandada? Eesti keel oma neljateistkümne käändega pole sugugi kerge.
Mina soovitaksin kirjutamisega hädas olijatel lugeda sellist raamatut nagu "Kirjutamisest", mille autoriks on, üllatus-üllatus, õuduskirjanik Stephen King. Seal jagab kirjanik nõuandeid küll peamiselt nendele, kes tahaksid ise midagi avaldama hakata, kuid usun, et sealt leiaks häid nippe enda jaoks ka need, kelledel oleks vaja lihtsalt oma elementaarset kirjaoskust veidi lihvida. Üks (ja peamine!) asi, mida kirjanikuhärra soovitab, on väga lihtne ja loogiline: lugege! Püüdke ka nutimaailmas leida see aeg, lugege palju ja erinevat kirjandust, see laiendab silmaringi ja õpetab end väljendama. Nii paraneb ka kirjaoskus!Vaadatud 208 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
temaatik

https://kultuur.err.ee/1061441/emakeelenadala-viktoriin-kas-tunned-eesti-keeleparandit

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi