JUHTKIRI: Ministrid tulgu-mingu, aga kaitseministeeriumi kantsleri lahkumine on suur ohumärk!

13.06.2024 12:05
NT
Kommentaarid
5
Foto:

Nukitsamehes” pani Kusti putku nõiamoori ja töllide-kollide juurest. Päriselus aga tegi minekut kaitseministeeriumist ja seda meie riigile väga ohtlikul ajal. Kantsler Kusti Salm põhjendas oma lahkumist sellega, et julgeolekuolukord ja ohupilt liigub paraku kiiremini eest ära, kui meie ja lääne liitlased tegutseme.

Miks on kantsleri vahetumine palju märgilisem kui ministri oma? Kantsler jääb ametisse pikemaks ajaks, isegi kui valitsused ja ministrid vahetuvad. Just tema tagab järjepidevuse ja stabiilsuse ministeeriumi juhtimisel. Kusti Salmi puhul võib kindlalt väita, et tal on meie Eesti kaitsevõime valdkonnas sügav asjatundlikkus ja kogemused, mis võimaldab tal pakkuda järjepidevat ja professionaalset juhtimist, sõltumata poliitilistest muutustest. Kantsler on võtmetegelane ministeeriumi eesmärkide saavutamisel.

Kantsler Salmi lahkumine ja tema sellekohased sõnavõtud viitavad sügavamatele probleemidele riigi kaitsevaldkonnas, sealhulgas strateegiliste otsuste tegemisel, rahastamisel ja poliitilises juhtimises, mis kokkuvõttes võivad ohustada Eesti riigi julgeolekut ja kaitsevõimet.

Salm märkis, et julgeolekuolukord halveneb kiiremini kui meie koos liitlastega suudame tegutseda. Et asi kristallselge oleks, tõi ta paralleeli 1939. aastaga, kus Eestil puudus adekvaatne reageerimine Euroopas valitsevale kriisile, ja näeb sarnaseid märke ka praegu.
Tema hinnangul on hädavajalik kaitseinvesteeringute summa 1,6 miljardit eurot, millele pole suudetud poliitilist toetust leida. Ta viitas tõsistele puudujääkidele, näiteks laskemoona osas, mis on kriitilised riigikaitse tagamiseks.

Alates 2023. aasta valimistest ei ole Eesti valitsuspoliitikud langetanud hädavajalikke riigikaitsega seotud otsuseid. See näitab puudulikkust poliitilises juhtimises ja otsustamises, mis on riigi julgeoleku seisukohalt kriitiline.
Eestil ja tema liitlastel puudub lahkuva kantsleri sõnul pikaajaline, usutav ja inspireeriv visioon riigikaitse arendamiseks. See nõrgestab riigi võimet valmistuda tulevasteks väljakutseteks.

Pärast sedavõrd tugevat hoiatussignaali on soov näha valitsuse selget plaani, kuidas Eesti kaitsmisega edasi minnakse. Poolikud lahendused tänases julgeolekuolukorras enam ei tööta!

Vaadatud 2821 korda

Ole esimene, kes kommenteerib...
keera omale

PERSE

Jäta kommentaar
Korda turvakoodi